Nauka
Nowe gatunki zwierząt nazwane na cześć światowej sławy pisarza Andrzeja Stasiuka – Pierwsze wiadomości
Nowy gatunek zwierzęcia nosi imię jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich pisarzy.
Miłośnicy literatury łódzcy koneserzy biologii postanowili nazwać skorupiaka Gammarus Stasiuki imieniem pisarza Andrzeja Stasiuka po tym, jak odnalazł go w Beskidzie Niskim, który jest także domem wielokrotnie nagradzanego pisarza.
dr Tomasz Mamos, prof. Michała Grabowskiego i prof. Krzysztof Jażdżewski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ wraz z kolegami ze Słowacji niedawno opublikowali swoje odkrycie w czasopiśmie Scientific Reports.
W liście do Stasiuka naukowcy pisali: „Od lat wiernie czytając jego książki i felietony, dzieląc się swoim światopoglądem i miłością do Europy Wschodniej, której życie i krajobrazy tak żywo opisujesz, my trzej biolodzy […], chciałby, aby jego imię było celebrowane nie tylko w kulturze, ale także w przyrodzie tego regionu. ”
„Skorupiak […] mieszka w potokach Karpat Wschodnich w Polsce, Ukrainie, Rumunii a także w Beskidzie Niskim, gdzie mieszkasz.
„Odkryliśmy go, opisaliśmy naukowo w załączonej publikacji, zilustrowaliśmy i nazwaliśmy Gammarus Stasiuki”.
Żona Stasiuka, Monika Sznajderman, powitała wiadomość w mediach społecznościowych, mówiąc: „Stało się coś tak pięknego i naprawdę radosnego.
„To wzruszające i niesamowite, że wciąż jesteśmy tak blisko odkrywania nieznanych istnień. Sojusz nauki i kultury też jest piękny. ”
Drobny skorupiak żyje miażdżąc i przetwarzając opadłe liście drzew, co pozwala zawartej w nich materii naładować cykl życia.
Odkrycia nowego gatunku, określanego jako „przetrwanie lodowca”, dokonano, gdy zespół prowadził badania w Karpatach, „jednym z głównych źródeł bioróżnorodności w Europie” nad gatunkiem gammarus balcanicus.
Zespół ustalił, że pojawienie się gammarus stasiuki sięga górnego miocenu / dolnego pliocenu, około 5 milionów lat temu.
Jego dystrybucja jest ograniczona do kilku miejsc w Karpatach Wschodnich. Oprócz niektórych stanowisk w Polsce gatunek został znaleziony w północnej Rumunii.
Andrzej Stasiuk jest jednym z najbardziej utytułowanych i uznanych na arenie międzynarodowej współczesnych polskich autorów, najbardziej znanym z literatury podróżniczej i esejów opisujących Europę Wschodnią i jej relacje z Zachodem.
Ma silne powiązania z regionem Beskidu Niskiego. Po opuszczeniu wojska i spędzeniu półtora roku w więzieniu, przeniósł się tam w 1986 roku, aby zajmować się owcami, lamami i osłami swoich przyjaciół.
Zamieszkał w małej wiosce Czarne przy granicy ze Słowacją, gdzie założył komunę hippisowsko-buddyjską, po czym wyjechał na 9 lat do Stanów Zjednoczonych.
Stasiuk znany jest z impresjonistycznego stylu i nastrojowych opisów południowo-wschodniej Polski i Europy Wschodniej.
Jest autorem ponad 15 książek beletrystycznych, esejów i pism o tematyce podróżniczej, m.in. Fado, Dziewięć, Opowieści z Galicji, Biały kruk, W drodze do Babadag i Dukli.
Irvine Welsh w New York Times opisał go jako „uzdolnionego stylistę, który zwraca uwagę na szczegóły, które ożywiają postacie i sytuacje”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”