Connect with us

Nauka

Nowy gatunek orchidei z płaskowyżu Gujany nazwany przez rdzenną grupę

Published

on

Nowy gatunek orchidei z płaskowyżu Gujany nazwany przez rdzenną grupę
  • Gatunek orchidei nowy dla nauki został opisany w górach Gujany w Wenezueli i Brazylii.
  • Członkowie społeczności tubylczej Pemón Arekuna de Paruima nazwali gatunek w swoim języku ojczystym.
  • Badacz, który opisał nowych obrońców storczyków jako „dekolonizację naukowej nomenklatury i nadanie większej reprezentacji rdzennym [and] języki lokalne. „
Klify Acopán-tepuí w Wenezueli, gdzie pojawiły się nowe gatunki storczyków Epidendrum katarun-yariku, dorastać. Zdjęcie dzięki uprzejmości Mateusza Wrazidlo.

Na wyprawie w tepuis, czyli „kiełkująca skała”, krajobraz gór Gujany w Ameryce Południowej, Mateusz Wrazidlo zrobił zdjęcie orchidei, której nigdy wcześniej nie widział. Po powrocie do zielnika, gdzie przechowywane są próbki suszonych roślin do badań, on i jego kolega, ekspert od orchidei Eric Hágsater, ustalili, że był to gatunek nowość w nauce

„Nasz nowy gatunek to kolejny piękny członek Epidendrum rodzinna, ale moim skromnym zdaniem to nie wygląd sprawia, że ​​jest wyjątkowy – to imię, które zostało nadane ”- powiedziała w e-mailu Mongabay doktorantka wrazidlo z Politechniki Śląskiej. .

Zdjęcie: Nowo odkryta orchidea Epidendrum katarun-yariku.  Zdjęcie dzięki uprzejmości Mateusza Wrazidlo.
Kwiatostan nowo odkrytej orchidei, Epidendrum katarun-yariku. Każdy kwiat ma około 5 milimetrów (0,2 cala) średnicy. Zdjęcie dzięki uprzejmości Mateusza Wrazidlo.
Nowo odkryta orchidea Epidendrum katarun-yariku.  Zdjęcie dzięki uprzejmości Mateusza Wrazidlo.
Jeden pełny Epidendrum katarun-yariku Roślina ma prawie metr (trzy stopy) wysokości. Zdjęcie dzięki uprzejmości Mateusza Wrazidlo.

Wszystkie nazwy gatunków składają się z dwóch części. Pierwsza część to płeć, czyli największa grupa, z którą powiązany jest organizm. Drugą część, konkretną nazwę, wybiera zwykle osoba, która odkryła nowy gatunek. Często to drugie imię jest oparte na łacińskim słowie opisującym gatunek lub jest nazwą wybraną na cześć osobistego bohatera. Jednak wrazidlo zdecydował się na inne podejście.

„Pomyślałem, że to miły gest, aby zapytać o opinię moich tubylczych przyjaciół i włączyć ich do procesu nominacji, wybierając imię w ich rodzimym języku zamiast łaciny” – powiedziała Wrazidlo. „[A]w końcu są prawdziwymi strażnikami i właścicielami terytoriów tepiusa. „

Calio Elliman i jego rodzina, członkowie społeczności Pemón Arekuna de Paruima, zostali poproszeni o nadanie kwiatowi nazwy. Po krótkiej naradzie wybrali nazwę Epidendrum katarun-yariku. W rdzennym języku Pemón Arekuna „katarun” oznacza wysoki, a „yariku” oznacza kwiat. Nazwę „wysoki kwiat” wybrano, ponieważ gatunek ten występował tylko na szczytach i na górnym pogórzu tepuis.

READ  Ograniczając przepływ kapitału, nie rób tego sam

Uważa się, że nowa orchidea żyje na obszarze mniejszym niż 20 000 kilometrów kwadratowych (7 722 mil kwadratowych) i spełnia kryteria, które należy uznać za „podatną na wyginięcie” na Czerwonej Liście IUCN. Aż 80% flory tepiusa, obszaru, na którym około jedna czwarta gatunków jest endemicznych (występujących tylko w tym miejscu), jest zagrożonych wyginięciem.

ZDJĘCIE: Calio Elliman, członek społeczności Pemón-Arekuna, który wraz z rodziną pomógł wybrać rodzimą nazwę dla nowo opisanej orchidei.  Zdjęcie: Mateusz Wrazidlo.
Calio Elliman, członek społeczności Pemón-Arekuna, który wraz z rodziną pomógł wybrać rodzimą nazwę dla nowo opisanej orchidei. Zdjęcie: Mateusz Wrazidlo.

Wrazidlo mówi, że jego własne dziedzictwo zainspirowało go do zwrócenia się do społeczności Pemón Arekuna o nadanie nazwy nowym gatunkom znalezionym w pobliżu jej terytorium. Wrazidlo pochodzi z Górnego Śląska, regionu, który obecnie znajduje się głównie w Polsce, ale zachowuje odrębną kulturę i tradycyjnie używa odrębnego języka. Mówi, że tradycje i język ich kultury z każdym pokoleniem stawały się coraz bardziej rozcieńczone. Język niesie władzę, a wrazidlo broni „dekolonizacji naukowej nomenklatury i zapewniania większej reprezentacji rdzennej ludności [and] języki lokalne. „

„Dla społeczności tubylczej lub miasta, które widzi kwiat, zawsze będzie miało ono swoją rodzimą nazwę, ale zobaczenie go w towarzystwie naukowej nazwy uczyni ich szczęśliwszymi” – powiedział Antonio Hitcher, członek plemienia Pemón Kamarakoto w Canaima w Wenezueli. Mongabay w e-mailu. „[J]tak jak społeczność naukowa ma nazwę dla wszystkiego, mieszkańcy ich przestrzeni geograficznej mają [given] wszystko ma nazwę ”- dodał Hitcher, który pracuje jako fotograf, przewodnik i obrońca rdzennego dziedzictwa regionu.

Płaskowyż Gujany to wyjątkowy płaskowyż i niski region górski w północnej części Ameryki Południowej, który obejmuje obszary rozległych sawann, basenów, lasów i płaskowyżu tepuis. Te ekosystemy stoją w obliczu zagrożeń wynikających z przyspieszonego wydobycia złota i diamentów, niszczenia i spalania rolnictwa, rozwoju i zmiany klimatu.

„Ten region świata jest prawdziwym sanktuarium życia, które musi zostać zachowane za wszelką cenę dla tych pokoleń, a także dla przyszłych pokoleń”, mówi Hitcher, „musimy zrobić wielkie echo, aby UNESCO połączyło wszystkie wysiłki na rzecz zachowania kultury tych krajów. lokalne lokalizacje, wsparcie[ing] inicjatywy gwarantujące bezpieczeństwo żywnościowe i żywotne zdrowie ”.

READ  Poranny briefing agencji Anadolu – 2 marca 2023 r
Krajobraz wyżyn Gujany z gigantycznymi stołami z piaskowca (tepuis) ​​otoczonymi sawannami i lasami tropikalnymi, popularnie zwanymi "Zaginione światy." Zdjęcie: Mateusz Wrazidlo.
Krajobraz Wyżyn Gujany z gigantycznymi stołami z piaskowca (tepuis) ​​otoczonymi sawannami i lasami tropikalnymi, popularnie zwanymi „Zaginionymi Światami”. Zdjęcie: Mateusz Wrazidlo.

Obecność rdzennych mieszkańców w badaniach naukowych jest „niezwykle ważna”, mówi Hitcher, „ponieważ znają oni to miejsce, oprócz danych satelitarnych z tego obszaru… nigdy nie zostaną one dopasowane do obecności mieszkańców in situ”.

Ludność tubylcza odegrała kluczową rolę w naukowej eksploracji tego regionu – powiedział wrazidlo. „Bez nich żaden europejski ani amerykański odkrywca nie byłby w stanie dotrzeć do Tepuis, ale ich rola była generalnie zminimalizowana lub nawet pomijana”.

„Wiem, że roślin może nie być dużo” – powiedział Wrazildo – „ale mam nadzieję, że ten przypadek będzie postrzegany jako mały symbol mojego podziwu i uznania dla dziedzictwa Pemón oraz kluczowej roli, jaką odegrali jako pierwsi odkrywcy i główni obrońcy Planalto das Gujana – region, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu ”.

Zacytować:

Hágsater, E., & Wrazidlo, M. (2020). Epidendrum katarun-yariku (Orchidaceae), nowy gatunek Schistochilum grupa tepuis z płaskowyżu Gujany w Ameryce Południowej. Phytotaxa 472(1), 33-40. To boli: 10.11646 / fitotaxa.472.1.4

Obraz baneru z Epidendrum katarun-yariku kwiatostan dzięki uprzejmości Mateusza Wrazidlo.

Liz Kimbrough jest autorem pracującym dla Mongabay. Znajdź ją na Twitterze @lizkimbrough_

UWAGI: Skorzystaj z tego formularza wysłać wiadomość do autora tego postu. Jeśli chcesz opublikować publiczny komentarz, możesz to zrobić u dołu strony.

Bioróżnorodność, botanika, ochrona przyrody, gatunki zagrożone, środowisko, lasy, zielone, wesołe i optymistyczne środowisko, kultura tubylcza, grupy autochtoniczne, nowe odkrycie, nowe gatunki, orchidee, odkrycie gatunków

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *