Mężczyzna za pomocą wykrywacza metalu wykopał średniowieczny miecz, który mógł służyć jako broń podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.
Aleksander Miedwiediew odkrył miecz pod Olsztynem, w północnej Polsce, obok metalowych pozostałości pochwy lub pochwy; Pasek; i dwa noże, które byłyby przymocowane do paska, władze lokalne Podał Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w komunikacie prasowym przetłumaczonym 22 kwietnia.
„Takie odkrycie znajduje się raz na dziesięciolecia” – stwierdzili archeolodzy.
Związane z: Zdjęcia: Złota broń szkockiej epoki brązu
Pomimo ponad 600 lat pochówku broń jest dobrze zachowana – powiedział Miedwiediew, miłośnik archeologii, który przekazał odkrycia Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Olsztynie.
Osoba, która nosiła miecz, mogła być jedną z około 66 tysięcy osób, które walczyły w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r. według Encyclopedia Britannica. Bitwa toczona w pobliżu polskich wsi Stębark (zwanej też Tannenbergiem), Grunwaldu i Ludwigsdorfu zakończyła się polsko-litewskim zwycięstwem nad Krzyżakami, założonymi w czasie wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej, a następnie panowanie nad ówczesnymi Prusami.
Krzyżacy często toczyli bitwy z niechrześcijańskimi sąsiadami, w tym z Księstwem Litewskim. Ale potem pogański wielki książę litewski przeszedł na katolicyzm i poślubił polską królową Jadwigę; został królem po jej śmierci i przyjął imię króla Władysława Jagiełły. Później zasłynął z zjednoczenia Polski i Litwy podczas Złotego Wieku regionu i nadal miał pomnik ku czci go w nowojorskim Central Parku.
Król Jagiełło nawrócił także Litwę na chrześcijaństwo. Ale Krzyżacy wątpili w szczerość nawrócenia króla iw 1409 roku jego wielki mistrz Ulrich von Jungingen wypowiedział wojnę Polsce i Litwie, jak podaje Encyklopedia Brytyjska. Po całym dniu walki von Jungingen zginął, gdy włócznia wbiła mu się w gardło, a jego wojska wycofały się. Ogółem z 39 000 żołnierzy polsko-litewskich zginęło około 5 000; z około 27 000 żołnierzy krzyżackich 14 000 zostało wziętych do niewoli, a 8 000 zginęło, jak podaje Encyclopedia Britannica. Po klęsce potęga zakonu krzyżackiego osłabła.
Setki lat później Sowieci retrospektywnie uznali tę bitwę za zwycięstwo Rosji, ponieważ niektórzy żołnierze ze Smoleńska, miasta w Rosji, byli obecni po stronie polsko-litewskiej. Podczas I wojny światowej Niemcy wygrali bitwę z Rosją w pobliżu miejsca średniowiecznej bitwy. Niemcy, którzy uważali średniowiecznych rycerzy za szlachetnych ludzi szerzących chrześcijaństwo, nazwali nową bitwę bitwą pod Tannenbergiem, aby mogli zemścić się za rycerzy, którzy zostali pokonani w średniowiecznej bitwie, zgodnie z British Encyclopedia.
Nowo odkryty miecz i jego akcesoria są obecnie poddawane konserwacji i analizie.
Zespół ma nadzieję dowiedzieć się więcej o „statusie społecznym właściciela średniowiecznego miecza i jesteśmy ciekawi, co kryje się pod warstwą rdzy” – powiedział w oświadczeniu Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. „Zamierzamy również dokładniej zbadać miejsce wykopalisk pomnika, aby poznać kontekst sytuacyjny jego powstania”. – Przecież rzadko można znaleźć zakopane pod ziemią tak cenne średniowieczne przedmioty – powiedział Drej.
Pierwotnie opublikowane w Live Science.