Gospodarka
Orlen buduje szpital dla pacjentów z COVID-19. Prezydent Daniel Obajtek zdradza szczegóły
Pierwsze 100 łóżek w szpitalu w Płocku będzie przygotowanych do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada – poinformował w sobotę na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek. Firma jest jedną z firm państwowych, które budują tymczasowe szpitale dla osób z COVID-19.
„Pierwsze 100 łóżek w szpitalu w Płocku będzie przygotowanych do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada. Podobny model zastosujemy również w drugim szpitalu, który będziemy budować. Dzięki rządowi za współpracę” – napisał szef Orlenu na Twitterze.
„Chcemy jak najszybciej otworzyć tymczasowy szpital w Płocku” – powiedział w liście do Prezydenta Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, członek zarządu ds. Korporacyjnych PKN Orlen, Armen Konrad Artwich. Siedziba PKN Orlen i główny zakład produkcyjny znajdują się w Płocku. W piątek firma ogłosiła, że będzie zaangażowana w przygotowanie prowizorycznego szpitala w mieście. W tym samym czasie podobny obiekt powstaje w Ostroł willce przy wsparciu Energi, spółki z Grupy Orlen. Jak informuje Grupa Płock, oba projekty są realizowane we współpracy z rządem. W związku z ogłoszeniem przez PKN Orlen planów budowy prowizorycznego szpitala w Płocku, burmistrz miasta wysłał w piątek list do prezydenta Orlenu Daniela Obajtka, proponując obiekty jednej z dawnych szkół podstawowych jako bazę dla Organizacja szpitala polowego do użytku. Biuro prasowe Orlenu poinformowało w sobotę, że firma podziękowała Prezydentowi Miasta Płocka „za oświadczenie pomocy i propozycję budowy dawnej Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Miodowej 13 jako tymczasowego szpitala”. Firma poinformowała, że w piątek odbyła się wspólna inspekcja budynku dawnej szkoły, w której wzięli udział przedstawiciele grupy, samorządu oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku. – Będziemy na bieżąco informować PKN Orlen o podjętych decyzjach – poinformowało w sobotę biuro prasowe grupy.
Firmy budują szpitale
Ministerstwo Majątku Państwa poinformowało w piątek, że KGHM, Lotos, PKN Orlen, PKO Bank Polski, Tauron, Totalizator Sportowy i Węglokoks zbudują tymczasowe szpitale dla osób z COVID-19.
„Społeczna odpowiedzialność biznesu wpisuje się w DNA państwowych przedsiębiorstw finansowych. Budowa prowizorycznych szpitali przez instytucje nadzorowane przez Ministerstwo Majątku Państwa wpisuje się w rządową strategię walki z epidemią. Nie ma priorytetów wyższych niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków” – – napisał w piątek wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
Lidia Marcinkowska, dyrektor generalny ds. Komunikacji KGHM, powiedziała w piątek TVN24 Biznes, że spółka wciąż czeka na decyzje i omówienie szczegółów. „Po analizie możemy więcej powiedzieć o wsparciu” – dodała.
– Nasz szpital – Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie – już otwiera dodatkowy oddział dla pacjentów z COVID-19 i podejrzeniem zakażenia. Od poniedziałku szpital będzie mógł przyjąć ponad 50 pacjentów z Dolnego Śląska – poinformowała.
PKO Bank Polski w komunikacie przesłanym TVN24 Biznes podkreślił, że od początku jest zaangażowany w walkę z pandemią.
„Podejmujemy liczne działania, aby zapewnić ciągłość pracy banku oraz bezpieczeństwo klientów i pracowników. Wspieramy szpitale i personel medyczny na terenie całego kraju. Łącznie spółki Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego mają do pokonania ponad 25 mln zł. Przekazał na rzecz Covid-19. Za darowizny dla szpitali, zakup testów na obecność wirusa Sars Cov-2 lub środki bezpieczeństwa. Przekazali także samochody na potrzeby placówek medycznych, sanitarnych i wojskowych. Wolontariusze banku aktywnie wspierają społeczności lokalne w całym kraju, w tym lekarze i domy opieki -ów i domów dziecka ”- powiedział Michał Tkaczuk z działu komunikacji korporacyjnej w PKO BP.
Podkreślił, że odpowiedzialność za Polskę i Polskę wpisuje się w misję i strategię firmy. „Dlatego z pełnym zaangażowaniem i we współpracy z wojewodą zorganizujemy powstanie dwóch tymczasowych szpitali w Małopolsce i wykonamy te zadania jak najlepiej” – podkreślił.
Główne źródło zdjęć: Shutterstock
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”