Connect with us

Zabawa

Ostatni fortepian i rękopisy Fryderyka Chopina znajdują się w centrum odrestaurowanego Muzeum Warszawy

Published

on

Ostatni fortepian i rękopisy Fryderyka Chopina znajdują się w centrum odrestaurowanego Muzeum Warszawy

Zgadnij kto wrócił, znowu wrócił? Fryderyk Chopin powraca, poleć znajomym!

No nie do końca, ale muzeum mu poświęcone już niedługo będzie.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie przeszedł remont i jest gotowy na przyjęcie gości na swojej najnowszej wystawie.

Wystawa, na której można zobaczyć ostatni fortepian i oryginalne rękopisy wybitnego XIX-wiecznego polskiego pianisty i kompozytora, obiecuje zwiedzającym świeże i niepowtarzalne spojrzenie na życie i spuściznę Chopina.

W sobotę 29 kwietnia ponownie otworzy swoje podwoje dla zwiedzających.

Kim był Fryderyk Chopin?

Chopin w wieku 25 lat, Maria Wodzińska, 1835 – Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Urodzony w 1810 roku w Żelazowej Woli (mała wioska pod Warszawą), Chopin rozpoczął edukację muzyczną w młodym wieku i wkrótce został uznany za muzyczne cudowne dziecko.

W wieku 19 lat opuścił ojczyznę i wyjechał do Wiednia, gdzie szybko wyrobił sobie markę na scenie muzycznej. Następnie udał się do Paryża, który miał stać się jego domem na resztę życia.

W Paryżu Chopin stał się rozchwytywanym nauczycielem gry na fortepianie dla elity miasta. Jego muzyka była mieszanką polskich melodii ludowych i klasycznych form i szybko została przyjęta przez francuską arystokrację.

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Jedna z zaledwie dwóch znanych fotografii Fryderyka Chopina. – Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Chopin, choć przez całe życie nękany chorobą, nadal komponował i występował, często grając raczej w salonach i kameralnych wnętrzach niż w dużych salach koncertowych.

Skomponował ponad 200 utworów na fortepian, w tym preludia, nokturny i walce, które należą do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych utworów muzyki klasycznej.

Życie Chopina przerwała choroba i zmarł w Paryżu w 1849 roku w wieku 39 lat.

Jednak mimo stosunkowo krótkiego życia wpływ Chopina na muzykę był niezmierzony. Jego utwory były studiowane, wykonywane i podziwiane przez niezliczonych muzyków, a jego spuścizna nadal inspiruje nowe pokolenia kompozytorów i wykonawców.

READ  23 filmy rywalizujące o Złotego Lwa na 80. Festiwalu Filmowym w Wenecji | Hollywood

Co zmieniło się w muzeum?

Duża część renowacji polegała na stworzeniu odpowiednich warunków atmosferycznych i świetlnych do ekspozycji oryginalnych pism i przedmiotów z XIX wieku.

„Głównym powodem tej renowacji było stworzenie dobrej atmosfery, dobrych warunków powietrza dla oryginałów, dla oryginalnych obiektów. Bo są bardzo wrażliwe i musimy bardzo uważać, kiedy je pokazujemy publiczności – tłumaczy dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

– A jednocześnie chcieliśmy zmienić niektóre idee samej wystawy, pokazując więcej oryginałów – dodaje.

Odnowiona wystawa koncentruje się na oryginalnych rękopisach, aw trakcie renowacji udoskonalono również ekspozycję muzealną eksponatów.

Co zobaczyć

Czarek Sokołowski/AP fot

Ostatni fortepian Fryderyka Chopina, Pleyel, jest jednym z eksponatów w odnowionym muzeum poświęconym XIX-wiecznemu polskiemu pianiście i kompozytorowi – Czarek Sokołowski/AP fot

Odnowiona wystawa obejmuje szereg artefaktów, w tym ostatni fortepian Chopina, Pleyela z 1848 r. oraz zbiór oryginalnych rękopisów.

Po śmierci kompozytora cenny instrument trafił do Warszawy, gdzie został sprzedany uczennicy i przyjaciółce Jane Stirling. Później przekazała go siostrze Chopina Ludwice, która w 1924 roku sprzedała go Muzeum Narodowemu w Warszawie.

Zwiedzający mogą również zobaczyć listy, które Chopin napisał do swojej towarzyszki, pisarki George Sand, oraz satyryczny rysunek przedstawiający Chopina.

Jest też olejny portret Chopina namalowany przez jego przyjaciela Teofila Kwiatkowskiego.

Muzeum zrobiło też miejsce na inne przedmioty należące lub związane z romantycznym kompozytorem, który połowę życia spędził w Paryżu.

Czarek Sokołowski/AP fot

Oryginalny list Fryderyka Chopina do przyjaciela, który jest jednym z nowych eksponatów w odnowionym muzeum XIX-wiecznego polskiego pianisty i kompozytora – Czarek Sokołowski/AP Fot

„Zwłaszcza po pandemii zauważyliśmy, że ludzie są przytłoczeni, przesyceni rzeczami, które nie są oryginalne. Mają tego dość i chcieli więcej oryginałów, chcieli dotknąć rzeczywistości. I to był powód zmiany: jego oryginał. I to my – mówi Aleksander Laskowski, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

READ  Jak kanadyjski film animuje trudną historię niedocenianego artysty

„Wystawione tutaj listy są absolutnymi oryginałami, poświadczonymi i zweryfikowanymi przez naszych ekspertów, i są to listy, które sam napisał i stanowią serce naszej kolekcji. Są romantycznie bardzo inspirujące, ponieważ kiedy je czytasz, bardzo zbliżasz się do Chopina, który był dość literackim człowiekiem, muszę powiedzieć” – wyjaśnia Laskowski.

Muzeum zostanie ponownie otwarte w sobotę 29 kwietnia i obiecuje zaoferować odwiedzającym wyjątkowe i inspirujące wrażenia odzwierciedlające spuściznę największego polskiego muzyka XIX wieku.

Obejrzyj wideo powyżej, aby rzucić okiem na nowo wyremontowane muzeum.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *