Connect with us

Gospodarka

Opozycyjna koalicja „Trzecia Droga” jest na rozdrożu przed wyborami w Polsce

Published

on

Opozycyjna koalicja „Trzecia Droga” jest na rozdrożu przed wyborami w Polsce

Krzysztofa Mularczyka

Trzecia Droga (Trzecia Droga), koalicja centroprawicowego Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i centrowej Polski 2050 (Polska 2050), powstała pod koniec kwietnia w celu odwołania się do wyborców niezadowolonych z głównej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej (PO) i jej lewicowego nastawienia.

Jednak od tego czasu ugrupowaniu nie wiodło się dobrze, ponieważ ich średnie poparcie w sondażach spadło z 13% do około 10%, a jako trzecie pod względem popularności ugrupowanie zostało wyprzedzone przez skrajnie prawicową Konfederację.

środku ulicy

W przeciwieństwie do PO i rządzącej narodowo-konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Trzecia Droga powiedziała, że ​​nie chce już „pieniędzy z helikoptera” – drogich obietnic wydatków socjalnych – przed wyborami.

Podczas gdy dwa główne ugrupowania opozycyjne, PO i Lewica, głosowały ostatnio za propozycją PiS dotyczącą podwyższenia powszechnych zasiłków na dzieci o 60 proc., donosi Third Way. przyłączył się do konfederacji w ich ruchu oporu.

Third Way skupia się również na edukacji, opiece zdrowotnej i środowisku, aby odróżnić swoją ofertę polityczną od innych dużych bloków. Obiecuje wydać 6% PKB na edukację, aby zapewnić wszystkim uczniom co najmniej godzinę lekcji angielskiego dziennie, psychologa w każdej szkole i darmowe posiłki w szkole.

Third Way proponuje zagwarantowanie dostępu do specjalisty w ciągu 60 dni, inaczej sektor publiczny będzie musiał zapłacić za prywatną wizytę. Na froncie środowiskowym zobowiązała się opodatkować zyski firm energetycznych i skierować wpływy na rozwój odnawialnych źródeł energii, gwarantując oszczędności dla tych, którzy chcą inwestować we własne źródła energii, takie jak fotowoltaika.

Sojusz nie wypowiadał się zbyt wiele na temat kwestii bezpieczeństwa. Ogólnie popiera politykę rządu wobec wojny na Ukrainie i nie jest przeciwna zwiększaniu wydatków na obronność. Wykazano też, że PSL sprzeciwia się unijnemu paktowi migracyjnemu i szeroko popiera rząd w kwestii zabezpieczenia granicy z Białorusią przed nielegalnym przekraczaniem granicy przez migrantów.

READ  SuperWaluacja rent i rent 2021. Zobacz, jak szybko wzrosną świadczenia [zasady, wideo - 15.11.2020 r.]

PSL i Polska 2050 zaproponowały rozstrzygnięcie sporu aborcyjnego w ogólnokrajowym referendum. PSL zadeklarowało jednak, że sprzeciwi się aborcji na żądanie, a polska partia „2050” nie powiedziała, jakie stanowisko zajmie, jeśli takie referendum się odbędzie. Obie strony sprzeciwiają się małżeństwom osób tej samej płci, ale byłyby skłonne poprzeć związki partnerskie.

Jeśli chodzi o reformę sądownictwa, relacje Polski z instytucjami unijnymi i decentralizację władzy do samorządów, obie partie są zjednoczone z PO i lewicą w opozycji do rządu PiS.

Polska 2050 jest właściwie członkiem eurofederalistycznego ugrupowania Odnów Europę w Parlamencie Europejskim i jedyną dużą partią polityczną, która opowiedziała się za szybkim wejściem Polski do strefy euro.

Nie można przeciąć

Ale Third Way stara się przekazać swoje przesłanie. Już w maju Allianz osiągnął sondażowe notowania na poziomie około 13%. Dziś są poniżej 10% i istnieją obawy, że koalicja może spaść poniżej progu 8% wymaganego do wejścia do parlamentu.

Średnie miesięczne poparcie w sondażach dla głównych ugrupowań politycznych w Polsce. Trzecia Droga (Trzecia Droga) jest obecnie na czwartym miejscu z nieco ponad 10%. (Źródło: ewybory.eu)

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL przyznał niedawno, że jego partia nie chce popełnić samobójstwa i jeśli sondaże nadal będą spadać, może wpisać Polskę na listę wyborczą PSL 2050 i odrzucić pomysł koalicji wyborczej. W przypadku list jednopartyjnych próg wejścia do parlamentu wynosi zaledwie 5%.

