Nauka
Opuszczone gospodarstwa rolne są ukrytym źródłem przywracania różnorodności biologicznej
Europa Południowa nie jest aż tak inna. Grecja, Włochy, Hiszpania i Portugalia nigdy nie miały kołchozów, ale nieubłagane starzenie się ich populacji i odpływ młodych ludzi do miast powodują opustoszenie wiosek oraz opuszczenie pól i pastwisk. Francesco Cherubini z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii Oblicz że w ciągu ostatnich trzech dekad w Europie utrata netto gruntów rolnych była większa niż w Szwajcarii.
Trend jest zaskakująco powszechny. Japonia, jeden z najgęściej zaludnionych krajów na świecie, ma jednak około 250 000 akrów nieużytków rolnych. Nawet w niektórych częściach Afryki, gdzie liczba ludności stale rośnie, rolnictwo jest postrzegane jako zajęcie przeznaczone dla osób starszych, a pola pozostają porzucone, ponieważ młodzi ludzie szukają pracy w miastach, zauważa Edward Mitchard, badacz z Uniwersytetu w Edynburgu.
Czasami motywem porzucenia nie są czynniki ekonomiczne, demograficzne czy społeczne, ale zanieczyszczenie lub katastrofy przemysłowe. Setki kilometrów kwadratowych dawnego terenu radioaktywnego wokół uszkodzonych reaktorów jądrowych w Czarnobylu na Ukrainie i Fukushima w Japonii znajdują się obecnie w strefach zamkniętych i przez nadchodzące stulecia mogą pozostać niezamieszkane przez człowieka.
Przyroda jednak niewiele uwagi poświęca strefom wykluczenia. Pomimo promieniowania wilki, niedźwiedzie, dziki, rysie i inne duże zwierzęta odzyskują dawne tereny, wkraczają lasy i wychwytywany jest dwutlenek węgla.
Innym razem to wojna powoduje szkody. W ciągu ostatnich 19 miesięcy obszary wschodniej i południowej Ukrainy pochłonęła wojna po inwazji rosyjskiej. Pomimo militarnego chaosu, w niektórych miejscach przyroda przejmuje opuszczone pola. Nawet po zakończeniu wojny pola minowe mogą pozostawić tereny niewykorzystane i nieproduktywne przez dziesięciolecia.
Chociaż porzucanie rolnictwa, z jakiegokolwiek powodu, jest największym źródłem porzuconych gruntów na świecie, istnieją inne przyczyny. Na przykład koniec zimnej wojny doprowadził do opuszczenia około 5800 mil kwadratowych dawnych poligonów wojskowych w Europie. Wiele z tych obszarów staje się wolnych od czołgów i żołnierzy rezerwaty przyrodyw tym dawne brytyjskie obozy czołgów na Pustaci Lüneburskiej w zachodnich Niemczech i Königsbrücker Heath we wschodnich Niemczech, opuszczone przez wojska rosyjskie.
Pozostawiona sama sobie przyroda zazwyczaj przywraca opuszczone miejsca, co przynosi korzyści dla różnorodności biologicznej i klimatu. Nawet bez interwencji człowieka wychwytywanie dwutlenku węgla na opuszczonych obszarach Rosji jest już znaczne. Irina Kurganova, gleboznawczyni z Rosyjskiej Akademii Nauk, szacunki że upadek rolnictwa kolektywnego doprowadził do rocznej sekwestracji ponad 40 milionów ton węgla w naturalnej roślinności i ulepszonych glebach.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”