technologia
Osborne Clarke ustawia flagę Europy Wschodniej, otwierając w Polsce kancelarię z 30 prawnikami
Osborne Clarke otworzył biuro w Warszawie i stworzył hub w Europie Wschodniej z 30 prawnikami, w tym sześcioma partnerami, rekrutowanymi z lokalnych kancelarii prawnych.
Nowe biuro będzie koncentrować się na alternatywnej energii, infrastrukturze i technologii i ma nadzieję wykorzystać przejście na czystą energię i zrównoważony rozwój w Polsce i regionie, powiedział Law.com International kierownictwo Osborne’a Clarke’a.
Nowy zespół, w skład którego oprócz prawników wchodzi czterech urzędników biurowych, wnosi doświadczenie z niezależnych polskich kancelarii prawnych, kancelarii z Wielkiej Czwórki oraz z pakietu GC.
Dwaj byli szefowie polskiej kancelarii, Olgierd Świerzewski i Tomasz Olkiewicz, przejmą role wspólników współzarządzających.
Świerzewski, specjalista w zakresie transakcji i transferów technologii, wywodzi się z polskiej kancelarii Kochański & Partners, gdzie był dyrektorem zarządzającym i szefem praktyki transakcji technologicznych. Wcześniej był wiceprezesem rady dyrektorów Lotos Paliwa, dużego polskiego koncernu naftowego, a także pełnił funkcję radcy prawnego Accor Hotels i Associate GC firmy Dell Polska. Był również wspólnikiem zarządzającym Łukowicz Świerzewski i Wspólnicy, dawnej spółki zależnej DLA Piper.
Olkiewicz, specjalista ds. fuzji i przejęć korporacyjnych oraz podatków, był Partnerem Zarządzającym w MDDP Law, wielobranżowej firmie doradczej założonej w 2011 roku jako doradca podatkowy i lokalny odpowiednik firm księgowych i audytorskich Wielkiej Czwórki. Wcześniej był starszym menedżerem w EY Tax.
Partnerami są również Agata Demuth, partner MDDP ds. nieruchomości; Renata Dłuska, partner podatkowy, również z MDDP; Katarzyna Barańska, partner infrastrukturalny i środowiskowy Kochański i Partnerzy oraz Wojciech Wrochna, partner prawny ds. energetyki i UE, również Kochański i Partnerzy.
Polski zespół Osborne’a Clarke’a będzie reprezentował klientów międzynarodowych i krajowych, początkowo z kluczowych sektorów spółki macierzystej, w tym technologii, mediów i komunikacji; energia i usługi komunalne oraz nieruchomości i infrastruktura, podała firma.
Polska była na celowniku Osborne’a Clarke’a od pięciu lat z powodów biznesowych, a planowanie jej uruchomienia zajęło sześć miesięcy, powiedział Law.com International dyrektor generalny firmy, Omar Al-Nuaimi.
„Na podstawie sektorów przemysłowych określiliśmy Polskę jako ważną jurysdykcję w zakresie energii odnawialnej oraz ogólnie energetyki i infrastruktury” – powiedział podczas poniedziałkowego wywiadu.
Al-Nuaimi zauważył, że dekarbonizacja lub zmniejszenie zależności od węgla oraz cyfryzacja są „kluczowymi trendami transformacyjnymi, na których naprawdę skupiają się klienci”, powiedział Al-Nuaimi, „postrzegamy Polskę jako stosunkowo słabo rozwiniętą jurysdykcję, kiedy na to spojrzymy”. do Europy Zachodniej”.
Wraz z Partnerami Zarządzającymi dostrzegli również geopolityczne tło szybko zmieniającej się sytuacji na Ukrainie, która ma wpływ na dostawy energii do Europy Wschodniej.
„Sytuacja nie zmieniła naszych planów” otwarcia warszawskiego biura, powiedział Al-Nuaimi. „Rzeczywiście, podkreśliło to znaczenie ustanowienia centrum w obszarze, w którym klienci będą starali się poruszać w zmieniającym się krajobrazie biznesowym w zakresie energii i nieenergetyki”.
Olkiewicz podzielał ten pogląd. „Myślę, że obecna sytuacja geopolityczna wymaga od nas dywersyfikacji źródeł energii” – powiedział w poniedziałkowym wywiadzie. „Nawet atomowe [energy] jest na stole. Więc na pewno będzie to bardzo ekscytujący czas w tym sektorze.”
Chociaż warszawskie biuro będzie centrum działalności Osborne’a Clarke’a w Europie Wschodniej, firma będzie nadal współpracować ze swoją siecią „najlepszych przyjaciół” w regionie, w tym MDDP i innymi niezależnymi polskimi firmami, powiedział Al-Nuaimi.
„W tej chwili nie chcemy dalej rozwijać się na wschód” – dodał.
Osborne Clarke ma obecnie ponad 1300 prawników i ponad 2000 pracowników oraz 26 międzynarodowych biur.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”