Connect with us

Gospodarka

OPINIA: Węgry i Turcja na drodze do strategicznego partnerstwa

Published

on

OPINIA: Węgry i Turcja na drodze do strategicznego partnerstwa

– Autor jest wykładowcą w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Kocaeli.

STAMBUŁ

Z okazji dzisiejszej wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Budapeszcie wszystkie organy medialne skupiły się na Węgrzech. Węgrzy, lud turecki wywodzący się od Hunów, nawrócili się na chrześcijaństwo około roku 1000. Węgry były częścią monarchii austro-węgierskiej od 1867 do 1918 roku. Po II wojnie światowej kraj pozostał członkiem Układu Warszawskiego, ale wystąpił z niego i dołączył do innych organizacji międzynarodowych z siedzibą w Europie. Po członkostwie w Radzie Europy Węgry przystąpiły do ​​NATO w 1999 r., a do UE w 2004 r. Według standardów europejskich Węgry są krajem jednorodnym, w którym 87% z 9,6 mln mieszkańców to etniczni Węgrzy. Wśród mniejszości zamieszkujących kraj Romowie stanowią 3%, a Niemcy 2%.

Węgry to kraj Grupy Wyszehradzkiej

Węgry są właściwie jednym z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Termin ten opisuje grupę krajów składającą się z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Po pokojowym podziale Czechosłowacji na Czechy i Słowację w 1992 roku liczba członków wzrosła do czterech. Grupa znana obecnie jako Czwórka Wyszehradzka nosi nazwę miasta na Węgrzech. Pierwsze spotkanie w mieście Wyszehradzkim odbyło się w 1335 roku na zaproszenie króla Węgier Karola I, w którym uczestniczyli także królowie Czech, Polski i Węgier. Podczas gdy spotkanie miało na celu rozwiązanie problemów między nimi, zgodzili się również rozwijać przyjaźń i współpracę.

Po II wojnie światowej kraje wyszehradzkie znalazły się pod wpływem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), zgodnie z ustaleniami konferencji jałtańskiej w 1945 roku. W 1956 r., kiedy Węgry były członkiem Układu Warszawskiego, brutalnie stłumiono powstanie ówczesnego premiera Janosa Kadara przeciwko totalitarnej sowieckiej opresji. Podobne wydarzenia miały miejsce w Czechosłowacji i doprowadziły do ​​Praskiej Wiosny w 1968 roku. Opór zapoczątkowany w Polsce w 1981 roku przez organizację „Solidarność” w ostatnich dniach ZSRR został stłumiony przez dyktatora Wojciecha Jaruzelskiego.

READ  NRG Matters - Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego podpisuje protokół ustaleń w sprawie projektów dekarbonizacji; Wzrasta wykorzystanie energii odnawialnej w Jordanii

Po rewolucjach 1989 r. państwa wyszehradzkie stały się członkami zachodnich organizacji wojskowych, politycznych i gospodarczych. Polska, Węgry i Czechy przystąpiły do ​​NATO w 1999 r., a Słowacja w 2004 r. Cztery kraje wyszehradzkie przystąpiły do ​​UE jednocześnie 1 maja 2004 r.

Główne punkty sporne między Węgrami a UE

W czerwcu 1993 r. przyjęto Kryteria Kopenhaskie przygotowujące kraje pochodzenia komunistycznego, w tym Węgry, do członkostwa w UE. Warunki te miały na celu przede wszystkim wzmocnienie ich doświadczenia gospodarki rynkowej i demokracji. Kryteria kopenhaskie stanowią, że kraj kandydujący powinien być rządzony przez demokrację, a rządzący powinni być wybierani w wyborach wielopartyjnych. Kraj kandydujący musi również być stroną Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i dążyć do osiągnięcia uniwersalnych standardów podstawowych praw i wolności. Prawa muszą być stosowane w równym stopniu wobec obywateli i instytucji publicznych, a prawa mniejszości muszą być szanowane. Ekonomiczny wymiar kryteriów kopenhaskich opiera się na zasadach gospodarki rynkowej z wieloma kupującymi i sprzedającymi.

Obecnie większość nieporozumień w stosunkach Węgier z UE opiera się generalnie na oskarżeniach o odstępstwo od kryteriów kopenhaskich. Po tym, jak Viktor Orban został ponownie wybrany na premiera w wyborach w 2022 r., Parlament Europejski ogłosił, że Węgry „nie są już krajem demokratycznym”, a Rada Ministrów obcięła finansowanie kraju o 7,5 mld euro, twierdząc, że rząd w Budapeszcie „nie jest już krajem demokratycznym”. już krajem demokratycznym”. Naruszenie „rządów prawa”. W rezolucji Parlamentu Europejskiego podkreślono, że Węgry są krajem problematycznym pod względem wolności akademickiej, wolności wyznania i zrzeszania się, dyskryminacji społeczności LBTG oraz represji wobec nielegalnych migrantów i osób ubiegających się o azyl.

Regularnie podnoszone są zarzuty, że Węgry nie przestrzegają podstawowych zasad UE. Jest jednak mało prawdopodobne, że Węgry opuszczą UE z własnej woli. W rzeczywistości sondaże pokazują, że większość zwolenników Viktora Orbána opowiada się za pozostaniem kraju w UE.

READ  Dlaczego obecnie jesteśmy optymistycznie nastawieni do Rosji i Europy Wschodniej

Istnieje kilkanaście przyczyn stagnacji w UE. Odrzucenie konstytucji w 2005 r., kryzys gospodarczy w 2008 r., napływ uchodźców, wzrost ksenofobii, brexit i COVID-19 sprawiły, że UE borykała się z problemem za problemem. W tym kontekście na porządku dziennym znalazły się scenariusze przyszłości UE. Węgry opowiadają się za elastyczną integracją w ramach UE. Rząd Orbana odrzuca wzmacnianie ponadnarodowego wymiaru UE. Zdaniem Budapesztu rządy powinny nadal podejmować ostateczne decyzje. Krytyka Węgier skupia się jednak na innych kwestiach. Najczęstszymi argumentami są ograniczenia wolności prasy i zrzeszania się oraz ingerencja w niezawisłość sądownictwa.

Kolejnym punktem spornym między Węgrami a UE jest mechanizm podejmowania decyzji. Węgry sprzeciwiają się stosowaniu głosowania większością kwalifikowaną zamiast jednomyślności w obszarach polityki zagranicznej, migracji i podatków.

Na Węgrzech Partia Fidesz Orbana (Węgierska Partia Obywatelska) jest konserwatywną prawicową partią polityczną. Koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej wygrała wybory na Węgrzech w kwietniu 2022 roku. W innych częściach Europy populistyczne partie prawicowe zyskują na sile. We Włoszech partia Giorgii Meloni, Bracia Włosi (FDL), wygrała wybory 25 września 2022 r. W Hiszpanii prawicowa Partia Ludowa otrzymała najwięcej głosów, ale nie zdołała zapewnić sobie większości potrzebnej do utworzenia rządu. We Francji populistyczny skrajnie prawicowy Front Narodowy (obecnie znany jako Union National), założony przez Jeana-Marie Le Pena, zyskał poparcie wyborców. Dotychczas UE reagowała jedynie na koalicjanta FPÖ. W przypadku Węgier warto wspomnieć o de facto sankcjach UE wobec rządu Orbana.

Strategiczne partnerstwo między Węgrami a Turcją

Wizyta prezydenta Erdogana na Węgrzech ponownie postawiła na porządku dziennym bliską przyjaźń i współpracę między oboma krajami. Węgrzy to naród pochodzenia tureckiego. W rzeczywistości Węgry zostały później członkiem-obserwatorem społeczności tureckiej utworzonej 12 listopada 2021 r. W maju, przed wyborami prezydenckimi w Turcji, Orbán powiedział: „Modlę się za Erdogana”.

READ  Amazon dodaje 39 projektów dotyczących energii odnawialnej w Europie

To stwierdzenie jest godne uwagi, ponieważ pokazuje ścisłą współpracę między dwoma przywódcami. Dziś rozszerzenie współpracy między Turcją a Węgrami otworzyło drzwi do strategicznego partnerstwa, a jej najnowszym przykładem jest ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. Türkiye i Węgry po cichu współpracowały, aby ratyfikować członkostwo Finlandii i opóźnić proces ratyfikacji Szwecji. Węgry poparły wrażliwość Türkiye na zwłokę Szwecji w ratyfikacji z powodu nieprzestrzegania postanowień Protokołu trójstronnego.

*Opinie wyrażone w tym artykule są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają politykę redakcyjną Anadolu.

Witryna internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *