Najważniejsze wiadomości
Oczekuje się, że Polska weźmie udział w referendum prywatyzacyjnym równolegle z październikowymi wyborami
WARSZAWA, 11 sierpnia (Reuters) – Polacy będą głosować, czy poprzeć prywatyzację spółek Skarbu Państwa – powiedział w piątek lider partii rządzącej w Polsce, zapowiadając pierwsze pytanie z serii referendów, które mają się odbyć tego samego dnia jak głosowanie parlamentarne odbędą się wybory.
Rządzący nacjonaliści Prawa i Sprawiedliwości (PiS) początkowo powiedzieli, że przeprowadzą referendum w sprawie umowy migracyjnej z Unii Europejskiej, co niektórzy analitycy postrzegali jako próbę zmobilizowania ich głównego elektoratu przed wyborami 15 października, które wielu uważa za najważniejsze od upadku komunizmu w 1989 roku.
„Dla nas głos zwykłych Polaków jest zawsze decydujący” – powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński w filmie opublikowanym na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter. „Głos polityków zagranicznych, w tym niemieckich, jest nieistotny”.
Powiedział, że pierwsze pytanie w referendum będzie brzmiało: „Czy popierasz sprzedaż spółek państwowych?”
PiS twierdzi, że główna partia opozycyjna, liberalna Platforma Obywatelska (PO), kierowana przez byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, podlega interesom zagranicznym, zwłaszcza niemieckim.
„Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, żeby sprzedać majątek komunalny, co wyraźnie pokazuje jego przeszłość” – powiedział Kaczyński.
PO odrzuca taką krytykę i zarzuca rządowi, że w nagrodę za wsparcie daje ludziom dobrze płatne stanowiska w państwowych spółkach.
„Jeśli PiS chce w referendum zapytać o spółki Skarbu Państwa, to Kaczyński powinien zapytać Polaków, czy popierają nepotyzm, nepotyzm i złodziejstwo, które się teraz dzieje” – powiedział Polskiemu Radiu 1 poseł PO Marcin Kierwiński.
Inny państwowy nadawca, Polskie Radio 24, poinformował, że w sumie będą cztery pytania referendalne.
Na posiedzeniu w dniach 16-17 sierpnia polska Izba Gmin zajmie się ustawą o organizowaniu referendów.
Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza; Pod redakcją Toby’ego Chopry
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.