Imperial ma współpracować z czterema wiodącymi uniwersytetami w Polsce w celu usprawnienia komunikacji naukowej w obu krajach.
Celem jest zbudowanie lepszych pomostów między naukowcami, opinią publiczną i decydentami, aby pomóc w kształtowaniu polityki i postaw społecznych w takich obszarach, jak zmiany klimatyczne i pandemie.
Współpraca została zapoczątkowana w tym tygodniu podczas wirtualnego wydarzenia, w którym udział wzięli liderzy i naukowcy z Imperial i jego partnerów – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Warszawskiej.
Tak zawsze myślimy o komunikacji naukowej w Imperial: kwestia dzielenia się, zwłaszcza kwestia dzielenia się pomysłami i doświadczeniami. Dr Stephen Webster Dyrektor działu komunikacji naukowej
Imperial ma istniejące powiązania z tymi i innymi instytucjami w Polsce – na przykład opublikował ponad 1000 wspólnych publikacji w ciągu ostatnich pięciu lat z kolegami z Polski i współpracował przy ponad 80 projektach finansowanych przez Europę (Horyzont 2020 i 7PR).
Jedną z pierwszych inicjatyw w ramach współpracy będzie seria podcastów poświęconych różnym tematom komunikacji naukowej, w tym niepewności naukowej. Powstanie strona internetowa, aby pomóc kolegom szukającym nowych pomysłów w komunikacji naukowej, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak iw Polsce. Organizacje partnerskie będą również dążyć do rozwoju warsztatów komunikacji naukowej, w ramach których polscy i cesarscy koledzy będą wspólnie rozwijać swoje umiejętności.
Wzmocnienie społeczeństwa poprzez komunikację
Współpraca była prowadzona w Imperial przez Dr Stephen Webster kto jest dyrektorem kolegium Dział Komunikacji Naukowej. Otworzył wydarzenie, badając rolę komunikacji naukowej w dzisiejszym świecie i zauważył, że „comunicare” – łaciński rdzeń słowa „komunikacja” – oznacza dzielenie się.
„Tak zawsze myślimy o komunikacji naukowej w Imperial: kwestia dzielenia się, zwłaszcza kwestia dzielenia się pomysłami i doświadczeniami. Od początku tej współpracy główną ideą jest to, że uniwersytet naprawdę może być centrum komunikacji naukowej. „
Rektor Cesarski, Profesor Ian Walmsley następnie formalnie rozpoczął współpracę i podpisał list intencyjny. Zwracając się do opinii publicznej, podkreślił, że komunikacja jest kluczowym narzędziem w ogólnej misji uniwersytetów polegającej na przynoszeniu korzyści społeczeństwu poprzez odkrywanie i innowacje.
„Nie chodzi tylko o wymyślenie czegoś i nadzieję, że ludzie uznają to za przydatne” – powiedział. „Chodzi raczej o zaangażowanie społeczeństwa, aby pomóc szerokiemu gronu ludzi zrozumieć, co robimy, i faktycznie, aby usłyszeć od nich, co jest potrzebne. Ten dialog jest bardzo ważny iw tym sensie komunikacja naukowa nigdy nie była tak ważna, jak jest dzisiaj.
„Ważne jest również, aby nie był to jeden głos, ale aby był różnorodny i odzwierciedlał różne poglądy z całego świata. Dlatego ta współpraca jest dla nas wyjątkowo ważna, zwłaszcza że staramy się nadal utrzymywać i wzmacniać nasze więzi z Europą. „
Polska perspektywa
Czy profesor Bogumi również przemawiał na wirtualnym wydarzeniu? Kaniewska, dziekan UAM, która podkreśliła, że komunikacja naukowa wymaga „różnorodnego zestawu umiejętności i pracy zespołowej”. Jak zaznaczyła, we współpracę zaangażowani są pracownicy uczelni z wydziałów nauk ścisłych, społecznych i humanistycznych – integrując również kształcenie uzupełniające i podyplomowe.
Profesor Marcin Grucha? A, Dziekan Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę na to, jak globalna pandemia Covid-19 ujawniła znaczenie komunikacji, szczególnie w kontekście ewolucyjnego charakteru nauki i znaczenia szczepień dla wspólnego bezpieczeństwa. Powiedział, że w tej komunikacji jest wiele do poprawy, dodając: „uniwersytety nie są wyspami, muszą być częścią społeczeństwa”.
Potencjał wzrostu
Dziękując gościom na zakończenie uroczystości, dr Webster omówił przyszłość współpracy. Zwrócił uwagę, że po Brexicie Imperial chce zacieśnić swoje więzi z Europą, a upowszechnianie nauki jest naturalnym sposobem na zbliżenie naukowców.
Podobnie jak Imperial, polskie uniwersytety są teraz głęboko zaangażowane w swoje społeczności. Współpracując z fundatorami, współpraca ma rzeczywisty potencjał w zakresie programów szkoleniowych dla pracowników, wymian i projektów studenckich, a nawet szkół letnich. Dr Webster podsumował to: „Jak wszystko, co najlepsze na uniwersytetach, komunikacja naukowa polega na przejęciu wyobraźni i urzeczywistnieniu jej”.
Zdjęcie główne: Krzysztof Duda – Fotoportal UAM, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81348302