Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Oskarżenia o molestowanie Jana Pawła II wywołują w Polsce wściekłe reakcje

Published

on

Oskarżenia o molestowanie Jana Pawła II wywołują w Polsce wściekłe reakcje

WARSZAWA, Polska – Następstwa reportażu telewizyjnego, w którym zarzucano, że Jan Paweł II tuszował przypadki wykorzystywania seksualnego duchownych, nasiliły się w czwartek, a polski Kościół katolicki i prawodawcy bronili go jako jednego z największych Polaków wszechczasów, a rząd USA ambasador „zaproszony”. do rozmów.

Reportaż z tego tygodnia w TVN24, należący do amerykańskiej firmy Warner Bros. Discovery, wymienił nazwiska trzech księży, których Jan Paweł II rzekomo przeniósł w latach 70. po tym, jak zostali oskarżeni o molestowanie nieletnich. W tym czasie był jeszcze arcybiskupem Karolem Wojtyłą, głową kościoła w Krakowie.

Jan Paweł II jest czczony w kraju, w którym dominuje rzymskokatolicki, za swoją rolę w obaleniu komunizmu, a reportaż TVN wywołał narodową debatę w czasie, gdy polski kościół był rozliczany z nadużyć seksualnych duchownych. Gorąca debata na temat jego spuścizny wybuchła w czwartek w parlamencie.

Przedstawiciele rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki, stanowczo bronili zmarłego papieża jako bohatera narodowego i najwyższego autorytetu moralnego w kraju. Politycy lewicy chwytali się zarzutów, że świadomie chronił księży-rabusiów, a niektórzy wzywali do usunięcia imienia Jana Pawła II z nazw ulic i szkół.

W czwartek niższa izba parlamentu również przyjęła uchwałę broniącą Jana Pawła II jako „najwybitniejszego Polaka w historii”, ale wielu działaczy opozycji wyszło lub wstrzymało się od głosu.

W rezolucji pochwalono zmarłego papieża za „aktywne wspieranie narodu polskiego w jego wysiłkach na rzecz odzyskania wolności i niepodległości”, potępiając jednocześnie „haniebną, negatywną kampanię medialną wymierzoną w papieża, opartą w dużej mierze na materiale komunistycznego aparatu przemocy”. „. najostrzejszy.

W czwartek do boju wkroczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gadecki, który stanowczo stanął w obronie zmarłego papieża i zaapelował do „wszystkich ludzi dobrej woli”, aby nie niszczyli jego spuścizny. Gadecki odprawił mszę przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie i modlił się za tych, którzy chcieli zdyskredytować papieża.

READ  Nowym trenerem Polski będzie Portugalczyk Paulo Sousa

Gadecki przyłączył się do niektórych krytyków, którzy kwestionowali wiarygodność raportu, ponieważ niektóre cytowane w nim dokumenty pochodziły z akt komunistycznego wywiadu, który próbował skompromitować Kościół.

„Dla milionów Polaków Papież Polak był wzorem moralnym, nauczycielem wiary i orędownikiem w niebie” – powiedział Gadecki. „To szok, że podejmowane są próby dyskredytacji samego Jana Pawła II i jego spuścizny, a wszystko to w imię troski o prawdę i dobro”.

Wojtyła był arcybiskupem krakowskim od 1964 do 1978 roku, kiedy został papieżem Janem Pawłem II. Zmarł w 2005 roku i został kanonizowany w 2014 roku po doraźnym procesie.

Broniąc Jana Pawła Gadecki powiedział, że jego „świętość i wielkość” nie oznacza, że ​​„nie mógł popełniać błędów”. Zauważył jednak również, że kościół i społeczeństwo inaczej radziły sobie z nadużyciami i innymi przepisami w tamtym czasie. „Istniała inna świadomość społeczna i wspólne sposoby rozwiązywania problemów” – powiedział.

Osobno spór nabrał wymiaru dyplomatycznego, gdy polskie MSZ zaprosiło ambasadora USA Marka Brzezińskiego do omówienia działalności stacji telewizyjnej. Chociaż TVN nie został wymieniony, ministerstwo poinformowało, że rozmowy były związane z działalnością kanału telewizyjnego, „który jest inwestorem na polskim rynku”, co jest wyraźnym odniesieniem do TVN.

TVN był w pewnym momencie największą amerykańską inwestycją korporacyjną w Polsce, a jego reportaże są często krytyczne wobec partii rządzącej, wraz z dochodzeniami w sprawie rzekomych nadużyć ze strony władz.

Partia rządząca próbowała w przeszłości uchwalić ustawę, która pozbawiłaby amerykańskiego właściciela pakietu kontrolnego w firmie, ale pod naciskiem USA prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę tuż przed całkowitą inwazją Rosji na Ukrainę.

W oświadczeniu resortu stwierdzono, że potencjalny wpływ doniesień „jest identyczny z celami wojny hybrydowej, mającej na celu tworzenie podziałów i napięć w polskim społeczeństwie”.

READ  UE przekazała Polsce 145 mln euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy

W głównych wieczornych wiadomościach TVN24 prezenter powiedział, że kanał nie próbuje atakować dziedzictwa Jana Pawła II, ale stara się dać głos ofiarom nadużyć duchownych.

Jan Paweł II nie jest jedynym papieżem pod lupą za postępowanie z drapieżnymi księżmi.

Jego bezpośredni następca, Benedykt XVI, który zajął znacznie ostrzejsze stanowisko i usunął setki księży dopuszczających się nadużyć, został oskarżony w niezależnym raporcie zleconym przez diecezję o prowadzenie czterech spraw, gdy był arcybiskupem Monachium.

Papież Franciszek został również oskarżony o brak reakcji na przypadki nadużyć ze strony księży w jego rodzinnej Argentynie i Chile, gdy był biskupem, a następnie papieżem.

___

Vanessa Gera w Warszawie, Nicole Winfield w Rzymie i Geir Moulson w Berlinie przyczynili się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *