Connect with us

technologia

Od Commodore do SpaceX: Zrozumienie polskiej diaspory technologicznej

Published

on

Od Commodore do SpaceX: Zrozumienie polskiej diaspory technologicznej

Trwające badanie ma na celu zrozumienie, co jest potrzebne, aby zbliżyć polską diasporę technologiczną do polskich firm.

Polscy emigranci od dawna mają decydujący wpływ na rozwój technologii na całym świecie. Historia ta sięga Jacka Tramiela, urodzonego w Łodzi biznesmena i ocalałego z Holokaustu, najbardziej znanego z założenia firmy Commodore International i opracowania najlepiej sprzedającego się komputera osobistego wszech czasów – Commodore 64.

Dziś nowe pokolenie Polaków po trzydziestce kształtuje takie obszary, jak przyszłość sztucznej inteligencji, jak Wojciech Zaremba w OpenAI, czy eksploracja kosmosu, gdzie Tomasz Czajka i Wojciech Zaremba współpracują ramię w ramię z Elonem Muskiem w SpaceX.

Zakres wpływu, jaki te innowacyjne, przedsiębiorcze umysły miały i nadal wywierają na rozwój technologii, został potwierdzony w ważnym raporcie z zeszłego roku: E-migracja: Polska diaspora technologicznaopracowanie badawcze Fundacji PLUGin Polska Diaspora Innowacji i Muzeum Emigracji w Gdyni.

Polska diaspora technologiczna

Badanie było pierwszym kompleksowym spojrzeniem na Polaków (i osoby o polskich korzeniach, jak Susan Wojcicki z YouTube’a i Steve Wozniak z Apple) pracujących za granicą w szeroko rozumianych nowoczesnych branżach.

Pomysł polegał na zebraniu podstawowych danych o ich życiu i karierze zawodowej, aby określić ogólną charakterystykę badanej grupy. Poruszane obszary obejmowały wymiar społeczno-demograficzny, sytuację zawodową i rodzinną, doświadczenia migracyjne, relacje społeczne i zawodowe do emigracji, poczucie tożsamości i związku z krajem, perspektywę powrotu do Polski oraz współpracę z instytucjami, organizacjami i osobami indywidualnymi z Polska.

„W badaniu wykorzystano zarówno ilościowe, jak i jakościowe metody badawcze, a także dostarczono kilku ciekawych faktów na temat statusu osobistego i zawodowego niektórych z najlepiej wykwalifikowanych polskich emigrantów” – mówi Tobiasz Mazan z Fundacji PLUGin.

„Dowiedzieliśmy się wiele o ich podejściu do powrotu do Polski. Prawie 83 proc. respondentów zadeklarowało swój pobyt za granicą jako „stały”, zaś niecałe połowa – 49 proc. – kiedykolwiek myślała o ewentualnym powrocie do Polski. Tylko osiem procent ma konkretne plany w tym zakresie.”

READ  Pojawiają się nowe pogłoski na temat remake'u Dragon Quest III HD-2D

Druga edycja

Według dr. Mazan badanie rekonstruuje trendy w stylu życia i strategiach zawodowych polskich migrantów technologicznych.

„Dane wyraźnie obrazują osoby mocno nastawione na rozwój zawodowy, ambitne, stale podejmujące wyzwania i chcące je konsekwentnie realizować” – mówi. „Jednocześnie są otwarci, ciekawi świata i łatwo nawiązują kontakty społeczne. Około 43 procent tych „e-migrantów” studiowało przedmioty MINT, a 41 procent ma zawodowe powiązania z branżą IT; 90 proc. jest skłonnych współpracować z polskimi firmami, a 70 proc. jako najważniejszy potencjalny wkład wymienia transfer technologii. Liczby te wyraźnie pokazują, jak ogromny wpływ może mieć polska diaspora innowacyjna na polską gospodarkę i wizerunek narodu polskiego na świecie.

Zainteresowanie badaniem ze strony mediów i branż, a także uczestników było tak duże, że Fundacja PLUGin i Muzeum Emigracji będą kontynuować projekt w ciągu najbliższych kilku lat i ogłoszą nowy nabór do udziału w badaniu Polaków, którzy już mieszkali za granicą sektor technologii. Możesz to zrobić Tutaj.

„Druga edycja badania pomoże nam pogłębić zrozumienie trendów, pozyskać dane porównawcze i zaoferować polskim firmom konkretną propozycję wartości. Pozwoli nam to także zyskać jeszcze bardziej zróżnicowane spojrzenie i ułatwi współpracę pomiędzy Polską a polskimi firmami – podsumowuje dr hab. Mazan.

W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać bezpłatnie i zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnego paywalla. Jesteśmy niezależni i nie należymy ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dziękuję bardzo.

Wschodzące kraje Europy wspierają niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *