W czwartek amerykańska giełda odnotowała największy spadek od prawie trzech miesięcy – seria rekordowych sesji z rzędu spowodowała realizację zysków przez inwestorów.
/.123RF / PICSEL
Najbardziej ucierpiały firmy technologiczne, które ostatnio były liderami wzrostu. Indeks S&P 500 spadł o 3,51 proc. Dow Jones Industrial spadł o 2,78 procent do 3455,03 punktu. do 28 292,73 pkt, a Nasdaq Composite zakończył sesję na poziomie 11 458,10 pkt, tracąc 4,96%.
To była najgorsza sesja indeksów w USA od 11 czerwca, kiedy to S&P 500 i Nasdaq Composite straciły po ponad 5%. W tym momencie gwałtowny spadek stóp procentowych nie wpłynął na kierunek głównego trendu, a rynek technologii odbił się szczególnie szybko po spadku. Nasdaq Composite przeszedł osiem sesji z rzędu i całkowicie odzyskał straty.
Akcje największych spółek technologicznych o kapitalizacji gwałtownie spadły w czwartek, co pobudziło rynek w ostatnich miesiącach i pozwoliło inwestorom zarobić kilkadziesiąt procent.
Akcje Apple zostały zdyskontowane o 8%, Amazon o 4,6%, Microsoft o 6,2%, Alphabet o 5%, a Facebook o 3,8%. Serwis społecznościowy ogłosił, że nie przyjmie żadnych nowych reklam politycznych w tygodniu poprzedzającym listopadowe wybory prezydenckie w USA. Przed czwartkowym spadkiem spółki technologiczne wchodzące w skład indeksu S&P 500 odnotowały serię 10 kolejnych sesji wzrostowych. W środę indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite zakończyły sesję na najwyższym poziomie w historii.
Tesla znowu został mocno uderzony. Tym razem cena akcji producenta samochodów elektrycznych spadła o 9%, tracąc ponad 18% w ostatnich trzech spotkaniach.
Akcje spółek technologicznych spadły szczególnie gwałtownie, ale jest to spowodowane niedawnym ogromnym wzrostem. Przeglądy firm technologicznych odeszły od „podstaw” iw takiej sytuacji dynamika rynku może działać w dwóch kierunkach – powiedział Adam Crisafulli z Vital Knowledge.
Akcje JPMorgan obroniły się przed dużą przeceną w czwartek po tym, jak Deutsche Bank ogłosił swoją rekomendację „kupuj” z „trzymaj” dla akcji spółki. Notowania spadły o 0,3 proc.
Po pozytywnej rekomendacji o 7,5 proc. Beyond Meat rosło w trakcie sesji, ale zły nastrój na rynku zatrzymał wzrost i spółka zakończyła handel na poziomie 0,1%. na czerwono.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny nastrojów, wzrósł do 33,60 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spadł o 1,01 proc., Niemiecki DAX o 1,40 proc., Francuski CAC 40 o 0,44 proc., A brytyjski FTSE 100 o 1,52 proc.
Dolar spadł o 0,1 proc. wobec koszyka walutowego do 92,79 punktów.
Na rynku ropy październikowe kontrakty terminowe WTI wyceniono na 41,37 USD. za baryłkę po spadku o 0,33%, a listopadowe kontrakty terminowe na Brent spadły o 0,81%. do 44,07 $ / b.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe