Connect with us

technologia

Nowe zasady uprawy marihuany leczniczej w Polsce

Published

on

Nowe zasady uprawy marihuany leczniczej w Polsce

29 marca 2022 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy o kontroli narkomanii (ten „działkaUstawa ustanawia zasady uprawy i zbioru konopi leczniczych w Polsce po raz pierwszy, podnosząc maksymalną zawartość THC w konopiach z 0,2% do 0,3%.

w listopadzie 2021 r., pisaliśmy o ustawie, która szczegółowo regulowałaby uprawę konopi. Został on przedstawiony Sejmowi w kwietniu 2021 r. wraz z innym projektem ustawy, który określi zasady uprawy konopi niewłóknistych przeznaczonych do produkcji surowców farmaceutycznych oraz zliberalizuje stosowanie konopi i uprawę marihuana medyczna dla pacjentów. Oba projekty zostały odrzucone przez Sejm na początku tego roku.

Ponieważ jednak potrzeba uregulowania uprawy i zbioru konopi niewłóknistych do celów leczniczych pozostawała gorącym tematem, w międzyczasie przedłożono kolejny projekt ustawy — i ostatecznie ustawa została uchwalona. Ich podstawowym celem jest umożliwienie uprawy i zbioru konopi niewłóknistych przeznaczonych do produkcji surowców farmaceutycznych, dzięki czemu produkcja marihuany leczniczej będzie w Polsce zasadniczo legalna. Ustawa wchodzi w życie 30 dni po jej opublikowaniu.

W Polsce używanie marihuany leczniczej zostało zalegalizowane w 2017 roku. Od tego czasu ziele i ekstrakty z konopi niewłóknistych, nalewki farmaceutyczne i wszelkie inne ekstrakty z konopi niewłóknistych oraz żywica z konopi niewłóknistych mogą stanowić surowce farmaceutyczne przeznaczone do sporządzania leków złożonych w aptekach na podstawie recepty lekarskiej. Jednak sama uprawa konopi niewłóknistych jest zabroniona – surowiec farmaceutyczny do medycznej marihuany można obecnie tylko importować.

Prawo na to pozwoli Uprawa konopi niewłóknistych i zbieranie ziół lub żywicy z konopi niewłóknistych przeznaczonych do produkcji surowców farmaceutycznych – ale tylko na czas Instytuty badawcze pod nadzorem Ministra Rolnictwa. Instytuty badawcze muszą uzyskać zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego (Główny Inspektor Farmaceutyczny, gif”) do uprawy i zbioru.

Przed udzieleniem zgody GIF skonsultuje się z departamentem policji stanowym odpowiedzialnym za obszar uprawy, o który się ubiegasz, aby dowiedzieć się, w jaki sposób kultura jest zabezpieczona przed nieautoryzowanym dostępem.

Ustawa wprowadza również długo oczekiwaną zmianę prawnego poziomu delta-9-tetrahydrokannabinolu (THC) w konopiach. Ono zwiększa dopuszczalną zawartość THC z 0,2% do 0,3% w konopiach włóknistychco oznacza, że ​​uprawa konopi włóknistych, w której suma THC i kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwas karboksylowy delta-9-THC) w kwiatostanach lub owocach roślin, z których nie usunięto żywicy, wynosi 0,3%, nie przekracza dozwolonego poziomu w suchej masie podstawa.

Ponadto ustawa zawiera definicję Technologia identyfikacji radiowej (RFID) jako technologia zdalnego (radiowego)monitorowania obiektów, w tym przypadku roślin, która wykorzystuje fale radiowe do odczytywania i przesyłania danych zawartych na tagu przymocowanym do każdej uprawianej rośliny. System umożliwia identyfikację i monitorowanie każdej z wielu etykiet w polu odczytu, chroniąc w ten sposób całą uprawę przed kradzieżą lub fałszerstwem. Zastosowanie technologii RFID będzie jednym z warunków uzyskania przez instytut badawczy zezwolenia GIF na uprawę konopi niewłóknistych oraz ziół konopnych innych niż konopie włókniste.

Reasumując, prawo jest krokiem w kierunku uczynienia marihuany medycznej tańszą i bardziej dostępną dla pacjentów, ponieważ surowiec farmaceutyczny może być wytwarzany w Polsce i tym samym nie jest uzależniony od importu. W praktyce rzeczywista produkcja może być dość ograniczona, gdyż oferta zakładów mogących ubiegać się o koncesję obejmuje wyłącznie instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa, które muszą również spełniać warunki infrastrukturalne pomieszczeń, w których uprawiane są konopie. Niemniej jednak podniesienie zawartości THC do 0,3% to dobra wiadomość dla przemysłu konopnego i jest rzeczywiście zgodna z głosowaniem Parlamentu Europejskiego z 23 października 2020 r.[1]oraz nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR) na lata 2023-2027[2]Przyjęta przez Radę Unii Europejskiej 2 grudnia 2021 r.

READ  Rośnie zainteresowanie polską sceną technologiczną w Singapurze – Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *