Powiązany artykuł
Czym jest współtworzenie w kontekście architektury i urbanistyki?
„O dostępie do zieleni i przestrzeni publicznej”: w rozmowie z Co.Creation.Architects i POCAA
O Nagroda UIA 2030 to odbywający się co dwa lata konkurs, którego celem jest uznanie wkładu architektów w Agenda ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i Nowej Agendy Miejskiej poprzez skonstruowane interwencje, które przyczyniają się do osiągnięcia cele zrównoważonego rozwoju zdefiniowane przez ONZ. Nagroda jest podzielona na sześć kategorii, a sędziowie wybierają po jednym zwycięzcy z każdej sekcji. Redaktor Naczelny ArchDaily, Christele Harroukmiał okazję przeprowadzić wywiad z Suhaileyem Farzaną i Khondakerem Hasibulem Kabirem, współzałożycielami Co.Creation.Architekcii Rubaiya Nasrin z Platformy ds Społeczność akcja i Architektura🇧🇷 POCAAAprzez zespół Współtworzenia Przestrzeni Miejskich nad brzegiem rzeki Nobogonga, w Bangladesz i zwycięzca 5. kategorii Nagród UIA 2030.
Zwycięski projekt jest ćwiczeniem ze współtworzenia. Został zainicjowany i rozwijany poprzez dialog z mieszkańcami, ze szczególnym uwzględnieniem grup szczególnie wrażliwych, takich jak kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Interwencja miała na celu przekształcenie brzegów rzeki Nobogonga w mieście Jhenaidah na południowym zachodzie Bangladesz🇧🇷 Obszar ten stał się zaniedbany, zanieczyszczony i niebezpieczny, mimo że był podstawowym zasobem miasta. Początkowo architekci rozpoczęli współpracę ze społecznościami o niskich dochodach, aby pomóc im w rozwoju i współtworzeniu ich mieszkań. Dzięki ciągłemu dialogowi zaczęli rozumieć potrzebę i możliwości związane z rzeką.
Czym jest współtworzenie w kontekście architektury i urbanistyki?
Współtworzenie uważa ludzi i naturę za siłę napędową procesu projektowania. Architekci zauważają, że ludzie nieustannie współtworzą swoje otoczenie z udziałem architekta lub bez niego. Zmieniło to wizję projektantów, którzy przyjęli rolę facylitatorów i koordynatorów kierujących i kształtujących potrzeby i pragnienia wyrażane przez ludzi, którzy będą zamieszkiwać przestrzenie. Proces ten angażuje ludzi w tworzenie przestrzeni miejskich, zapewniając, że interwencje mają znaczący wpływ i odpowiednio reagują na lokalne warunki. Współtworzenie obejmuje również rozważenie współpracy społeczności innych niż ludzie. To również nie jest jednorazowy projekt, ale ciągły proces.
Ponieważ społeczność zainicjowała projekt, zaangażowanie było zapewnione od samego początku. Architekci wnieśli swój wkład, organizując warsztaty i dyskusje przez wiele lat. Starali się dać głos słabszym grupom, od kobiet i dzieci po ulicznych sprzedawców i społeczności o niskich dochodach. Grupy rowerowe miały również znaczący wpływ na powstałe przestrzenie publiczne. To wspólne wejście podyktowało decyzje projektowe, takie jak montaż szatni czy antypoślizgowych podłóg, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom niepełnosprawnym, dzieciom i osobom starszym. Zbiorowa wiedza dostarczyła również cennych informacji na temat wykorzystania przestrzeni kosmicznej podczas różnych pór roku, wydarzeń i festiwali.
O Nagroda UIA 2030 została ogłoszona na XI sesji Rady Światowe Forum Miejskie w Katowicach o godz Międzynarodowa Unia Architektów (UIA)razem z UN-HABITAT🇧🇷 Zwycięzcy m.in Heilergeiger Architekten und Stadtplaner Centrum opieki dziennej BDAproponowane modyfikacje domów dla rodzin o niskich dochodach przez Maggie i Marka Kingsleyów, Domat Architects, program recyklingu mieszkań w Buenos Aires oraz rewitalizację starej osady jaskiniowej prowadzonej przez Kuo Jze Yi i Petera Hasdella, Projekt InsituSzkoła Projektowania, The Hongkong Politechnika, HongkongRPC.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”