Nauka
Nowe zdjęcia słońca w wysokiej rozdzielczości pokazują, jak przerażająca jest jego struktura z bliska
Największy teleskop słoneczny w Europie wydał bezprecedensowe zdjęcia w zbliżeniu słońca – i trochę przerażają. GREGOR, teleskop obsługiwany przez zespół niemieckich naukowców z Obserwatorium na Teide w Hiszpanii, uzyskał nowe obrazy o wysokiej rozdzielczości przedstawiające skomplikowaną strukturę Słońca – najlepsze, jakie kiedykolwiek uchwycił europejski teleskop, powiedzieli naukowcy.
Naukowcy przypisali nigdy wcześniej nie widziane szczegóły zdjęć poważnemu przeprojektowaniu teleskopu przez naukowców i inżynierów z Instytutu Fizyki Słońca im. Leibniza (KIS). Nowa optyka umożliwia naukowcom bardziej szczegółowe niż kiedykolwiek badanie pól magnetycznych, konwekcji, turbulencji, erupcji słonecznych i plam słonecznych.
Naukowcy powiedzieli, że za pomocą GREGORa mogą badać szczegóły tak małe, jak 30 mil na powierzchni Słońca – niewielki ułamek jego średnicy 865 000 mil. „To tak, jakby ktoś widział igłę na boisku piłkarskim idealnie ostrą z odległości jednego kilometra” – stwierdzili naukowcy.
Słońce jest podatne na wiele zjawisk, od plam słonecznych po burze słoneczne i rozbłyski – z których wiele jest napędzanych przez jego intensywne pole magnetyczne. Niewiele wiadomo na temat samego pola magnetycznego, więc zdjęcia powierzchni Słońca z bliska mają kluczowe znaczenie dla ujawnienia jego zawiłości.
Zdjęcia pokazują „zadziwiające” szczegóły ewolucji plam słonecznych i złożonych struktur w plazmie słonecznej – stwierdzili naukowcy. Plamy słoneczne to tymczasowo ciemniejsze obszary ze względu na obniżoną temperaturę powierzchni, spowodowaną strumieniem pola magnetycznego.
„To był bardzo ekscytujący, ale jednocześnie niezwykle wymagający projekt. W ciągu zaledwie jednego roku całkowicie przeprojektowaliśmy optykę, mechanikę i elektronikę, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość obrazu” – powiedziała dr Lucia Kleint, która kierowała projektem w Informacja prasowa.
Badania zespołu zostały początkowo wstrzymane z powodu koronawirus blokady, ale naukowcy twierdzą, że chętnie wracają do laboratorium, gdy Hiszpania ponownie została otwarta w lipcu.
Poznając aktywność magnetyczną Słońca, naukowcy będą mogli lepiej doradzić, jak chronić technologię, taką jak satelity, i naszą planetę przed aktywnością słoneczną.
„Projekt był raczej ryzykowny, ponieważ taka modernizacja teleskopu zwykle zajmuje lata, ale świetna praca zespołowa i skrupulatne planowanie doprowadziły do tego sukcesu” – powiedziała dr Svetlana Berdyugina, dyrektor KIS. „Teraz mamy potężny instrument do rozwiązywania zagadek na Słońcu”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”