Connect with us

Świat

Opłaty za wstęp do Wenecji rozpoczną się w przyszłym roku

Published

on

Opłaty za wstęp do Wenecji rozpoczną się w przyszłym roku

Notatka redaktora: Zarejestruj się Biuletyn CNN Travel „Odblokowanie Włoch”. Tutaj znajdziesz poufne informacje na temat najpopularniejszych miejsc we Włoszech i mniej znanych regionów, co pomoże Ci zaplanować najlepszą podróż. Z wyprzedzeniem wprawimy Cię w odpowiedni nastrój, proponując filmy, listy lektur i przepisy Stanleya Tucciego.



CNN

Wenecja wreszcie ujawniło szczegóły dotyczące opłaty za wstęp, dzięki czemu jest pierwszym miastem na świecie, które pobiera opłaty za jednodniowe wycieczki.

Od wiosny 2024 r. odwiedzający pływające miasto będą musieli uiścić opłatę za wstęp w wysokości 5 euro w dni szczytu, jeśli nie zatrzymają się na noc.

Nie jest to jednak jeszcze krok trwały – władze Wenecji zobowiązały się do przeprowadzenia 30-dniowego „eksperymentu” – zdaniem burmistrza Luigiego Brugnaroktóry podzielił się tą wiadomością na Twitterze/X.

Zamiast działać w całym miesiącu kalendarzowym, władze rozkładają dni płatne na cały rok, wybierając dni, które prawdopodobnie będą najbardziej obciążone, takie jak weekendy świąteczne i szczytowe okresy karnawału. W oświadczeniu rada stwierdziła, że ​​„celem jest zniechęcenie do turystyki dziennej w określonych okresach.” Dodała, że ​​zbliżająca się decyzja określi daty nałożenia opłaty.

Jednodniowi wycieczkowicze w wieku 14 lat i starsi wjeżdżający na „stare miasto” Wenecji – całe miasto laguny – muszą zapłacić. Wyjątki stanowią mieszkańcy miasta, osoby dojeżdżające do pracy i właściciele drugich domów w mieście, którzy zapłacili podatki od nieruchomości, a także turyści, którzy nocują na terenie gminy i biorą udział w wydarzeniach sportowych. Każdy, kto jest objęty zwolnieniem, musi nadal zarejestrować się online, aby zarezerwować podróż.

To posunięcie jest odbiegające od tego, co było wcześniej proponowane. Od 2019 roku w władzach miasta debatuje m.in „contributo di accesso” (opłata za dostęp) dla turystów całodniowychprzez cały rok, z podziałką od 3 euro do 10 euro.

READ  Michigan potwierdza pierwszy przypadek kolejnego nowego wariantu COVID, tego z Indii

Ta najwyższa kwota 10 euro została obecnie zmniejszona do tymczasowej kwoty 5 euro. Z podatku zwolnieni są także ci, którzy odwiedzają jedynie „mniejsze wyspy” laguny, co oznacza, że ​​zgodnie z obecnym brzmieniem turyści odwiedzający jedynie Burano lub Murano – dwie wyspy cierpiące z powodu nadmiernej turystyki – nie musieliby płacić, gdyby dotarli tam od razu. Jednak większość gości spoza regionu Veneto, aby do niego dotrzeć, podróżuje przez miasto i dlatego nadal musi zapłacić.

Radna ds. turystyki Simone Venturini poinformowała w oświadczeniu, że zmiany w pierwotnej propozycji zostały wprowadzone po uwzględnieniu opinii obywateli i radnych opozycji.

„Wiemy, że pilne jest znalezienie nowej równowagi między prawami osób mieszkających, pracujących i studiujących w Wenecji a tymi, które odwiedzają to miasto, co pozwoli nam pozycjonować się na światowych liderów” – stwierdził w oświadczeniu.

„W określone dni i o określonych porach potrzebujemy innowacyjnego zarządzania [footfall] Płynność ruchu ma na celu ograniczenie turystyki jednodniowej.

„Zarządzanie turystyką jest priorytetem dla przyszłości naszego miasta – miasta, które zawsze pozostanie otwarte dla wszystkich”.

Stefano Mazzoli/Getty Images

W pracowite dni liczba odwiedzających może przewyższać liczbę mieszkańców pięć do jednego.

Przychody z opłat za wstęp pokryją koszty systemu rezerwacji, ale nic więcej – dodał.

Wcześniej miano nadzieję, że pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę obiektów i infrastruktury dla mieszkańców, którzy muszą zmagać się z przepełnionymi koszami i śmieciami wyrzucanymi na ulice przez turystów, którzy w pracowite dni mogą przewyższać liczebnie liczbę mieszkańców o około pięć do jednego od mieszkańców.

W lipcu 2022 r., kiedy rada ogłosiła uruchomienie systemu w styczniu 2023 r., radny ds. gospodarki Michele Zuin wyjaśnił, że dochody zostaną przeznaczone na obniżenie podatków lokalnych dla mieszkańców.

„Przesłanie, które chcemy przekazać, jest takie, że Wenecja jest otwarta, ale odwiedzający muszą zrozumieć, że potrzebujemy odpowiedniego planowania, aby zachować równowagę między pobytem a turystyką” – stwierdził tym razem Zuin w oświadczeniu.

READ  Indonezja traci kontakt z samolotami nad Morzem Jawajskim

„Mieszkańcy będą mieli lepszą jakość życia, a goście nocujący doznają żywszych emocji” – dodał Venturini.

Uchwała ma zostać podjęta przez Radę Miasta 12 września.

Andrea Merola/Bloomberg/Getty Images

Władze dostosowały zasady w stosunku do pierwotnie proponowanych bardziej rygorystycznych opłat.

Venturini zapowiadał już wcześniej, że cena wstępu, o której dyskutowano od 2019 r., zacznie obowiązywać od stycznia 2023 r.

Nazwał wówczas nowe rozwiązanie „wielką rewolucją” i rozwiązaniem problemu nadmiernej turystyki, z którym miasto nad laguną zmaga się od dziesięcioleci, i dodał: „Wenecja to miasto tętniące życiem i musi tak pozostać”.

Wcześniej powiedział państwowej telewizji RAI, że pandemia dała do myślenia władzom miasta.

„Covid dał nam jasno do zrozumienia, że ​​to, co było powszechne przed Covidem, nie jest już akceptowalne – zmieniła się mentalność, podobnie jak wrażliwość [towards crowds],” powiedział.

Powiedział wówczas, że system rezerwacji „da nam możliwość sprawdzenia, ile osób jest oczekiwanych w danym dniu, i skalibrowania usług na podstawie tej liczby”.

Venturini powiedział również wcześniej, że system rezerwacji będzie ostrzegał ludzi, aby zmienili zdanie.

„Możemy powiedzieć: „Drogi gościu, odradzamy przychodzenie tego dnia, ponieważ jest to Ferragosto [August public holiday] czy Wielkanoc – będzie dużo ludzi, więc nie będzie można cieszyć się spokojną wizytą, a jeśli przyjedziecie tydzień później, będziecie mogli bardziej cieszyć się z wizyty” – powiedział.

Venturini przewidział również, że Wenecja nie będzie ostatnim krajem, który wniesie oskarżenia.

„Myślę, że wiele innych europejskich miast, które przyciągają znaczną liczbę jednodniowych turystów, obserwuje nas, aby dowiedzieć się, jak mogą nas przedstawić [a similar scheme],” powiedział.

Wenecja może być pierwszym miastem, które wprowadziło opłatę, ale pewna wioska we Włoszech wprowadziła już opłatę dla osób jednodniowych. Civita di Bagnoregio wprowadziła „symboliczną” opłatę z 1,50 euro (1,67 dolara) w 2013 r. Burmistrz Francesco Bigiotti zaplanował to jako chwyt marketingowy mający na celu zwabienie turystów do swojej rozpadającej się wioski na klifie, znanej jako „umierające miasto”.

READ  Przeciwnicy zamachu stanu w Myanmarze tworzą rząd jedności dążący do „demokracji federalnej”.

Opłata tak bardzo zachwyciła zwiedzających, że frekwencja wzrosła z 40 000 w 2009 r. do 1 miliona w 2018 r.

Dobrze udokumentowane problemy Wenecji z turystyką skłoniły UNESCO do opracowania uchwały o wpisaniu miasta na listę „Światowego dziedzictwa w zagrożeniu”. Uchwała zostanie poddana pod głosowanie jeszcze w tym miesiącu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *