W ogrodzie botanicznym Cruickshank na Uniwersytecie w Aberdeen odbędzie się plenerowa wystawa poświęcona wkładowi Polonii w życie miasta.
„Loons & Quines o’Seaton and Old Aberdeen” pokaże wpływy i wkład Polaków, którzy przez dziesięciolecia uczynili z Aberdeen swój dom.
Autorką i twórczynią projektu jest Marta Surowiec, wielokrotnie nagradzana absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mieszkająca obecnie w Szkocji, gdzie zajmuje się działalnością na rzecz Polonii oraz popularyzacją historii, kultury i dziedzictwo narodowe Polski Polska.
Fotografie prezentowane na bezpłatnej wystawie wykonała Dorota Puszkiewicz, absolwentka University of Aberdeen, która ukończyła studia magisterskie z literatury, kultury wizualnej i filmu w tej instytucji.
Wystawa plenerowa jest najnowszym wydarzeniem sześcioczęściowego, różnorodnego Polsko-Szkockiego Mini Festiwalu na rok 2023, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie w Aberdeen. Na początku tego roku zorganizowali wystawę wewnętrzną „Kim jesteś?” w Trinity Centre, „Polsko-Szkocki Ceilidh” na stadionie Pittodrie wraz z pokazami „Marii Peszek”, „New Musette Quartet” i „Matthew Kilner Quartet” oraz koncertami folk fusion z „Kosy” i „Iona Fyfe”.
Marta powiedziała: „Wystawa reprezentuje polskie społeczeństwo w Aberdeen i ma na celu kształtowanie wizerunku Polaków oraz promowanie ich integracji ze społecznością. Jest to drugie tego rodzaju, pierwsze było poświęcone Torry’emu i stopniowo obejmie wszystkie obszary Aberdeen.
„Wykorzystaliśmy wystawę plenerową i osobiste narracje, aby podzielić się historiami o tym, jak zbudowaliśmy połączenia z tym miastem, które teraz nazywamy domem. W tym celu każdy z uczestników projektu wybrał miejsce, które jest dla niego szczególne i wyjaśnił, dlaczego czuje więź z tym konkretnym miejscem. Stworzyliśmy własną mapę Loons and Quines o’ Old Aberdeen i Seaton, dając Ci możliwość lepszego poznania nas.
Dorota, która ukończyła pierwszy stopień w Gray’s School of Art, powiedziała: „Jestem absolwentką obu uniwersytetów w Aberdeen i cieszę się, że wystawa odbywa się na Uniwersytecie w Aberdeen. Mam nadzieję, że posłuży spojrzeniu na nas, Polonii, jako na część społeczności Aberdeen, która ma wiele do zaoferowania i pozytywnie różnicuje to miejsce.
Profesor George Boyne, dyrektor i prorektor Uniwersytetu w Aberdeen, powiedział: „Cieszymy się, że możemy gościć drugą wystawę plenerową w Ogrodzie Botanicznym Cruickshank we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem w Aberdeen.
„Jest to ważna przestrzeń społeczna, a jako miejsce ciągłego rozwoju i zmian jest to odpowiednie miejsce na wydarzenie, które celebruje integrację społeczności”.
Mateusz Łagoda, prezes Polskiego Stowarzyszenia w Aberdeen, dodał: „Polsko-Szkocki Mini Festiwal, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie w Aberdeen, udowadnia, że możliwe jest budowanie społeczności opartej na łączeniu bardzo różnorodnych środowisk kulturowych.
„Wielu Polaków uczyniło Aberdeen swoim domem, czujemy się dumni z naszego wkładu w nasze granitowe miasto i dumni z naszej tożsamości. Ponadto chcemy zorganizować festiwal, który świętuje Aberdeen jako wybrane przez nas miasto, aby nasi przyjaciele, sąsiedzi i współpracownicy mogli zrozumieć inną kulturę, a ponadto ludzie z innych części kraju przyjechali zobaczyć nasze happeningi”.
„Loons & Quines o’Seaton and Old Aberdeen” zostanie otwarte w niedzielę 16 kwietnia i potrwa do końca czerwca.