Są też politycy obu partii, jak Jarosław Kalinowski, były lider PSL, którzy opowiadają się za szerszą wspólną listą opozycyjną PO, PSL, Polska 2050 i Die Linke.

Dużym problemem Trzeciej Drogi jest fakt, że Platforma w ostatnich tygodniach ją wymanewrowała, a poparcie partii Donalda Tuska rosło wraz z upadkiem Trzeciej Drogi.

READ  Polska nie opuści Unii Europejskiej. To największy problem

Wydarzenia związane z proponowaną komisją do zbadania rosyjskich wpływów rozwścieczyły zwolenników PO i pomogły zebrać ich liczebnie na masowej demonstracji w Warszawie.

Choć początkowo wahali się co do tego wydarzenia, PSL i Polska 2050 w końcu poczuli, że muszą wziąć w nim udział. Jednak ich liderzy stanęli na uboczu podczas marszu, co było demonstracją siły PO i przedstawieniem Tuska jako prawdziwego lidera opozycji.

Sprzeczności

Innym problemem jest to, że sojusz między PSL a Polską 2050 wydaje się być raczej małżeństwem z rozsądku niż prawdziwym spotkaniem pokrewnych dusz. PSL jest partią wsi i małych miast, a Polska 2050 wydaje się być silniejsza w miastach.

Daje im to potencjalnie dużą bazę wyborczą, ale powoduje też niekonsekwencje w przekazach skierowanych do różnych odbiorców, ponieważ elektorat „Polska 2050” w niektórych kwestiach środowiskowych i społecznych skłania się bardziej na lewo, a wyborcy PSL są bardziej konserwatywni.

Tymczasem obaj partnerzy mają również bardzo różne obrazy. PSL to najstarsza partia polityczna w Polsce, uznawana za bardzo elastyczną w tworzeniu koalicji. Polska 2050 – założona w 2021 roku przez byłego prezentera telewizyjnego Szymona Hołownię – zbudowała swój wizerunek na świeżości i odrzuceniu starej polityki.

Prawdziwy problem Trzeciej Drogi polega jednak na tym, że bardzo trudno jej odróżnić się od PO i przekonać wyborców, że rzeczywiście jest alternatywą zarówno dla głównej partii opozycyjnej, jak i dla rządzącego PiS.

Miała nadzieję, że jej sprzeciw wobec stanowiska Platformy popierającej wprowadzone przez PiS transfery socjalne i działania PO, takie jak 20-proc.

READ  Szansa EBC na sterowanie perspektywami podwyżek stóp procentowych nie potrwa długo: eko-tydzień

Miała też nadzieję, że uda jej się to w głosowaniu PiS jako bardziej umiarkowany konserwatywny wybór. Ale wydaje się, że nie zrobiło to różnicy.

Czy naprawdę są „trzecią drogą”?

Co więcej, nawet pomysł bycia „trzecią drogą” nie wytrzymuje krytyki, ponieważ koalicja dała do zrozumienia, że ​​jest częścią opozycji wobec PiS i dąży do koalicji rządowej z PO i Lewicą po jesiennych wyborach.

Utrudniają w ten sposób odwołanie się do wyborców, którzy sprzeciwiają się niektórym punktom z porządku obrad PiS, ale nie chcą, by PO rządziła.

Wydaje się, że wielu z tych wyborców, w tym część elektoratu klasy średniej sprzeciwiająca się zwiększaniu wydatków socjalnych, pociąga Konfederacja, która przedstawia się jako realna alternatywa zarówno dla PiS, jak i opozycji głównego nurtu, ale jest chętna do współpracy z obydwoma, o ile zobowiążą się do reform rynkowych, nie będą przeprowadzać rewolucji kulturalnej i będą opierać się próbom przekształcenia UE w federalne superpaństwo.

Poparcie dla skrajnie prawicowej partii wzrosło z 6-7% na początku roku do ponad 13% obecnie.

Lato będzie teraz kluczowe dla Trzeciej Drogi. Jeśli sondaże się nie poprawią lub przynajmniej ustabilizują, czeka Cię prawdziwa walka o miejsce w kolejnym parlamencie. Prawdopodobnie spowoduje to, że koalicja przybierze inną formę lub ulegnie kapitulacji i dołączy do większej koalicji z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Krzysztofa Mularczyka przez cztery lata pracował w anglojęzycznej obsłudze TVP. Wcześniej zajmował kierownicze stanowiska w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego oraz w systemie ONZ.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Źródło głównego zdjęcia: Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *