Connect with us

Nauka

Oman robi pierwszy znak na niebie: pierwszy satelita Omanu, Aman, umieszczony na orbicie

Published

on

Oman robi pierwszy znak na niebie: pierwszy satelita Omanu, Aman, umieszczony na orbicie

W następstwie solidnego programu kosmicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich w regionie Zatoki Perskiej Sułtanat Omanu wkrótce stanie się domem dla zaawansowanego satelitarnego centrum obserwacji Ziemi.

Firma Indra z siedzibą w Madrycie, światowy lider w dziedzinie rozwiązań transportowych i informatycznych, ogłosiła niedawno, że współpracuje z Oman National Research Authority (NSA) Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Finansów w celu stworzenia pierwszego satelity do obserwacji Ziemi w kraju.

W oficjalnym oświadczeniu firma poinformowała, że ​​instalacja zostanie wyposażona w autorskie oprogramowanie, opracowane w celu generowania wysokiej jakości zdjęć pozyskanych przez konstelację Sentinel europejskiego programu Copernicus. Ten program jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie, jakie obecnie istnieją.

Financial Express Online poinformowało niedawno, że w miarę jak Zjednoczone Emiraty Arabskie pracują nad dywersyfikacją swojej gospodarki, przestrzeń kosmiczna została zidentyfikowana jako obszar wzrostu. Spośród krajów Zatoki Perskiej jako pierwszy wystrzelił sondę Mars Orbiter i obecnie poszukuje „Poza Marsem” misja, której start zaplanowano na 2028 r.

O Centrum Satelitarnym w Omanie

Centrum satelitarne jest nieodzownym elementem realizacji szerokiego zakresu narodowych celów strategicznych. Prowadzona przez Centrum analiza danych satelitarnych pomoże nie tylko w zarządzaniu zagospodarowaniem przestrzennym i projektowaniu obszarów metropolitalnych, ale także w bezpieczeństwie ruchu morskiego, ochronie środowiska i sprawnym planowaniu ważnych krajowych infrastruktur.

Według Indry ostatecznym celem jest ułatwienie Sułtanatowi Omanu wejścia do lukratywnego globalnego sektora obserwacji Ziemi, który rozwija się w miarę wystrzeliwania w kosmos coraz większej liczby satelitów komercyjnych. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej satelitów jest wykorzystywanych do celów komercyjnych. Lokalizacja ta będzie również pełnić funkcję centrum biznesowego, oferując szeroki zakres usług komercyjnych różnym instytucjom rządowym, publicznym i prywatnym zainteresowanym pozyskiwaniem zdjęć satelitarnych i danych do celów planowania, podejmowania decyzji i rozwoju strategicznego.

Satelity obserwujące Ziemię to najskuteczniejsze narzędzie do uzyskiwania natychmiastowego dostępu do dokładnych i aktualnych danych dotyczących konkretnego miasta, obszaru lub całego globu. Wraz z wdrożeniem tego centrum Oman rozpocznie podróż do sektora przyszłości opartego na intensywnym wykorzystaniu informacji i zaawansowanych technologii, co jest zadaniem niezbędnym do przejścia w kierunku bardziej zrównoważonego świata.

Ponadto Indra pracuje nad stworzeniem konstelacji, która będzie składać się z ponad 200 bardzo małych satelitów, aby świadczyć usługi zarządzania ruchem lotniczym na całym świecie. Co istotne, Centrum Satelitarne Obserwacji Ziemi będzie ściśle współpracować z projektem „Aman”, który obecnie przygotowuje się do wystrzelenia pierwszego omańskiego satelity CubeSat na niską orbitę okołoziemską z Newquay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii.

satelita Amanu

Wielonarodowe wysiłki z udziałem Omanu, Stanów Zjednoczonych i Polski zaowocowały budową pierwszego omańskiego CubeSata, który otrzymał nazwę Aman. Omański pionier technologii ETCO, amerykańska firma Virgin Orbit, polski producent nanosatelitów SatRev oraz dostawca rozwiązań technologii kognitywnej TUATARA pracują razem nad tym projektem.

Misja Aman to pierwsza misja kosmiczna Omanu, kładąca podwaliny pod cały program kosmiczny Omanu. W ramach Narodowego Programu Kosmicznego Omanu podlega Ministerstwu Transportu, Komunikacji i Technologii Informacyjnych, które jest siłą napędową projektu.

Aman to platforma CubeSat 3U z zaawansowanymi możliwościami obserwacji Ziemi. AMAN jest wyposażony w najnowocześniejszy ładunek do obserwacji Ziemi, Vision 300, optyczny ładunek, który został przetestowany w kosmosie i jest przeznaczony do zastosowań nano- i mikrosatelitarnych. Rolnictwo precyzyjne, leśnictwo i użytkowanie gruntów to tylko niektóre z zastosowań, które można zrealizować za pomocą VISION 300. Inne zastosowania obejmują monitorowanie energii, infrastruktury i wybrzeża. VISION 300 został specjalnie zaprojektowany, aby sprostać wymaganiom obrazowania przy średnich odległościach pobierania próbek gleby.

Oprócz wystrzelenia samego satelity, pięcioletnia współpraca między odpowiednimi firmami obejmie zaprojektowanie i produkcję kompleksowej infrastruktury opartej na CubeSat do odbierania i przesyłania zdjęć satelitarnych. Projekt będzie realizowany w fazach obejmujących następujące elementy: projektowanie, produkcję i rozwój oprogramowania, aby umożliwić ETCO obsługę pierwszego narodowego satelity CubeSat w Omanie; utworzenie stacji naziemnej przez TUATARA i SatRevolution w celu zapewnienia połączenia, operacji i łącza danych z wystrzelonym CubeSatem; oraz szkolenie personelu i transfer know-how, w tym najlepszych praktyk NASA, niezbędnych do osiągnięcia wszystkich celów strategicznych.

READ  Bułgarska policja zatrzymuje 141 afgańskich migrantów w pobliżu Burgas

Projekt kosmiczny Omanu ma na celu zapewnienie trwałych korzyści i otwarcie nowych perspektyw dla następnej generacji globalnych odkrywców kosmosu i innowatorów kosmicznych, jednocześnie inwestując w lokalne talenty, aby zbudować pomyślną przyszłość Omanu. Projekt zachęca omańskie firmy i pomaga im przyspieszyć ich transformację w kierunku gospodarki związanej z przestrzenią kosmiczną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *