Connect with us

Gospodarka

Nowa era represji w Rosji

Published

on

Nowa era represji w Rosji

Uwaga wydawcy: 11 listopada później Ekonomista Wspomniana w artykule redakcyjnym grupa zajmująca się prawami człowieka Memoriał poinformowała, że ​​rosyjscy prokuratorzy wystąpili o jego zamknięcie.

ANDREI SACHAROW, sowiecki dysydent i fizyk, zwykł argumentować, że represje w kraju nieuchronnie prowadzą do niestabilności za granicą. Jego własne życie było tego dowodem. Jego zesłanie wewnętrzne zostało dokonane w 1986 roku przez Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcę Związku Radzieckiego, który był architektem Tom uwolniono więźniów politycznych i tolerowano wolność słowa. Nieprzypadkowo sprzeciw Gorbaczowa wobec represji zbiegł się z końcem zimnej wojny.

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów na iOS lub Android.

Dziś teza Sacharowa zostanie ponownie zademonstrowana – w przeciwnym kierunku. Według organizacji praw człowieka Memoriał Rosja ma ponad dwa razy więcej więźniów politycznych niż pod koniec ery sowieckiej. Memoriał, który Sacharow pomógł założyć w celu udokumentowania sowieckich ataków, sam został nazwany „zagranicznym agentem” i zaatakowany przez sponsorowanych przez państwo bandytów.

Jednocześnie stosunki Rosji z Zachodem również weszły w ciemną fazę. Aby usprawiedliwić represje w kraju, prezydent Władimir Putin mówi swoim ludziom, że polityka Zachodu ma na celu wykorzenienie rosyjskiego stylu życia. Putin opiera się teraz na swoich kontaktach z Zachodem w obliczu zimnej wojny. Jej przywódcy muszą przygotować się na to, co będzie dalej.

Ostatnia faza represji rozpoczęła się w 2020 r. wraz z otruciem Aleksieja Nawalnego, najsłynniejszego rosyjskiego więźnia politycznego i laureata Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli Parlamentu Europejskiego w zeszłym miesiącu. Pan Navalny przeżył atak, ale został uwięziony i maltretowany w Kolonii Karnej nr 2, jednym z najcięższych więzień w kraju.

Od tego czasu organizacja pana Nawalnego została zakazana, a duża część jego zespołu została wypędzona z kraju. Ci, którzy zostali, są prześladowani. Lilia Chanysheva została aresztowana 9 listopada i grozi jej dziesięć lat więzienia za pracę dla pana Nawalnego, gdy jego organizacja była legalna. Sieć wychodzi poza politykę. Tego samego dnia Siergiej Zujew, 67-letni szef najwyższego liberalnego uniwersytetu w Rosji, który wraca do zdrowia po leczeniu serca, został zabrany z aresztu domowego do celi więziennej, być może po to, by wymusić fałszywe zeznania w sfabrykowanej sprawie .

Jedna trzecia rosyjskiego budżetu przeznaczana jest na bezpieczeństwo i obronę. Wiele z tego jest do wewnątrz, do tego rodzaju ludzi Ekonomista można zobaczyć w filmie dokumentalnym w tym tygodniu (zobacz ekonomista.com/russia-film): Ludzie, którzy mają dość rządów Putina i korupcji jego reżimu. Wraz ze spadającymi dochodami i rosnącym niezadowoleniem, rozrosło się wiele rosyjskich służb policyjnych i bezpieczeństwa. Z 10% większą liczbą personelu niż w 2014 roku, przewyższają liczebnie aktywne siły zbrojne Rosji.

Dla Putina represje nie cofają się. Nie będzie w stanie przywrócić dobrobytu, który pomógł jego notowaniach w pierwszej dekadzie u władzy. Gospodarka forteczna, którą Kreml rozwijał od 2014 roku, jest w stanie wytrzymać sankcje, zwłaszcza gdy ceny energii są tak wysokie jak obecnie. Ale Rosji, bardziej jak Iran niż Chiny, brakuje impetu do generowania trwałego, silnego wzrostu.

Stąd logika konfrontacji. Władcy radzieccy przeprowadzili zimną wojnę z ideologii komunizmu. Rosyjscy sekurokraci twierdzą, że tradycyjne wartości rodzinne, kultura i historia są skorumpowane przez liberalny i rozwiązły Zachód i tylko oni mogą ich bronić. Walka z Zachodem umożliwia Kremlowi przedstawianie wszystkich tych, którzy się jej sprzeciwiają – dziennikarzy, prawników zajmujących się prawami człowieka i aktywistów – jako agentów zagranicznych. W ten sposób reżim Putina jest uzależniony od antyzachodniej ideologii w swojej polityce, tak jak zależy od ropy naftowej i gazu dla swojego dobrobytu.

Dyktatorzy upierają się, że zajmowanie się swoimi poddanymi jest kwestią suwerenności. W rzeczywistości represje dotyczą wszystkich. Jednym z powodów jest to, że prawa człowieka są uniwersalne. Po drugie, przemoc w domu rozprzestrzenia się poza granice kraju.

Zarówno Rosja, jak i Białoruś, gdzie dyktator Aleksander Łukaszenko jest wspierany przez Kreml, mordowały dysydentów za granicą. Rosja zestrzeliła samolot pasażerski, a Białoruś porwała jeden, aby aresztować lokalnego dysydenta. Polska i Litwa broniły białoruskiej opozycji na samoemigracji. Wspierany przez Kreml Łukaszenka mści się, przylatując uchodźcami z Bliskiego Wschodu i popychając ich do swoich granic w celu wywołania kryzysu humanitarnego.

W większym stopniu Putin miesza się w zachodnie wybory, sprzedaje propagandę antyszczepionkową i prowadzi wojny zastępcze z Ameryką w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Obietnicę dodatkowych dostaw gazu wykorzystuje do osłabienia relacji między Unią Europejską a krajami takimi jak Ukraina i Mołdawia. Po raz kolejny zebrał wojska na granicy z Ukrainą i wysyła na Białoruś bombowce zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość Rosjan nie wierzyła w zalety konfrontacji, tak jak większość Sowietów nie wierzyła w przewagę komunizmu nad kapitalizmem. Pomimo całej propagandy Putina, dwie trzecie osób ma pozytywny stosunek do Zachodu. Prawie 80% twierdzi, że Rosja powinna być postrzegana jako partner i przyjaciel. Jest to najbardziej widoczne wśród młodych ludzi, którzy odrzucają przemoc państwową i zamiast tego stają w obronie praw człowieka.

Politycy zachodni powinni zwrócić uwagę na tę rozbieżność między Kremlem a narodem rosyjskim. Jedną z odpowiedzi jest ujednolicenie sankcji i skoncentrowanie ich na potężnych Rosjanach, którzy okradają państwo i znęcają się nad ludźmi. Oznacza to, że kraje zachodnie sprzeciwiają się lobbingowi własnych branż usługowych, które bogacą się, pomagając kumplom Putina w praniu ich reputacji, dochodzeniu prawnej zemsty i ochronie nielegalnego bogactwa.

Myśl z wyprzedzeniem

Trzeba też zacząć kłaść podwaliny pod postputinowska Rosję. Nikt nie wie, czy to nastąpi za lata czy dekady. Ale trudno sobie wyobrazić, że system Putina to przeżyje.

Zachód powinien zatem inwestować w ludzi, którzy podzielają jego wartości. Powinna wypowiadać się przeciwko łamaniu praw człowieka w Rosji. Wzrośnie fala rosyjskich studentów, dziennikarzy i intelektualistów poszukujących lepszego życia. Zachodnie rządy powinny się do nich dostosować. Łotwa i Litwa goszczą niezależne media i dysydentów. Rosyjscy studenci powinni być mile widziani na zachodnich uniwersytetach. W ten sposób Zachód nie tylko pomógłby ofiarom represji Putina, ale także sam sobie.

Artykuł ukazał się w dziale Liderzy wydania drukowanego pod nagłówkiem „Nowa Era Represji Putina”

READ  Inflacja w Polsce osiąga szczyt od 20 lat
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *