Connect with us

Nauka

Opinia | „Nasze doświadczenia w Polsce postrzegamy jako lekcję, że zawsze musimy chronić prawo do protestu”

Published

on

Opinia |  „Nasze doświadczenia w Polsce postrzegamy jako lekcję, że zawsze musimy chronić prawo do protestu”

„Ponad 200 aresztowań i wiele brutalnych ataków w ciągu 2 dni w kraju, który my, Polacy, postrzegaliśmy jako inspirację dla praworządności”

Takiego sposobu prowadzenia polityki nie spodziewaliśmy się po Holandii. Wydaje się, że studentom, którzy często opierają swoje przekonania na krytycznej edukacji i dogłębnym zrozumieniu problemów globalnych, jakie zapewnia UvA, odmawia się prawa do wypowiadania się.

Jako młodzi Polacy znamy wartość prawa do protestu i wolności słowa. Z naszymi rodzicami i dziadkami doświadczającymi autorytarnego reżimu PRL, a później my doświadczamy Praworządności i Sprawiedliwości skrajnej prawicy. Prawo do protestu było podstawą zmian, jakie zaszły w Polsce zarówno w XX, jak i XXI wieku. To dzięki zakrojonym na szeroką skalę akcjom, często o wiele bardziej agresywną taktyką niż protesty w Amsterdamie, Polsce raz po raz udawało się walczyć o sprawiedliwość i demokrację. To fundamentalne rozumienie protestu jako narzędzia podnoszenia świadomości, mobilizacji i ostatecznie zmiany jest czymś, czego z przykrością zauważamy, że brakuje Zarządowi UVA, gminie Amsterdam i dużej części holenderskiego establishmentu politycznego. Co więcej, przeraża nas bezprecedensowa przemoc zastosowana wobec protestujących studentów i pracowników, za zgodą Zarządu UVA i miasta Amsterdam. Szliśmy ramię w ramię przez protesty na rzecz praw kobiet, marsze klimatyczne, wiece demokracji w Polsce, a jednak nawet pod despotycznym rządem nie byliśmy świadkami takiego poziomu przemocy i nadużycia władzy. Tym bardziej drastyczny, że odbiorcą policyjnych pałek, gazu łzawiącego i buldożerów byli studenci i pracownicy UvA – ci, których uniwersytet miał chronić i wzmacniać.

W ciągu pierwszych ośmiu tygodni protestów na rzecz praw kobiet w Polsce w 2020 r. aresztowano lub zatrzymano około 80 osób. W demonstracjach tych wzięło udział kilkaset tysięcy osób, a wyjątkowy protest w Warszawie 30 października zgromadził około 100 000 osób. Na początku tego samego roku, kiedy wybuchły protesty po aresztowaniu działaczki LGBTQ+ Margot, aresztowano łącznie 48 osób, a obecnych było kilkaset osób. Protesty te odbyły się w wielu miastach, z których część jest kontrolowana przez Prawo i Sprawiedliwość, w okresie lockdownu, a policja ma pełne uprawnienia do zatrzymywania osób pod zarzutem naruszenia przepisów dotyczących Covid-19. Jednak w jakiś sposób te dwa przypadki demonstracji, które były bezpośrednio sprzeczne z linią niedemokratycznego rządu, doprowadziły do ​​„tylko” 126 aresztowań lub aresztowań. Tymczasem w nocy 7 maja amsterdamska policja w ciągu jednego dnia brutalnie aresztowała 169 uczniów, a następnego dnia 32 kolejne aresztowania. Tymczasem wielu zostało brutalnie pobitych, spryskanych pieprzem i maltretowanych – także w Utrechcie. Ponad 200 aresztowań i wiele brutalnych ataków w ciągu 2 dni w kraju, który dla nas, Polaków, był inspiracją dla praworządności.

READ  Najnowsze wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: Moskwa obiecuje twardą odpowiedź po „zajęciu” polskiej szkoły ambasady

Pragniemy okazywać solidarność i wspierać osoby cierpiące w wyniku ludobójstwa, które ma obecnie miejsce w Gazie. W tym celu uważamy, że istotne jest, aby UVA, Amsterdam i rząd holenderski zapewniły, że ci, którzy wspierają trudną sytuację Palestyńczyków, mogą to robić bez groźby użycia przemocy ze strony państwa. Nasze doświadczenia w Polsce postrzegamy jako lekcję i przestrogę, że zawsze należy strzec prawa do protestu, dbać o bezpieczeństwo wyrażających swoje opinie, powstrzymywać się od nienawistnej retoryki i brutalnej siły. Działania, które widzimy, podjęte decyzją UvA i miasta Amsterdam, zagrażają bezpieczeństwu publicznemu, a co ważniejsze, bezpieczeństwu studentów i kadry akademickiej w Amsterdamie. Wzywamy UvA i miasto do wywiązania się ze swoich zobowiązań wobec studentów, kadry akademickiej i mieszkańców oraz do zapewnienia bezpieczeństwa protestującym – o naszą wolność i wolność Palestyny.

Aktualizacja 13.14 godzin:
List ten został napisany w czwartek, 9 maja. W związku z wydarzeniami z poniedziałku (14 maja) niżej podpisani studenci pragną raz jeszcze podkreślić, że niezależnie od opinii na temat działań protestujących, przemoc wobec studentów i pracowników nigdy nie jest dopuszczalna, niezależnie od szkód materialnych. Deeskalacja i zapewnienie bezpieczeństwa to przede wszystkim obowiązek uczelni.

Podpisano,
· Alicja Bejm, Politologia, UVA
· Mateusz Bełz, Socjologia, UVA
· Antonina Białobrzeska, VAV – Moving Image, Rietveld Academie
· Katarzyna Bielak, Socjologia, Geografia i Planowanie Człowieka, UVA
· Małgorzata Czachowska, Nauki Humanistyczne, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Ksawery Dutkiewicz, Studia Starożytne, UVA
· Wiktoria Dworzak, Nauka, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Zuzanna Dzierzędzka, Nauki Humanistyczne, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UvA
· Franciszek Dziduch, Nauki Humanistyczne, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UvA
· Bartosz Fingas, Antropologia Kulturowa i Socjologia Rozwoju, UvA
· Karolina Galli, Nauki Humanistyczne, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Katarzyna Gęsicka, Nauki Biologiczne: Ekologia i Ewolucja, UVA
· Jagoda Hanuszewicz, Nauka, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Ania Kazimierczak, Socjologia, UVA
· Tomek Klaver, Europeistyka, UVA
· Julia Kowalczyk, Nauki Społeczne, UVA
· Michalina Loch, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Krzysztof Ludwiczak, Geografia i Planowanie Człowieka, UVA
· Jagoda Łęgiewicz, Psychologia, UVA
· Julia Łukuć, Nauki Humanistyczne, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Amelia Malinowska, Politologia, UVA
· Lena Niedaszkowska, Politologia, UVA
· Jakub Orłowski, Socjologia, UVA
· Zofia Pogorzelec, Ekonomia i Ekonomika Biznesu, UvA
· Zuzanna Potoniec, Nauki Humanistyczne, Sztuka, Kultura i Polityka Globalna, UvA
· Maciej Saja, Geografia i Planowanie Człowieka, Ekonomia i Ekonomika Biznesu, UvA
· Emilia Sternik, Europeistyka, UVA
· Karolina Szymanowska-Dao, Obliczeniowe nauki społeczne, UVA
· Axl Szyszko, Nauki Społeczne, Sztuki Wyzwolone i Nauki, UVA
· Antoni Tymiński, Politologia, UVA
· Maciej Żabiński, Psychologia, UVA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *