Najważniejsze wiadomości
Otwarcie magazynu wojskowego w Polsce | Artykuł
POWIDZ, Polska — Minister obrony RP i ambasador USA w Polsce uczestniczyli w ceremonii otwarcia kompleksu sprzętu do długoterminowego przechowywania i konserwacji, aby zademonstrować dwustronną zdolność do szybkiego reagowania w celu wsparcia europejskich sojuszników i partnerów w czas kryzysu 5 kwietnia 2023 w Powidzu.
Jest to największa pojedyncza inwestycja NATO w infrastrukturę od ponad 30 lat i kulminacja ponad sześcioletnich wysiłków wielu partnerów. Dzięki inwestycjom NATO kompleks długoterminowego przechowywania i konserwacji sprzętu będzie mógł pomieścić gotowy do walki sprzęt bojowy amerykańskiej brygady pancernej.
„Strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi oraz aktywne członkostwo Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim to filary bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – powiedział minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak. „Ta podstawa jest ważna, ponieważ pozwala nam zwiększyć nasze zdolności odstraszania, a także pokazać solidarność w ramach NATO”.
Ceremonia ta podkreśla siłę sojuszu NATO poprzez realizację Programu Inwestycji NATO w dziedzinie Bezpieczeństwa. Jednomyślne poparcie tego projektu w całym Sojuszu świadczy o zaangażowaniu na rzecz większego bezpieczeństwa w całej Europie. Powidz został wybrany strategicznie, aby wspierać zdolność Sojuszu do szybkiego i zdecydowanego reagowania na wszelkie kryzysy w regionie.
„Tutaj na polskiej ziemi będzie siedem ogromnych magazynów pełnych ciężkiego sprzętu; ponad 2700 części, od czołgów po Bradleya [Fighting] Pojazdy. Wszystko należy do zespołu bojowego Brygady Pancernej USA – powiedział Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce. „Ten obiekt zapewni, że będziemy nadal szybcy. Pozwoli nam to szybko rozmieścić cały zespół bojowy brygady pancernej i znacznie skróci czas rozmieszczenia”.
Ta infrastruktura będzie kluczowa dla wymuszenia projekcji; Umożliwia udostępnienie dodatkowego wyposażenia w Europie, skracając czas rozmieszczania i zapewniając dodatkową siłę bojową dla operacji awaryjnych. Obiekty te przyczynią się również do sprawnej rotacji sił amerykańskich w Polsce oraz promocji stosunków polsko-amerykańskich.
„Polska jest silnym sojusznikiem NATO i podporą bezpieczeństwa regionalnego w Europie Środkowej od czasu przystąpienia w 1999 roku, a dowód tego mamy przed oczami” – powiedział generał broni Steven L. Basham, zastępca dowódcy amerykańskiego dowództwa europejskiego. „Ten projekt finansowany przez NATO wzmacnia trwałe zaangażowanie Polski w Sojusz i bezpieczeństwo euroatlantyckie”.
Program Army Prepositioned Stocks zwiększa gotowość i zdolność armii amerykańskiej w Europie i Afryce do wspierania wojowników, jednocześnie promując stabilność i bezpieczeństwo w regionie.
„Ten projekt został zatwierdzony przez Komitet Inwestycyjny NATO i sfinansowany z Programu Inwestycyjnego NATO w dziedzinie Bezpieczeństwa” — powiedział Emanuele Meli, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego NATO. „Natowski Program Inwestycyjny w zakresie Bezpieczeństwa jest kluczowym filarem naszej architektury współfinansowania i zapewnia NATO infrastrukturę krytyczną oraz zdolności strategiczne od ponad 70 lat”.
Utworzenie w Polsce i innych krajach NATO długoterminowych obiektów magazynowania i konserwacji amerykańskiego sprzętu wojskowego zapewnia Stanom Zjednoczonym i Sojuszowi możliwość szybkiego i zdecydowanego reagowania na sytuacje kryzysowe.
Armia amerykańska przechodzi największą transformację w ciągu ostatnich 40 lat. Ta transformacja – podstawa przyszłej gotowości – pozwoli armii amerykańskiej wesprzeć Siły Połączone wiarygodną zdolnością do walki na lądzie, potrzebną do odstraszania i decydującego zwycięstwa. Jednogłośna decyzja o sfinansowaniu tego projektu pokazuje determinację Allianz do podziału kosztów związanych z tymi ulepszeniami.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.