Connect with us

Gospodarka

Ostatnie chwile COP26. Wspólna deklaracja Chin i Stanów Zjednoczonych ambitnym celem Polski

Published

on

Ostatnie chwile COP26.  Wspólna deklaracja Chin i Stanów Zjednoczonych ambitnym celem Polski

Wspólne oświadczenie USA i Chin, chęć Polski do wycofania silników spalinowych do 2040 r. i 27,5 mln GBP dla biedniejszych regionów Wielkiej Brytanii – w ostatnich dniach COP26 nie brakowało zmienności.


Sekretarz Generalny ONZ António Guterres

10 listopada br. dzień przeznaczony na transport w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu), Chiny i Stany Zjednoczone złożyły wspólną deklarację – zobowiązały się do „zintensyfikowania działań” na rzecz osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego w „decydującej dekadzie lat dwudziestych”. Podkreślono, że oba kraje – mimo odmiennych interesów – mają wspólny cel ochrony klimatu. Ogłoszono zapowiedź współpracy w zakresie redukcji emisji metanu i redukcji wylesiania – informacja ta jest ważna, ponieważ w pierwszym tygodniu COP26 Chiny nie podpisały dokumentu zobowiązującego do redukcji emisji metanu o 30% do 2030 roku. W porównaniu do 2020 r.

Tego samego dnia podpisano deklarację o zaprzestaniu sprzedaży silników spalinowych, w tym 24 kraje uprzemysłowione, siedem krajów rozwijających się, sześciu producentów samochodów (General Motors, Ford, Mercedes-Benz, Jaguar Land Rover, Volvo, BYD Auto) i 39 miasta. Przedmiotowy dokument nie jest wiążący; Ma to być jednak próba przyspieszenia globalnego przejścia na zero gazów cieplarnianych do 2040 r. (na wiodących rynkach do 2035 r.). Choć Polska była jednym z sygnatariuszy dokumentu, kraje produkujące najwięcej samochodów i będące największymi rynkami (USA, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia) odmówiły podpisania deklaracji. Nie uzyskała też wsparcia największych światowych producentów samochodów – Toyoty i Volkswagena.

Program ochrony klimatu miejskiego i wizja na najbliższe pięć lat

11/11 W tym roku. Zaangażowany w rozwój miast i regionów w duchu poszanowania środowiska naturalnego Dzień Miast, Regionów i Środowiska Zbudowanego) Wielka Brytania przeznaczyła 27,5 miliona funtów na Metropolitan Climate Action Program. Program ochrony klimatu miejskiego – UCAP), który umożliwi miastom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Dzięki środkom poszczególne dzielnice mogą m.in. budować niskoemisyjny transport publiczny, a także zrównoważoną gospodarkę odpadami i wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

READ  Marsz Żywych w Polsce + Co zrobić, żeby nie wyrzucić ze szkoły hebrajskiej? – filantropia żydowska

„Wyścig o lepszy świat” był dziś głównym wydarzeniem – pięcioletnim planem działania dla podmiotów niepaństwowych, aby przejść od przekazu ustnego do prawdziwych działań na rzecz klimatu. Poprawa partnerstwa Marrakeszu w celu zwiększenia ambicji) służył jako przykład. Sekretarz generalny ONZ António Guterres i prezydent COP26 Alok Sharma. Między innymi rozbudowa ogólnoświatowych kampanii Race to Zero(1)Wyścig o elastyczność(2) i Glasgow Financial Alliance for Net Zero(3)z naciskiem na krótkoterminowe plany wywiązania się z zobowiązań oraz mobilizację zasobów na rzecz rozwoju krajów rozwijających się. Mapa drogowa podkreśla potrzebę większej regionalizacji, uwzględniając w dyskusjach głosy najbiedniejszych i najbardziej zmarginalizowanych regionów świata.

Kluczowym momentem będzie negocjowanie treści dokumentu porozumienia, gdyż wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Ostateczne negocjacje rozpoczną się dzisiaj (12 listopada) i potrwają do niedzieli. Według oficjalnych informacji kolejny szczyt klimatyczny COP27 odbędzie się w 2022 r. w Sharm El Sheikh w Egipcie. COP 28 został również ogłoszony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2023 roku.

Magdalena Więckowska: dziennikarka

Uwagi

1/ Jest to inicjatywa wspierana przez ONZ, której celem jest m.in.: Opracowanie i wdrożenie przejrzystych planów działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z postanowieniami Porozumienia Paryskiego. 2/ Siostrzana inicjatywa Race to Zero, której głównym celem jest budowanie „odporności” podmiotów niepaństwowych na zmiany klimatyczne w najbardziej narażonych społecznościach liczących prawie 4 miliardy ludzi. 3/ Koalicja na rzecz przyspieszenia przejścia na globalną neutralność klimatyczną. Firma GFANZ została założona w kwietniu 2021 r. przez Marka Carneya, specjalnego wysłannika ONZ ds. zmian klimatu i finansów oraz doradcę finansowego premiera Wielkiej Brytanii Johnsona na COP26. O powołaniu posła pisaliśmy tutaj: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/ONZ-klimat-srodowisko-Program-Srodowiskowy-9972.html

Polecamy dalsze artykuły na podobne tematy:

PAN zachęca do przeczytania streszczenia raportu IPCC. Rozwija swoją polską wersję (10 listopada 2021)Zmniejszenie spożycia mięsa i mleka jest niezbędne do powstrzymania katastrofy klimatycznej (9 listopada 2021)COP26: Historia negocjacji klimatycznych za 26 dni (5 listopada 2021)COP26: USA i UE ogłaszają globalne zobowiązanie dotyczące emisji metanu (4 listopada 2021)Podsumowanie Grupy Dwudziestu i rozpoczęcie COP 26. Dostępne są wstępne komentarze (2 listopada 2021)

READ  Dzisiejsze wiadomości w Polsce - The First News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *