technologia
Nowy superteleobiektyw firmy Nikon 600 mm f/6.3 VR S jest najlżejszy w swojej klasie
Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego superteleobiektywu stałoogniskowego 600 mm f/6.3 VR S, który według niego jest najlżejszym stałoogniskowym obiektywem 600 mm w swojej klasie, umożliwiającym fotografom Nikon Z fotografowanie z ręki na ekstremalne odległości.
Nowy układ optyczny ma całkowitą długość około 11 cali (287 mm) i waży około trzech funtów (1390 gramów), co czyni go najlżejszym superteleobiektywem 600 mm spośród wszystkich aparatów. Jest to połączenie ogniskowej i wartości przysłony, jakiego Nikon nigdy wcześniej nie opracował, a firma twierdzi, że chociaż zaprojektowano go tak, aby był bardziej kompaktowy, lżejszy i poręczniejszy, nie wpływa to negatywnie na jakość obrazu.
Firma Nikon twierdzi, że środek ciężkości obiektywu znajduje się bliżej korpusu, co pozwala na lepsze wyważenie, co w połączeniu ze stosunkowo niewielką wagą sprawia, że idealnie nadaje się do panoramowania w sytuacjach, w których wymagana jest kontrola obiektywu i jego stabilność, np. B. podczas wyścigów samochodowych lub przy innych okazjach, podczas nagrywania szybko poruszających się obiektów, np. latających ptaków.
W optyce zastosowano soczewkę fazową Fresnela (PF), co według firmy Nikon ogólnie rzecz biorąc, a w połączeniu z zaawansowanym autofokusem i wydajnością stabilizacji obrazu (do sześciu stopni w połączeniu z aparatem z funkcją obrazowania w korpusie) może znacznie zmniejszyć obiektyw. Stabilizacja powinna pozwalają fotografom robić ostre zdjęcia szybko poruszających się obiektów, nawet jeśli są one daleko.
Obiektyw 600 mm f/6.3 VR S składa się z 21 elementów obiektywu rozmieszczonych w 14 grupach i oferuje zakres przysłony od f/6,3 do f/32 za pomocą dziewięciolistkowej przysłony. Według Nikona aberrację chromatyczną znacząco zmniejsza dzięki wspomnianemu elementowi obiektywu PF połączonemu z elementami ze szkła ED. Wykorzystuje także element obiektywu SR do kontrolowania światła o krótkich falach, co według firmy Nikon jest zazwyczaj trudne do skorygowania. Jednak dzięki jego zastosowaniu obiektyw posiada „wysoce precyzyjną kompensację aberracji chromatycznej”. Na koniec optyka została pokryta powłoką nanokrystaliczną firmy Nikon, która ogranicza powstawanie zjaw i odblasków.
Silnik autofokusa to silnik krokowy, który według firmy Nikon zapewnia szybkie i ciche działanie autofokusa. Obiektyw jest także kompatybilny z telekonwerterami 1,4x i 2,0x firmy Nikon, zwiększając zakres ogniskowych odpowiednio do 840 mm i 1200 mm.
Obiektyw jest wyposażony w cztery przyciski Lens Fn2 i jeden przycisk Lens Fn, które można dostosować i przypisać do różnych elementów sterujących, a także funkcję przywoływania pamięci, która natychmiast przywołuje zapisaną pozycję ostrości. Obiektyw jest także odporny na kurz i wilgoć.
Nikon nie zapomniał także o kamerach wideo i twierdzi, że jego nowy superteleobiektyw nie tylko działa bardzo cicho, ale także zapewnia stabilną ekspozycję i funkcję tłumienia oddechu podczas ustawiania ostrości.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć wykonanych obiektywem 600mm f/6.3 VR S firmy Nikon:
Nowy Nikkor Z 600mm f/6.3 VR S będzie dostępny pod koniec października w sugerowanej cenie detalicznej 4800 dolarów.
Kredyt zdjęciowy: Zdjęcie w nagłówku i dwa zdjęcia uzupełniające autorstwa Jarona Schneidera dla PetaPixel. Wszystkie pozostałe dzięki uprzejmości firmy Nikon.