Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Otwarcie norweskiego gazociągu w Polsce po rosyjskim cięciu – Kyiv Post

Published

on

Otwarcie norweskiego gazociągu w Polsce po rosyjskim cięciu – Kyiv Post

Nowy gazociąg, który będzie transportował norweski gaz przez Danię, został otwarty w Polsce we wtorek, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy po tym, jak Rosja odcięła dostawy do Warszawy.

Podczas ceremonii w zachodniej Polsce norweski minister energetyki Terje Aasland powiedział, że jest to „kamień milowy na ważnej drodze do europejskiej niezależności od rosyjskiej energii”.

Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że ​​uruchomienie rurociągu było „kluczowym krokiem geopolitycznym dla nas wszystkich”.

„Musimy zrobić wszystko, aby wyeliminować energię jako rosyjski instrument władzy” – powiedziała na starcie w Budnie pod Szczecinem.

Prezydent Rosji Władimir „Putin używa rosyjskiej energii jako broni do destabilizacji Europy, do podzielenia nas. Nie może mu się to udać – dodała.

Prezydent RP Andrzej Duda nazwał rurociąg „polskim marzeniem”.

Baltic Pipe ma przepustowość 10 mld metrów sześciennych rocznie i jest połączeniem z Europipe II, która łączy Norwegię i Niemcy.

Polski operator gazowy PGNiG poinformował w oświadczeniu, że gazociąg miałby transportować 6,5 mld m sześc. gazu w 2023 roku, a liczba ta wzrośnie do 7,7 mld w 2024 roku.

Dostawy zaplanowano na 1 października.

Polska na początku tego miesiąca podpisała umowę z norweskim gigantem Equinor na 2,4 miliarda metrów rocznie – około 15 procent całkowitego zużycia – od 2023 do 2033 roku.

Jeszcze kilka lat temu Polska była uzależniona od Rosji przez około dwie trzecie rocznego zużycia gazu, ale zmniejszyła swoją zależność poprzez dywersyfikację źródeł energii, w tym korzystanie z importu LNG.

W tym roku rosyjski gigant Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy po tym, jak PGNiG odmówiło zapłaty rachunku w rublach po inwazji Rosji na Ukrainę.

Frederiksen powiedział, że uruchomienie rurociągu było „kluczowym krokiem geopolitycznym dla nas wszystkich”.

READ  Marczyk: Łotwa lepsza od podium w ERC Polska - FIA ERC

Wskazała również na odkryte w tym tygodniu niewyjaśnione przecieki w rurociągach Nord Stream 1 i 2, które łączą Rosję i Niemcy.

„Wczorajsze bardzo niepokojące wydarzenia związane z wyciekami z Nord Stream I i II podkreślają pilną potrzebę zwiększenia naszego bezpieczeństwa energetycznego w Europie” – powiedziała.

W rozmowie z duńskimi mediami powiedziała, że ​​„trudno sobie wyobrazić”, że te trzy przecieki były „przypadkowe”.

„To niezwykła sytuacja, gdy trzy przecieki znajdują się w pewnej odległości od siebie” – powiedziała.

Projekt Baltic Pipe był planowany od lat, ale był kilkakrotnie opóźniany.

Budowa częściowo zatopionego 900-kilometrowego (559-milowego) rurociągu ostatecznie rozpoczęła się w 2018 r., ale prace zostały zawieszone w 2021 r. z powodu obaw środowiskowych.

Jednak kilka dni po rosyjskiej inwazji duńska państwowa firma Energinet poinformowała, że ​​prace nad rurociągiem zostały wznowione po tym, jak projekt otrzymał nowe pozwolenie środowiskowe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *