Connect with us

Nauka

Oświadczenie Kościoła niemieckiego zawiera wskazówki dotyczące humanitarnego podejścia do migracji i azylu

Published

on

Oświadczenie Kościoła niemieckiego zawiera wskazówki dotyczące humanitarnego podejścia do migracji i azylu

Katolicy i protestanci w Niemczech wydali wspólne oświadczenie w sprawie migracji i uchodźców, starając się stworzyć wspólne wytyczne do działania w świetle refleksji teologicznej i doświadczeń Kościoła.

Niemiecka Konferencja Episkopatu i Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) opublikowały 215-stronicowy dokument, Humanitarne kształtowanie migracji (Ludzkie kształtowanie migracji”), kiedy przez Białoruś i Polskę napływał do Niemiec nowy strumień uchodźców.

Przewodniczący zarządu EKD, luterański biskup Bawarii, dr Heinrich Bedford-Strohm, powiedział na konferencji prasowej w zeszły czwartek: „Dla ponad 82 milionów ludzi przemieszczających się obecnie po całym świecie jest to kwestia przetrwania. ”

Skupił się na aktualnej europejskiej polityce wobec uchodźców: „Fakt, że godność i prawa uchodźców są lekceważone i łamane w tak wielu miejscach na świecie, w tym na granicach zewnętrznych UE, jest skandaliczne i głęboko wstydliwe. Dlatego zdecydowanie opowiadamy się za europejską polityką wobec uchodźców, która kieruje się prawami człowieka. ”

Przejęcie Afganistanu przez talibów i wzrost liczby uchodźców przybywających do Niemiec przez Białoruś prawie podwoiły liczbę nowo przybyłych do samego Berlina w tym roku. Miasto położone zaledwie godzinę drogi od polskiej granicy, podobnie jak inne graniczące z Polską kraje związkowe, tworzy dodatkową przestrzeń dla azylantów. Powstaje pięć schronów na łącznie 1200 miejsc. Wśród nich są reaktywowane dwie wioski kontenerowe, zbudowane podczas napływu uchodźców syryjskich w latach 2015-16.

Teolog rzymskokatolicki profesor Marianne Heimbach-Steins z Uniwersytetu w Münster i członek ekumenicznej grupy roboczej, która przygotowała deklarację migracyjną, opowiadała się za fundamentalną zmianą perspektywy. „Z etycznego punktu widzenia celem polityki migracyjnej nie jest zapobieganie migracji, ale przezwyciężenie przyczyn niedobrowolnej migracji powodowanej przemocą lub koniecznością”.

Dr Hannes Schammann, profesor polityki migracyjnej na Uniwersytecie w Hildesheim i członek 16 Ekumenicznej Grupy Roboczej, podkreślił, że tekst powstał w czasie, gdy w Europie i na świecie można było zaobserwować erozję multilateralizmu: „Dzisiaj, my w UE porzucamy to wspólne podejście, które musi oznaczać coś więcej niż tylko uzbrajanie granic zewnętrznych. Jeśli zapobieganie migracji jest jedyną rzeczą, która łączy UE, UE nie będzie miała przyszłości jako wspólnota wspólnych wartości. ”

READ  O współczesnym świecie pośród zamętu - Ryś Współczesny

Na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu, biskup Osnabrück, ks. Franz-Josef Bode, podkreślił, że tym dokumentem Kościoły wysyłają jasny sygnał o spójności społecznej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *