Najważniejsze wiadomości
ONZ honoruje polskie małżeństwo za zapewnienie bezpiecznego zakwaterowania uchodźcom od początku wojny na Ukrainie
Euronews rozmawiał z Władysławem Grochowskim, który wraz z żoną został uhonorowany przez ONZ za bezpieczne zakwaterowanie uchodźców w Polsce.
Władysław Grochowski i jego żona Lena zostali wyróżnieni przez Organizację Narodów Zjednoczonych za swoją pracę na rzecz zapewnienia bezpiecznych mieszkań dla uchodźców.
Polskie małżeństwo założyło w 2014 roku Fundację Leny Grochowskiej, aby wspierać osoby polskiego pochodzenia powracające do kraju. Jednak po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., rozszerzyła swoje działania, aby wspierać napływ uchodźców do kraju.
Od tego czasu sieć hoteli Arche zapewniła 500 000 bezpłatnych noclegów.
„24 lutego powitaliśmy w hotelu w Lublinie pierwszych uchodźców. Następnego dnia we wszystkich 16 hotelach utworzono centra kryzysowe. Serdecznie witaliśmy wszystkich, którzy do nas przyszli. Jestem dumny, że udało nam się to wszystko osiągnąć. I tyle.” „Niezłe wyzwanie” – powiedział Władysław Grochowski Euronews.
Kateryna Darynska jest ukraińską uchodźczynią, obecnie pracuje w fundacji. Powiedziała Euronews, że nie wiedziała, czego się spodziewać, kiedy wraz z rodziną przyjedzie do Polski, ale była zaskoczona przyjęciem.
„Ty [travel] „Z całą rodziną, z walizką i nie wiesz, dokąd jedziesz… ani gdzie będziesz spać” – powiedziała. „A kiedy przyjechaliśmy, zastaliśmy szefów kuchni i wielu pracowników [waiting for us]i dostaliśmy gorące jedzenie.”
„I był cały autobus przesiedleńców z różnych miast Ukrainy. I dali nam jedzenie, dali pranie, dali nam wszystko. To było dla nas bardzo ważne.”
Rodzina Grochowskich od dwóch lat wspiera uchodźców. Tylko w 2022 roku jej fundacja zainwestowała 4,1 mln euro w zakwaterowanie dla uchodźców i otworzyła ośrodki w sześciu miastach w Polsce.
Między innymi z tego powodu UNHCR przyznało im europejską nagrodę Nansena, przyznawaną osobom z całego świata, które „wykraczają poza obowiązek”, by pomagać uchodźcom.
„Dali uchodźcom znacznie więcej niż tylko pomoc. Wzmocnili pozycję uchodźców, pomagając im w znalezieniu pracy, odbyciu szkolenia i integracji ze społeczeństwem” – powiedział Andreas Kirchhof, starszy doradca ds. stosunków zewnętrznych w UNHCR.
„Po drugie, zmobilizowali środowisko biznesowe. Współpracowali z miastami, współpracowali z organizacjami humanitarnymi, więc widzimy tutaj, że podejście obejmujące całe społeczeństwo przynosi korzyści uchodźcom”.
Światowym zwycięzcą tej prestiżowej nagrody został Abdullahi Mire. Dziennikarz i były uchodźca z Somalii prowadził kampanię na rzecz prawa do edukacji wysiedlonych młodych ludzi w Kenii, przekazując im około 100 000 książek.
Rodzina Grochowskich od pewnego czasu oferuje również zakwaterowanie dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.