Gospodarka
Oświadczenie Grupy Przyjaciół Kobiet w Afganistanie
Grupa Przyjaciół Kobiet w Afganistanie wyraża głębokie zaniepokojenie rosnącą erozją przez talibów poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności kobiet i dziewcząt w Afganistanie, w tym poprzez ciągłe ograniczenia, które ograniczają dostęp kobiet i dziewcząt do edukacji.
Posłowie wezwali talibów do natychmiastowego zniesienia zakazu nauczania dziewcząt w Afganistanie, który obowiązuje od ponad roku. Posłowie są głęboko zaniepokojeni wydarzeniami, w których żądania lokalnych społeczności prowadzą do ponownego otwarcia niektórych szkół średnich dla dziewcząt tylko po to, by ponownie je zamknąć siłą przez talibów. Podkreślają, że decyzja talibów o wykluczeniu dziewcząt ze szkoły nie spełnia życzeń i żądań większości ludności afgańskiej i sprawia, że Afganistan jest jedynym krajem na świecie, który zakazuje dziewczętom nauki w szkołach średnich.
Członkowie grupy potwierdzają prawo do edukacji dla wszystkich Afgańczyków, w tym dziewcząt, i wzywają talibów do poszanowania prawa do edukacji i do przestrzegania ich zobowiązań do ponownego otwarcia szkół dla wszystkich uczennic w całym kraju bez dalszej zwłoki. Wskazują na znaczenie edukacji wszystkich ludzi dla stabilności gospodarczej i potwierdzają, że wykluczenie edukacji uniemożliwia kobietom i dziewczętom przyczynianie się do przyszłego wzrostu gospodarczego i dobrobytu Afganistanu. Ponadto podkreślają ustalenia Światowego Forum Ekonomicznego, że zakaz pracy kobiet w rządzie i sektorze formalnym spowoduje krótkoterminowy spadek afgańskiego PKB o co najmniej 600 mln USD, a ograniczenia zatrudnienia kobiet w sektorze prywatnym mogą doprowadzić do 1,5 mld USD utracona produkcja do 2024 r.
Członkowie grupy wskazują na zwiększone ryzyko związane z zakłócaniem dostępu do edukacji, szczególnie dla dziewcząt, co czyni je bardziej podatnymi na pracę dzieci i dzieci, wczesne i przymusowe małżeństwa oraz na przyszłe możliwości ekonomiczne, a także na przedłużające się długoterminowe konsekwencje dla trwałego pokoju, bezpieczeństwo i rozwój.
Członkowie grupy zwracają się do Misji Wsparcia Organizacji Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) o dalsze ścisłe monitorowanie i informowanie o sytuacji oraz zwracają się do Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego o kontynuowanie współpracy ze wszystkimi odpowiednimi afgańskimi podmiotami politycznymi i zainteresowanymi stronami, w tym odpowiednich organów w tym zakresie, zgodnie z mandatem UNAMA.
To oświadczenie popierają następujące członkinie Grupy Przyjaciół Kobiet w Afganistanie: Wielka Brytania, Katar, Australia, Bangladesz, Belgia, Kanada, Czad, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Indonezja, Irlandia, Włochy, Japonia, Liban, Litwa , Norwegia, Polska, St. Vincent i Grenadyny, Słowenia, Sri Lanka, Szwecja, Turcja, Turkmenistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”