Świat
Nowa Zelandia zakazuje TikTok na urządzeniach podłączonych do Parlamentu, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa
WELLINGTON (Reuters) – Nowa Zelandia powiedziała w piątek, że zablokuje TikTok na urządzeniach z dostępem do krajowej sieci parlamentarnej w związku z obawami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, stając się najnowszym krajem, który ograniczy korzystanie z aplikacji do udostępniania wideo na urządzeniach związanych z rządem.
Na całym świecie narastają obawy dotyczące możliwości uzyskania przez chiński rząd dostępu do lokalizacji i danych kontaktowych użytkowników za pośrednictwem ByteDance, chińskiej firmy macierzystej TikTok.
Głębokość tych obaw została podkreślona w tym tygodniu, kiedy administracja Bidena zażądała, aby chińscy właściciele TikTok pozbyli się swoich udziałów, w przeciwnym razie aplikacja może zostać zakazana w USA.
W Nowej Zelandii TikTok zostanie zablokowany na wszystkich urządzeniach z dostępem do sieci Parlamentu do końca marca.
Rafael Gonzalez-Montero, dyrektor naczelny Służby Parlamentarnej, powiedział w e-mailu do Reutera, że decyzja została podjęta po radach ekspertów ds.
„Na podstawie tych informacji służby ustaliły, że zagrożenia w obecnym środowisku parlamentarnym Nowej Zelandii są nie do przyjęcia” – powiedział.
Dodał, że można poczynić specjalne ustalenia dla tych, którzy potrzebują aplikacji do swojej pracy.
ByteDance nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutera o komentarz.
Na konferencji prasowej premier Chris Hipkins powiedział, że Nowa Zelandia działa inaczej niż inne narody.
„Departamenty i agencje postępują zgodnie z radami (Rządowego Biura Bezpieczeństwa Komunikacji) w zakresie polityki IT i bezpieczeństwa cybernetycznego… nie mamy jednego uniwersalnego podejścia do sektora publicznego” – powiedział Hipkins.
Zarówno Siły Zbrojne Nowej Zelandii, jak i Departament Spraw Zagranicznych i Handlu poinformowały w piątek, że wprowadziły już zakaz TikToka na urządzeniach roboczych.
Rzecznik Sił Obronnych Nowej Zelandii powiedział w e-mailu do agencji Reuters, że posunięcie to było „zapobiegawczym podejściem do ochrony bezpieczeństwa” personelu.
W czwartek Wielka Brytania zakazała aplikacji na telefonach rządowych ze skutkiem natychmiastowym. Władze w USA mają czas do końca marca na usunięcie aplikacji z oficjalnych urządzeń.
TikTok powiedział, że uważa, że niedawne zakazy opierają się na „fundamentalnych nieporozumieniach” i są napędzane szerszą geopolityką, dodając, że wydał ponad 1,5 miliarda dolarów na rygorystyczne działania w zakresie bezpieczeństwa danych i zaprzecza zarzutom o szpiegostwo.
Reportaż Lucy Craymer w Wellington, Lewisa Jacksona i Renju Jose w Sydney oraz Josha Ye w Hong Kongu; Montaż autorstwa Anne Marie Roantree, Muralikumar Anantharaman, Edwina Gibbs i Gerry Doyle
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”