Świat
Odkrywcy znajdują wrak z II wojny światowej, w którym zginęło prawie 1000 Australijczyków | komunikaty o konflikcie
Japoński okręt SS Montevideo Maru został zatopiony przez amerykański okręt podwodny w 1942 roku, nieświadomy, że na pokładzie było ponad 1000 jeńców wojennych.
Odkrywcy głębin morskich twierdzą, że znaleźli wrak japońskiego statku transportowego z czasów II wojny światowej, SS Montevideo Maru, który został storpedowany u wybrzeży Filipin w 1942 roku, zabijając na pokładzie prawie 1000 australijskich jeńców wojennych.
Statek został zatopiony 1 lipca 1942 r. w drodze z dzisiejszej Papui-Nowej Gwinei do chińskiego Hainan przez amerykański okręt podwodny, którego załoga nie zdawała sobie sprawy, że statek przewozi jeńców wojennych. Lokalizacja wraku pozostawała tajemnicą przez ponad 80 lat.
Statek został znaleziony na głębokości ponad 4 km (2,5 mili), poinformowała w sobotę grupa archeologii morskiej Silentworld Foundation, która zorganizowała misję.
Zatonięcie Montevideo Maru było najgorszą katastrofą morską Australii, w której zginęło około 979 obywateli Australii, w tym co najmniej 850 żołnierzy. Według fundacji na pokładzie byli także cywile z 13 innych krajów, co zwiększyło łączną liczbę zabitych więźniów do około 1060.
„Wreszcie odnaleziono miejsce spoczynku zagubionych dusz Montevideo Maru” – napisał na Twitterze premier Australii Anthony Albanese.
„Wśród 1060 więźniów na pokładzie było 850 australijskich żołnierzy – ich życie zostało skrócone” – powiedział.
„Niezwykły wysiłek stojący za tym odkryciem świadczy o trwałej prawdzie uroczystej narodowej obietnicy Australii, by zawsze pamiętać i szanować tych, którzy służyli naszemu krajowi” – dodał.
„Mamy nadzieję, że dzisiejsze wiadomości przyniosą trochę pocieszenia bliskim, którzy długo czuwali”.
W końcu odnaleziono miejsce spoczynku zagubionych dusz Montevideo Maru.
Wśród 1060 więźniów na pokładzie było 850 australijskich żołnierzy – ich życie zostało przerwane.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze wiadomości dodadzą otuchy bliskim, którzy czuwali przez długi czas. pic.twitter.com/husOu6peUL
— Anthony Albanese (@AlboMP) 21 kwietnia 2023 r
Długo oczekiwane znalezisko poprzedza obchody 25 kwietnia z okazji Anzac Day, ważnego dnia pamięci w Australii i Nowej Zelandii dla ich żołnierzy zabitych we wszystkich konfliktach zbrojnych.
„To oznacza koniec jednego z najtragiczniejszych rozdziałów w australijskiej historii morskiej” – powiedział minister obrony Australii Richard Marles w przesłaniu wideo.
„Brak lokalizacji dla Montevideo Maru był niedokończoną sprawą dla rodzin tych, którzy do tej pory stracili życie” – powiedział Marles.
Naukowcy rozpoczęli poszukiwania wraku 6 kwietnia na Morzu Południowochińskim na północny zachód od głównej wyspy Luzon na Filipinach i dokonali pozytywnej obserwacji zaledwie 12 dni później przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, w tym autonomicznego pojazdu podwodnego z sonarem.
„Odkrycie Montevideo Maru zamyka przerażający rozdział w historii australijskiej armii i marynarki wojennej” – powiedział John Mullen, dyrektor Fundacji Silentworld, która przeprowadziła polowanie z holenderską firmą geodezyjną Fugro z pomocą australijskiego wojska.
„Patrzymy na groby ponad 1000 osób” – powiedział australijskiemu ABC News Breakfast.
„Straciliśmy prawie dwa razy więcej [Australians] Podobnie jak w przypadku całej wojny w Wietnamie, ma to ogromne znaczenie dla rodzin i potomków” – powiedział.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”