Nowa Zelandia pewnie pokonuje Austrię, gospodarze Polska pokonują Koreę

Nowa Zelandia pracowała nad swoimi słabościami od pierwszego meczu i ugruntowała swoją pozycję dzięki wygodnemu zwycięstwu 3:0 z Austrią w FIH Hockey Men’s Nations Cup Poland 2023/24.

W drugim meczu tego dnia Polska po zaciętym zwycięstwie 1:0 nad nieszczęsną koreańską drużyną zapewniła sobie pierwsze punkty.

Nowa Zelandia – Austria 3:0

Nowa Zelandia kontrolowała grę w początkowej fazie meczu, była bliżej meczu i po kilku dobrych wymianach utrzymała się przy piłce. W połowie pierwszej kwarty znalazło to odzwierciedlenie w wyniku, gdy Isaac Houlbrooke podał proste podanie do Jonty’ego Elmesa i zapewniło im prowadzenie. Słaba, 30-sekundowa akcja pod koniec pierwszej kwarty prawie kosztowała ich eliminację, ale Austrii nie udało się powtórzyć swojej zabójczej formy z piątku z rzutów rożnych.

Black Sticks dobrze rozpoczęli drugą kwartę i myśleli, że zabezpieczyli sobie rzut karny, ale sędzia wideo zdecydował inaczej. Poza tym w pobliżu półkola nie działo się zbyt wiele, choć Nowa Zelandia rzeczywiście frustrowała Austriaków piłką.

Strategia wycofywania się i kontrataku nie sprawdziła się dla Austrii, która energicznie rozpoczęła grę po pierwszej połowie. Udało im się utrzymać Nowozelandczyków na dystans, aż zabójcze 90 sekund zmieniło losy meczu. Elmes strzelił swojego drugiego gola tego dnia, niemal kopią swojego pierwszego, i został ustawiony przez Hugo Inglisa. Wisienką na torcie był młody Joseph Morrison, który niczym doświadczony profesjonalista strzelił swojego pierwszego gola w reprezentacji.

Hugo Inglis z Nowej Zelandii, który został wybrany graczem meczu, powiedział: „Dzisiaj przyspieszyliśmy. Wczoraj słabo rozpoczęliśmy mecz z Polską i miło było dzisiaj odnaleźć więcej rytmu.

Korea – Polska 0:1

Korea pokazała intensywność od pierwszej minuty spotkania i po pięciu minutach otrzymała zasłużony rzut karny, którego jednak nie potrafiła wykorzystać. Polacy dali im kolejną po niechlujnej obronie i tym razem została dobrze obroniona. Na pięć minut przed końcem pierwszej kwarty gospodarzom nie udało się wbić kolejnego rzutu karnego do siatki.

W wyrównanej grze Polska wykazała się większą asertywnością w drugiej kwarcie i była bliska zdobycia bramki, gdy Koreańczycy wyłączyli grę, ale Gracjan Jarzyński o włos minął bramkę. Jednak nie przestawali pukać do drzwi i wreszcie udało im się przełamać impas dzięki świetnemu finiszowi Mikołaja Głowackiego. Rewelacyjna interwencja Macieja Pacanowskiego na cztery minuty przed przerwą pomogła Polsce utrzymać niewielkie prowadzenie. Obie drużyny grały żywiołowo w ataku, ale linia obrony była niepewna, co skutkowało rzutami karnymi. Po raz kolejny nic to nie dało.

Ostatnia kwarta była jednostronna, Koreańczycy nie mieli już nic do stracenia i otrzymali jeszcze dwa karne rzuty rożne, które zmarnowali. Pod tym względem była to komedia błędów obu drużyn w Gnieźnie, ale Polsce udało się zdobyć trzy punkty.

Jacek Kurowski, wybrany zawodnikiem meczu, powiedział: „Tak długo na to czekaliśmy i możemy być zadowoleni ze swojego występu. Bardzo staramy się rozwijać nasz hokej na lodzie w Polsce. Bardzo trudno jest grać bez zawodnika przez 15 minut. Ostatecznie jednak musimy stworzyć więcej okazji. Mamy dwa dni wolnego i zobaczymy, jak rozegramy pozostałe mecze.

Aby zobaczyć aktualny status Pucharu Narodów FIH w hokeju na lodzie mężczyzn, Kliknij tutaj.

Puchar Narodów FIH w hokeju na lodzie mężczyzn – 31 maja 2024 r

Stadion hokejowy – Gniezno, (POL)

Wynik: Gra 5 (M)

Gracz meczu: Hugo Inglis (NZL)

Sędzia: Federico Silva (ARG), Haroon Rashid (PAK), Michael Dutrieux (wideo BEL)

Wynik: Gra 6 (M)

Gracz meczu: Jacek Kurowski (POL)

Sędziował: Munashe Mashoko (ZIM), Paul Van Den Assum (NED), Harry Collinson (wideo ENG)