Connect with us

technologia

Olimpiada Szachowa dla Przedszkolaków | ChessBase

Published

on

Olimpiada Szachowa dla Przedszkolaków |  ChessBase

Projekty szachowe na uczelni realizowane są głównie przez profesora Franciszka Plewę i dr. Poparła dr Aneta Grodzicka.

W turnieju wzięło udział 150 dzieci z przedszkoli z całej Polski. Dzieci podzielono na 6 grup wiekowych: dziewczynki i chłopców w wieku 5, 6 i 7 lat. Dzieci rozegrały 6 rund po 10 minut każda.

Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, a aktualni medaliści mistrzostw Polski przyjechali do Gliwic, aby wziąć udział w olimpiadzie!

Przygotowania do turnieju trwały dwa miesiące. Całe wydarzenie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu wielu sponsorów i partnerów.

Avantor Performance Materials Poland był sponsorem głównym Olimpiady, Cnergy był sponsorem złotym, a Chessbase GmbH był sponsorem srebrnym.

Turniej wsparły także lokalne gliwickie firmy, m.in. Technodruk, Keno Home, Techmedia, Zwaka Glass, IKL, Kolejkowo, Kostkev, Restauracja Szamma, Klinika Stomatologiczna Przyjaciele Uśmiechu oraz Grupa Transmec.

Podczas turnieju dyżury pełniło 40 wolontariuszy. Pracujący sędziowie zostali specjalnie dobrani, aby każde dziecko było pocieszone i z uśmiechem wracało do domu. Było to o tyle istotne, że zarówno zaawansowani gracze, jak i dzieci grali po raz pierwszy. Sędzią głównym zawodów był Michał Wejsig, sędzia o międzynarodowej renomie.

Pula nagród wyniosła 3000 euro. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, medale i upominki, łączna liczba nagród dodatkowych wyniosła 76.

To było ekscytujące doświadczenie i z pewnością będzie kontynuowane w przyszłości.

W turnieju przewidziano 76 nagród, a dzieci mogły wygrać nagrodę do 15. miejsca. W zawodach wzięło udział 150 dzieci, podzielonych na sześć grup wiekowych. Wszystkie dzieci otrzymały medale, dyplomy i upominki.

Wideo z przedszkolnej olimpiady szachowej

Robot przemysłowy Fanuc ER-4iA | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Zestawy szachów zostały zaimplementowane przy użyciu otwartego silnika szachowego Owy, zaimplementowanego w autorskim oprogramowaniu opracowanym przez studentów. To oprogramowanie, zainstalowane na minikomputerze, wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do obliczania ruchów figur na szachownicy. Zintegrowany interfejs HMI umożliwia wprowadzanie ruchów przez gracza. Ruchy figur szachowych, zarówno te wprowadzane przez gracza, jak i te obliczane przez komputer, są wykonywane przez specjalnie zaprogramowane ramię robota.

READ  Wycieki tabletu Asus Chrome OS, wydaje się, że Lenovo Duet się poprawia

Ceremonie otwarcia

Uroczyste otwarcie występem dzieci z przedszkola. | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Audytorium na 340 miejsc.

Audytorium na 340 miejsc. Rodzice z dziećmi przybyli z całej Polski. | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Dziewczęta i chłopcy grali w oddzielnych grupach

Na zdjęciu główny sędzia zawodów – Michał Wejsig – sędzia klasy międzynarodowej. W każdej grupie wiekowej zastosowano sędziów okrągłych. | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Dzieci w wieku przedszkolnym grają w szachy

Grupy wiekowe zostały podzielone na dziewczęta i chłopców. | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Podczas turnieju pomagało 40 wolontariuszy!

Franciszek Plewa, Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Profesor jest bardzo zaangażowany w inicjatywy szachowe. | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Najmłodsi uczestnicy

Najmłodsi uczestnicy urodzili się w 2019 roku | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Puchary, medale, dyplomy i programy Fritz & Chesster

Puchary, medale, dyplomy – tak ważne dla dzieci. Wszystko korespondowało z pomarańczowym kolorem Igrzysk Olimpijskich. | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Mała dziewczynka z jej dyplomem

Bardzo ważne było, aby dzieci mogły odebrać swoje nagrody. Radość była wielka! | Zdjęcie: Magdalena Tomczyk

Fritz&Chesster – Klasyk wśród programów szachowych dla dzieci.

Więcej informacji: https://learning-chess-for-children.chessbase.com/

Dostępny w 12 językach, także w języku polskim:

Fritz&Chesster, wersja polska

Aby uzyskać więcej informacji na temat Fritz & Chesster (wersja polska) oraz szachów dziecięcych w Polsce, skontaktuj się z Anną Kohut: „Frytz i Czesław”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *