Connect with us

Nauka

Od martwych robotów pająków po lizanie skał: tegoroczna IG Nobel świętuje dziwaczną stronę nauki

Published

on

Od martwych robotów pająków po lizanie skał: tegoroczna IG Nobel świętuje dziwaczną stronę nauki

33. Ig Nobel przyznana została za najdziwniejsze tegoroczne osiągnięcia naukowe, od martwych robotów pająków po lizanie skał.

Słyszeliście o Nagrodzie Nobla, ale co z jej siostrzaną nagrodą, Nagrodą Ig Nobla?

OGŁOSZENIE

Parodia bardzo poważnych nagród im. naukowca i inżyniera Alfreda Nobla. 10 fałszywych gongów przyznawanych jest zespołom i osobom na całym świecie odpowiedzialnym za najbardziej osobliwe i dziwaczne osiągnięcia w badaniach naukowych.

Jak podano w wydarzeniu, każdy zwycięzca „zrobił coś, co najpierw rozśmieszyło ludzi, a potem zastanowiło”.

Według wydarzenia IG Nobel Prize sponsorowanego przez Harvard-Radcliffe Science Fiction Association i Harvard-Radcliffe Society of Physics Students co roku przyznawanych jest ponad 9 000 nominacji.

Od 10 do 20 procent to osoby samoidentyfikujące się, mimo że „rzadko” wygrywają.

Necrobotyka: używanie martwych pająków jako robotów

Zwycięzcami w kategorii inżynierii mechanicznej zostali Te Faye Yap, Zhen Liu, Anoop Rajappan, Trevor Shimokusu i Daniel Preston, zespół naukowców z Indii, Chin, Malezji i Stanów Zjednoczonych.

W 2022 roku zamienili martwe pająki w pazury robota.

Pająki poruszają kończynami za pomocą mechaniki hydraulicznej. Komora w pobliżu ich głów kurczy się i wysyła krew do kończyn, zmuszając je do wyprostowania. Po zwolnieniu nacisku nogi kurczą się.

Podczas testów naukowcy zauważyli, że roboty-pająki (a może to były roboty-pająki?) były w stanie unieść ponad 130% masy własnego ciała, a czasem znacznie więcej.

„Ta dziedzina robotyki miękkiej daje mnóstwo frajdy, ponieważ możemy zastosować wcześniej niezbadane rodzaje aktywacji i materiały” – powiedział w zeszłym roku Daniel Preston z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Rice.

Liczenie włosów w nosie zwłok w celu zdobycia nagrody lekarskiej

Odkrywanie zwłok wydawało się być modne w tym roku. Nagrodzony nagrodą w dziedzinie medycyny zespół na podstawie zwłok ocenił, czy w nozdrzach każdej osoby znajduje się taka sama liczba włosów.

READ  Rośnie liczba studentów zagranicznych w Polsce – wynika z nowego raportu

W kategorii chemia i geologia nagrodę zdobył Jan Zalasiewicz z Polski za wyjaśnienie, dlaczego wielu naukowców lubi lizać skały.

OGŁOSZENIE

„Lizanie skał to oczywiście część arsenału sprawdzonych technik stosowanych przez geologów i paleontologów, które pomagają przetrwać w terenie” – napisał Zalasiewicz w biuletynie Towarzystwa Paleontologicznego w 2017 roku.

„Zwilżenie powierzchni pozwala wyraźnie wyróżnić tekstury skamieniałości i minerałów, zamiast ginąć w rozmyciu przecinających się mikroodbić i mikrorefrakcji, które odbijają się od suchej powierzchni”.

Inne zwycięskie zespoły zostały pochwalone za zbadanie wpływu nudy nauczycieli na nudę uczniów oraz wpływu aktywności seksualnej sardeli na mieszanie się wód oceanu; oraz jak, zdaniem jurorów, naelektryzowane pałeczki i słomki mogą zmienić smak jedzenia.

Nagrody „mają uczcić niezwykłość, uhonorować wyobraźnię i pobudzić zainteresowanie ludzi nauką” – podaje Annals of Improbable Research, magazyn będący organizatorem wydarzenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *