Gospodarka
Oczekuje się, że do 2100 r. populacja Polski zmniejszy się o 23%, a wskaźnik obciążenia demograficznego podwoi się
Zgodnie z nowymi prognozami Eurostatu liczba ludności Polski, która obecnie liczy 38,5 mln, spadnie do 34,6 mln do 2050 r. i do 29,5 mln do 2100 r. Ten spadek o około 23% jest siódmym co do wielkości w Unii Europejskiej w tym okresie.
Prognozowany spadek liczby ludności byłby jeszcze większy, gdyby nie zakładana imigracja netto do Polski, która ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników imigracji w UE, w tym okresie na poziomie 5,3 mln osób.
Jednocześnie oczekuje się, że liczba ludności w wieku produkcyjnym w Polsce zmniejszy się o 4,5 mln do 2050 r. io 10 mln do 2100 r. Spowoduje to podwojenie w tym okresie stosunku liczby osób starszych do liczby ludności w wieku produkcyjnym, z poziomu poniżej średniej UE do wartości powyżej średniej
Prognozy Eurostatu są zgodne z ostatnim spisem ludności Polski, który wykazał, że populacja kraju starzeje się i kurczy. W ciągu ostatniego roku liczba urodzeń żywych w Polsce spadła do najniższego poziomu od czasu II wojny światowej w zeszłym roku, podczas gdy liczba zgonów rośnie.
Chociaż masowe napływy ukraińskich uchodźców w zeszłym roku zwiększyły populację – a Polska wydała imigrantom więcej zezwoleń na pobyt niż jakikolwiek inny kraj członkowski UE przez ostatnie pięć lat z rzędu – w nadchodzących dziesięcioleciach jej skądinąd negatywne dane demograficzne będą nadal spadać.
Oznacza to, że Polska, podobnie jak większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, może stanąć w obliczu kolejnych wyzwań demograficznych, takich jak niedobory siły roboczej i przeciążenie systemu emerytalnego.
Z danych Eurostatu wynika, że współczynnik obciążenia demograficznego – udział osób w wieku powyżej 65 lat w populacji w wieku produkcyjnym w wieku od 15 do 64 lat – wzrośnie z poniżej 30% w 2022 r. do ponad 50% w 2050 r. i do 60% do 2020 r. 2100 powstanie .
„Starzenie się społeczeństwa prawdopodobnie będzie miało znaczący wpływ na plany wydatków publicznych, na przykład w odniesieniu do kosztów emerytur, opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej” – pisze Eurostat.
Andrzej Kubisiak, wicedyrektor think tanku Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), zauważa, że największe zmiany w liczbie osób w wieku produkcyjnym w Polsce nastąpią nie w obecnej dekadzie, ale w ciągu najbliższych trzech lat.
„Coroczne zmiany mogą być subtelne, ale proces znacznie przyspieszy w ciągu 8-10 lat” – powiedział, dodając, że zmiany te oznaczają, że niedobory kadrowe i trudności z zatrudnieniem zgłaszane przez pracodawców w ostatnich latach utrzymują się, a nawet pogłębiają.
Kluczowe jest zatem zwiększenie aktywności zawodowej, zwłaszcza wśród ludzi młodych i powyżej 50 roku życia – pisze Kubisiak.
Wyniki polskiego spisu powszechnego pokazują, że przewidywany przez demografów spadek liczby ludności już nastąpił.
Wyzwanie budowania solidarności międzypokoleniowej należy podjąć już teraz, aby zmniejszyć nierówności i pobudzić wzrost gospodarczyhttps://t.co/ieIL3bDVV2
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 kwietnia 2022 r
Źródło głównego obrazu: Sabine van Erp / Pixabay
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”