Najważniejsze wiadomości
Nowa polska koalicja rządowa przedstawia plany wprowadzenia związków partnerskich osób tej samej płci
Przedstawiciele wszystkich trzech głównych ugrupowań nowej koalicji rządzącej w Polsce przedstawili plany wprowadzenia prawnego uznania związków partnerskich osób tej samej płci. Jednak jeden z nich wykluczył pomysł dopuszczenia małżeństw osób tej samej płci.
Nowy rząd został zaprzysiężony w zeszłym tygodniu, kończąc osiem lat rządów krajowej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która prowadziła głośną kampanię przeciwko tzw. „ideologii LGBT”.
Nowy rząd – złożony z centrowej Koalicji Obywatelskiej (KO), centroprawicowej Trzeciej Drogi (Trzecia Drogi) i Lewicy (Lewica) – ma poszerzać prawa LGBT, choć nie jest jasne, w jakim stopniu. W ich umowie koalicyjnej po prostu wspomniano, że mowa nienawiści skierowana przeciwko LGBT jest przestępstwem.
Ugrupowania opozycyjne, które utworzą kolejny rząd, podpisały porozumienie koalicyjne
Popełnili:
– Przywrócenie praworządności
– uchylenie niemal całkowitego zakazu aborcji
– odpolitycznić media publiczne
– Ścigać mowę nienawiści skierowaną przeciwko LGBT
– oddzielny kościół od państwa https://t.co/lwQvGGok8s— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 10 listopada 2023 r
Chociaż KO obiecała wcześniej wprowadzenie związków osób tej samej płci, a lewica chciała pełnej równości małżeństw, pojawiły się pytania dotyczące bardziej konserwatywnej Trzeciej Drogi. Wczoraj jeden z jej liderów, Szymon Hołownia, ponownie potwierdził swoje poparcie dla związków osób tej samej płci.
„Ustawa o związkach partnerskich powinna była zostać uchwalona dawno temu, żyjemy już w XXI wieku” – powiedziała w zeszłym miesiącu Hołownia, wybrana na marszałka Sejmu, potężniejszej izby niższej parlamentu, powiedziała stacji TVN. „To musi być zrobione.”
„Jeśli dwoje obywateli Polski chce poinformować państwo, że formalnie zdecydowali się na długotrwały związek, co powinno wiązać się także z określonymi konsekwencjami prawnymi, mają do tego prawo, a państwo musi to uznać” – dodał. „Tu nie ma żadnej ideologii”.
„Inna jest jednak sytuacja z małżeństwem i jego definicją” – stwierdził Hołownia, dodając, że osobiście jest przeciwny dopuszczeniu małżeństw osób tej samej płci. Przyznał, że debata w tej sprawie jest potrzebna, ale stwierdził, że „to nie czas” na to.
#Holownia w sprawie związków partnerskich: Ta ustawa powinna była zostać uchwalona dawno temu https://t.co/fS2CzaifqW @szymon_holownia
— Trójka – Program 3 Polskiego Radia (@RadiowaTrojka) 17 grudnia 2023 r
Tymczasem poseł KO Dariusz Joński powiedział dziś rano Radiu Zet, że „jest przygotowywany projekt ustawy o związkach partnerskich”, ale „wciąż trwają rozmowy z naszą koalicją”. [partners]” o problemie.
W piątek nowo mianowana minister ds. równości Katarzyna Kotula powiedziała Lewicy, że według niej taki projekt ustawy będzie gotowy do konsultacji na przełomie stycznia i lutego.
Kotula był przekonany, że w Sejmie za ustawą będzie większość. Hołownia przyznała jednak, że nie jest jasne, jak będzie głosować „konserwatywne skrzydło” PSL, które wraz z hołowniczą partią Polska 2050 (Polska 2050) tworzy Trzecią Drogę.
Lider opozycji @donaldtusk obiecał uprościć proces uznawania płci osób transpłciowych i wprowadzić związki partnerskie osób tej samej płci, jeśli wygra wybory w przyszłym miesiącu.
Jego zdaniem osoby LGBT są w Polsce „mniejszością ofiar”. https://t.co/CwQqkVC4rY
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 września 2023 r
PSL ma 28 posłów, bez nich rząd nie ma większości w Sejmie. Niektórzy politycy PSL, jak Władysław Teofil Bartoszewski, stwierdzili, że popierają związki osób tej samej płci. Inni, jak Marek Sawicki, są jednak przeciwni temu pomysłowi.
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który sam sugerował głosowanie za związkami partnerskimi, twierdzi, że partia nie będzie narzucać swoim członkom dyscypliny, jeśli sprawa trafi do parlamentu.
Sprawa nabrała na nowo pilności po tym, jak w zeszłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że brak uznania par osób tej samej płci w Polsce narusza ich prawa człowieka.
Pod rządami PiS Polska od 2020 r. znajduje się w rankingu najgorszego kraju w UE pod względem osób LGBT w corocznym indeksie Rainbow Europe Index przygotowywanym przez ILGA-Europe, organizację pozarządową z siedzibą w Brukseli.
Brak prawnego uznania związków partnerskich osób tej samej płci w Polsce narusza prawa człowieka – orzekł dziś Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Sędziowie odrzucili argumentację polskiego rządu, który twierdził m.in., że tradycyjne małżeństwo jest częścią polskiego dziedzictwa https://t.co/Q4mMTNnItA
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 grudnia 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Miłość nie wyklucza/Flickr (pod CC BY-ND 2.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.