Najważniejsze wiadomości
Nowy rząd Polski wzywa Niemcy do kreatywnego myślenia o odszkodowaniach za straty poniesione w czasie II wojny światowej
BERLIN, Niemcy (AP) – Minister spraw zagranicznych nowego proeuropejskiego rządu Polski powiedział we wtorek, że chce, aby niemieccy przywódcy pomyśleli „kreatywnie” o zrekompensowaniu Polsce ogromnych strat, które poniosła z rąk Niemców podczas II wojny światowej.
Żądanie zostało znacząco złagodzone w porównaniu z żądaniem poprzedniego, prawicowego rządu polskiego, który to uczynił zażądał 1,3 biliona dolarów jako odszkodowania za inwazję i okupację hitlerowskich Niemiec w latach 1939–45.
Niemieccy urzędnicy wielokrotnie powtarzali, że choć Berlin jest świadomy swojej historycznej odpowiedzialności, kwestia reparacji została rozwiązana kilkadziesiąt lat temu.
Minister spraw zagranicznych Radek Sikorski przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock w Berlinie przed rozmowami na temat poprawy stosunków dwustronnych, które były napięte za poprzedniego rządu Polski.
„Poproszę także ministra, aby zwrócił się do rządu federalnego o kreatywne myślenie o znalezieniu jakiejś formy rekompensaty za straty wojenne lub reparacji” – powiedział Sikorski, mówiąc o projekcie w Berlinie, którego celem jest upamiętnienie cierpień Polski.
Nie podał żadnych szczegółów.
Baerbock stwierdziła, że „przezwyciężenie cierpienia milionów (ludzi), które Niemcy sprowadziły do Polski, pozostaje zadaniem wiecznym”. Nie odpowiedziała na żądania odszkodowań.
Choć w 1939 r. Polska była narodem liczącym około 31 milionów ludzi, podczas okupacji hitlerowskiej straciła około 6 milionów swoich obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi. Poniosła również ogromne szkody w swoim przemyśle, infrastrukturze i dziedzictwie kulturowym.
Niemcy upierają się, że kwestię reparacji rozstrzygnęły decyzje podjęte w czasach komunizmu, kiedy Warszawa zrzekła się żądania reparacji. Polska podkreśla, że znajdowała się wówczas pod panowaniem Związku Radzieckiego, zatem deklaracja została złożona pod naciskiem Moskwy i nie miała charakteru prawnie wiążącego.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.