Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Otwarcie norweskiego gazociągu w Polsce po rosyjskim cięciu – Kyiv Post

Published

on

Otwarcie norweskiego gazociągu w Polsce po rosyjskim cięciu – Kyiv Post

Nowy gazociąg, który będzie transportował norweski gaz przez Danię, został otwarty w Polsce we wtorek, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy po tym, jak Rosja odcięła dostawy do Warszawy.

Podczas ceremonii w zachodniej Polsce norweski minister energetyki Terje Aasland powiedział, że jest to „kamień milowy na ważnej drodze do europejskiej niezależności od rosyjskiej energii”.

Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że ​​uruchomienie rurociągu było „kluczowym krokiem geopolitycznym dla nas wszystkich”.

„Musimy zrobić wszystko, aby wyeliminować energię jako rosyjski instrument władzy” – powiedziała na starcie w Budnie pod Szczecinem.

Prezydent Rosji Władimir „Putin używa rosyjskiej energii jako broni do destabilizacji Europy, do podzielenia nas. Nie może mu się to udać – dodała.

Prezydent RP Andrzej Duda nazwał rurociąg „polskim marzeniem”.

Baltic Pipe ma przepustowość 10 mld metrów sześciennych rocznie i jest połączeniem z Europipe II, która łączy Norwegię i Niemcy.

Polski operator gazowy PGNiG poinformował w oświadczeniu, że gazociąg miałby transportować 6,5 mld m sześc. gazu w 2023 roku, a liczba ta wzrośnie do 7,7 mld w 2024 roku.

Dostawy zaplanowano na 1 października.

Polska na początku tego miesiąca podpisała umowę z norweskim gigantem Equinor na 2,4 miliarda metrów rocznie – około 15 procent całkowitego zużycia – od 2023 do 2033 roku.

Jeszcze kilka lat temu Polska była uzależniona od Rosji przez około dwie trzecie rocznego zużycia gazu, ale zmniejszyła swoją zależność poprzez dywersyfikację źródeł energii, w tym korzystanie z importu LNG.

W tym roku rosyjski gigant Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy po tym, jak PGNiG odmówiło zapłaty rachunku w rublach po inwazji Rosji na Ukrainę.

Frederiksen powiedział, że uruchomienie rurociągu było „kluczowym krokiem geopolitycznym dla nas wszystkich”.

READ  Polska obwinia rosyjskich hakerów za zakłócenie transmisji Euro 2024

Wskazała również na odkryte w tym tygodniu niewyjaśnione przecieki w rurociągach Nord Stream 1 i 2, które łączą Rosję i Niemcy.

„Wczorajsze bardzo niepokojące wydarzenia związane z wyciekami z Nord Stream I i II podkreślają pilną potrzebę zwiększenia naszego bezpieczeństwa energetycznego w Europie” – powiedziała.

W rozmowie z duńskimi mediami powiedziała, że ​​„trudno sobie wyobrazić”, że te trzy przecieki były „przypadkowe”.

„To niezwykła sytuacja, gdy trzy przecieki znajdują się w pewnej odległości od siebie” – powiedziała.

Projekt Baltic Pipe był planowany od lat, ale był kilkakrotnie opóźniany.

Budowa częściowo zatopionego 900-kilometrowego (559-milowego) rurociągu ostatecznie rozpoczęła się w 2018 r., ale prace zostały zawieszone w 2021 r. z powodu obaw środowiskowych.

Jednak kilka dni po rosyjskiej inwazji duńska państwowa firma Energinet poinformowała, że ​​prace nad rurociągiem zostały wznowione po tym, jak projekt otrzymał nowe pozwolenie środowiskowe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *