Nauka
NPR twierdzi, że mężczyźni mają „ograniczone dowody naukowe” i „fizyczną przewagę” nad kobietami w sporcie
National Public Radio (NPR) stwierdziło, że „istnieją ograniczone badania naukowe” potwierdzające pogląd, że biologiczni mężczyźni mają „przewagę fizyczną” nad biologicznymi kobietami w sporcie wyczynowym.
Organizacja medialna złożyła roszczenie po Światowa Rada Lekkoatletycznaorganizacja sportowa, która reguluje międzynarodowe zawody, takie jak biegi przełajowe i lekkoatletyka, zdecydowała, że transpłciowi sportowcy nie będą mogli konkurować z biologicznymi kobietami.
Publicznie finansowana firma medialna zacytowała raport Human Rights Watch z 2020 r., w którym stwierdzono, że kobiety transpłciowe nie mają przewagi konkurencyjnej nad kobietami biologicznymi, jeśli chodzi o sprawność fizyczną, i podkreśliła, że decyzja Światowej Rady Lekkoatletycznej została oparta na błędnych dowodach.
„Nawet bez mocnych dowodów przewagi” NPR zauważył, że „komisja zbadała wyniki sportowców, takich jak południowoafrykańska biegaczka Caster Semenya, najszybsza kobieta świata na 800 metrów”.
Semenya, lekkoatletka, została opisana przez NPR jako „kobieta wychowana i. . . prawnie kobieta, [who] Urodził się z chromosomami XY i ma naturalnie wysoki poziom testosteronu”.
NPR zwrócił uwagę na decyzję Światowej Rady Lekkiej Atletyki jako część rosnącego trendu „odejścia od integracji trans” w sporcie, powołując się na organy zarządzające pływaniem i międzynarodowym rugby, które ogłosiły podobne posunięcia w ostatnich latach.
W czwartek przewodniczący Światowej Rady Lekkoatletycznej Sebastian Coe ogłosił decyzję organu o zakazie kobietom transpłciowym udziału w zawodach kobiet.
„Rada zgodziła się wykluczyć transpłciowych sportowców, którzy przeszli przez męski okres dojrzewania, z zawodów światowego rankingu kobiet od 31 marca tego roku” – powiedział Coe podczas konferencji prasowej w Monako.
„Nie możemy z czystym sumieniem pozostawić naszych przepisów dotyczących osób transpłciowych na poziomie pięciu nanomoli na litr przez co najmniej rok, kiedy nie byliśmy pewni, jaki wpływ to będzie miało na wszystkie nasze dyscypliny”.
Wiadomość z zadowoleniem przyjęła Karen Long, australijska biegaczka startująca w biegach na 100, 200 i 400 metrów.
„Odczułem ulgę, gdy dowiedziałem się, że sportowcy transpłciowi zostaną wykluczeni z rywalizacji w lekkiej atletyce kobiet. Uważam, że organy regulacyjne otrzymały dużą presję w postaci skarg zarówno ze strony sportowców płci żeńskiej, jak i męskiej w tej sprawie, co zmusiło je do ponownego rozważenia. Przegląd krajowy.
Cynthia Monteleone, koleżanka biegająca, która w ten weekend bierze udział w światowych zawodach lekkoatletycznych w Polsce, podzieliła się wcześniejszym doświadczeniem, kiedy zdała sobie sprawę, że na mityngu lekkoatletycznym w 2018 roku jeden z zawodników urodził się jako mężczyzna.
„Nikt nie odpowiedział na moje pytania. Sędziowie europejscy byli tym bardzo zaniepokojeni, ale kiedy przedstawiłem to kierownictwu drużyny USA, po prostu zamiecili to pod dywan, a później posunęli się nawet do stwierdzenia, że dla własnego bezpieczeństwa powinienem trzymać buzię zamkniętą , czego nie zrobiłem” – powiedział obrońca tytułu w biegu na 400 metrów.
Przed czwartkowym zakazem World Athletics wymagało od kobiet transpłciowych obniżenia poziomu testosteronu we krwi poniżej pewnego progu, który musiały utrzymywać nieprzerwanie przez rok przed rywalizacją z kobietami biologicznymi. Zasady te zostaną teraz wstrzymane, ponieważ powołana zostanie grupa robocza do dalszego zbadania sprawy, poinformowało BBC.
„Nauka jest jasna, że kobiety transpłciowe zachowują znaczną przewagę nad kobietami i aby zachować integralność sportów kobiecych, zdrowym rozsądkiem jest, aby kobiety transpłciowe nie rywalizowały z kobietami” – dodał Long. „Posiadanie własnej kategorii LUB bieganie z mężczyznami w kategorii otwartej byłoby sprawiedliwszym sposobem na włączenie ich do zawodów”.
Więcej z Przeglądu Narodowego
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”