Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Opozycja spotyka się z krytyką za wykorzystywanie generowanego przez sztuczną inteligencję fałszywego głosu premiera w polskich reklamach wyborczych

Published

on

Opozycja spotyka się z krytyką za wykorzystywanie generowanego przez sztuczną inteligencję fałszywego głosu premiera w polskich reklamach wyborczych

Główna polska partia opozycyjna, centrowa Platforma Obywatelska (PO), wywołała kontrowersje po wyemitowaniu reklamy kampanii wyborczej, w której mieszają się prawdziwe fragmenty słów premiera z fałszywymi słowami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję.

Zaledwie kilka godzin po opublikowaniu filmu PO wyjaśniła, że ​​część materiału została wygenerowana sztucznie po ostrej krytyce ze strony komentatorów i ekspertów za to, że początkowo tego nie zrobiła.

„Nazywają siebie Zjednoczoną Prawicą” – zaczynało się w reklamie PO, odnosząc się do nazwy narodowo-konserwatywnej koalicji rządzącej. – Ale pewnie wiesz, jak to jest naprawdę. A co sądzicie o premierze? Posłuchaj sam.”

Następnie w materiale wideo pojawiały się na przemian prawdziwe nagrania wideo przemówienia premiera Mateusza i nagrania audio głosu, który brzmiał, jakby Morawiecki czytał fragmenty e-maili, które wyciekły, a które rzekomo pochodziły ze skrzynki odbiorczej szefa sztabu byłego premiera Michała Dworczyka.

Choć rząd przyznał, że doszło do włamania na skrzynkę odbiorczą Dworczyka, twierdzi, że część treści, które później wyciekły do ​​Internetu, była fałszywa. Odmówiła jednak potwierdzenia, które poszczególne e-maile są prawdziwe, a które fałszywe.

Zestawiając publiczne wypowiedzi Morawieckiego z treścią maili, PO chciała pokazać, że publicznie głosząc jedność Zjednoczonej Prawicy, w swoich prywatnych komunikatach obnażał zakulisowe gorzkie napięcia, szczególnie pomiędzy nim samym a ministrem sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Jednak nigdzie na nagraniu nie wskazano, że głosem czytającym cytaty z e-maili, które wyciekły, nie był sam Morawiecki, ale głos wygenerowany przez sztuczną inteligencję, który miał brzmieć jak on. To skłoniło wielu ekspertów do krytyki partii.

READ  Rosja zakazuje lotów z bułgarskich, polskich i czeskich linii lotniczych

„Jeśli powstaje klon głosu, należy to zaznaczyć w samym poście, aby było jasne, że nagranie zostało wykonane przy użyciu sztucznej inteligencji” – napisała na Twitterze Aleksandra Przegalińska, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, specjalizująca się w nowych technologiach.

„Wzywamy wszystkie partie polityczne i polityków do przestrzegania zasad określonych w niedawno przyjętym rozporządzeniu UE, ustawie o sztucznej inteligencji” – napisał weryfikujący fakty portal Demogog. „Wszelkie treści generowane przez sztuczną inteligencję powinny być wyraźnie oznaczone. Wskazówka w poniższym tweecie nie wystarczy!”

Wczoraj wieczorem wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboża powiedział Polsatowi, że „istnieje ryzyko związane ze stosowaniem tego typu narzędzi”.

„Jeśli w trakcie kampanii wyborczej będziemy składać fałszywe oświadczenia, wypowiadane głosem bardzo podobnym do głosu polityka, bo stworzonym przy pomocy sztucznej inteligencji, może to zostać w przyszłości wykorzystane do różnych prowokacji” – dodał.

Wysoki rangą poseł PO Borys Budka bronił reklamy swojej partii jako „bardzo dobry pomysł”. Zapytany przez Polsat, dlaczego nie ma informacji, biorąc pod uwagę użycie sztucznie generowanego głosu, odpowiedział: „Nie ma takiej potrzeby, bo my wyświetlamy e-maile”.

Jednak gdy dziś rano PO wyemitowało kolejną reklamę, stosując podobną technikę, w oryginalnym poście w mediach społecznościowych napisało, że „głos generowany jest przez sztuczną inteligencję”. Jednak samo wideo nie zawierało takiego ostrzeżenia.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.

READ  UE żąda od Warszawy „całkowitej jasności” w sprawie skandalu wizowego

Główne źródło obrazu: Platforma Obywatelska/Twitter (Zrzut ekranu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *