Connect with us

Świat

Noszenie chusty może być przyczyną zawieszenia pracy – są to orzeczenia najwyższego sądu w UE

Published

on

Noszenie chusty może być przyczyną zawieszenia pracy – są to orzeczenia najwyższego sądu w UE

Sąd Najwyższy Unii Europejskiej potwierdził w czwartek, że firmy w Europie może zabronić kobietom noszenia chust w pracy, wyrok, który ma konsekwencje dla równowagi między wolnością religijną a prawem pracodawców do stosowania polityki wymagającej neutralności religijnej.

Werdykt został oparty na oddzielnych przypadkach dwóch muzułmańskich kobiet w Niemczech, które zostały zawieszone w pracy za noszenie hidżabu, islamskiego nakrycia głowy. Sąd stwierdził, że zasady firmy zabraniające pracownikom noszenia „widocznych wyrazów przekonań politycznych, filozoficznych lub religijnych w miejscu pracy” nie stanowią bezpośredniej dyskryminacji, o ile dotyczą odzieży religijnej i symboli wszystkich wyznań.

Ale w dalszej definicji wyrok z 2017 r.co umożliwiło firmom wprowadzenie zakazu noszenia chust w miejscu pracy, Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że pracodawcy muszą wykazać, że takie wytyczne są niezbędne do zaspokojenia „rzeczywistej potrzeby” w celu prowadzenia działalności, w tym przedstawiania „neutralnego wizerunku” Klientom lub zapobiegania „. spory społeczne ”.

Noszenie hidżabu od lat wzbudza kontrowersje w całej Europie i pozostaje centralnym punktem politycznie wrażliwej kwestii integracji muzułmanów. Organizacje praw człowieka argumentowały, że po decyzji sądu muzułmanki staną w obliczu presji i marginalizacji w miejscu pracy.

„Prawo, polityka i praktyki, które zakazują religijnego ubioru, są celowymi przejawami islamofobii, mającymi na celu wykluczenie lub niewidzialne kobiety muzułmańskie z życia publicznego” – powiedziała Maryam H’madoun, specjalistka ds. polityki w Open Society Justice Initiative. „Dyskryminacja w przebraniu „neutralności” jest zasłoną, którą należy zdjąć”.

Z drugiej strony w Stanach Zjednoczonych Federalne przepisy prawa pracy wymagać od pracodawców „aby zezwolić kandydatom i pracownikom na przestrzeganie odzieży religijnej i praktyk higieny osobistej”, według Komisji ds. Równych Szans.

Dyskryminacja muzułmanów, a także antysemityzm i polityka antyimigracyjna na całym kontynencie nasilają się. Rada Europy ostrzeżony W tym miesiącu ta mowa nienawiści skierowana przeciwko tym grupom, zwłaszcza w Internecie, stała się „rosnącym i niebezpiecznym trendem” podczas pandemii.

Różnych krajów, w tym Francja, Belgia, Austria i Niderlandy przyjęły przepisy skutecznie zakazujące noszenia pełnych zasłon w miejscach publicznych, chociaż hidżab, który zakrywa głowę i ramiona, nie należy do tej kategorii.

Jednak w ostatnich latach Europejski Trybunał Sprawiedliwości i sądy krajowe w krajach UE poparły politykę, która w dużej mierze zabrania kobietom noszenia chust podczas pracy w sektorze prywatnym.

W Niemczech, w których mieszka pięć milionów muzułmanów i największa mniejszość religijna w kraju, od lat toczy się zaciekły kontestacja tej kwestii. ZA Liczba spraw rozpatrzonych, głównie z kandydatami na stanowiska w szkołach publicznych i sędziami. We Francji, gdzie prawie co dziesiąty mieszkaniec jest muzułmaninem, sąd najwyższy podtrzymał zwolnienie muzułmańskiej opiekunki do dzieci w 2014 roku za odmowę rezygnacji z noszenia chusty.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości z siedzibą w Luksemburgu interpretuje prawa 27 państw Unii Europejskiej.

Sprawa rozstrzygnięta w czwartek trafiła do sądu w Niemczech, gdzie dwie kobiety – pielęgniarka opieki specjalnej w organizacji non-profit w Hamburgu i kasjerka w sieci drogerii – oskarżyła ją o zwolnienie za noszenie chust, argumentując, że zwolnienia naruszały jej prawo do wolności religijnej.

W obu przypadkach kobiety popadły w kłopoty po powrocie do pracy z urlopu rodzicielskiego. Kobiety nie nosiły chust przed uwolnieniem z okazji narodzin dzieci, ale nosiły je po powrocie.

Pracodawca pielęgniarki, stowarzyszenie społeczne, dwukrotnie zawiesił ją po tym, jak odmówiła zdjęcia chusty, ale sąd uznał, że nie została potraktowana niesprawiedliwie, ponieważ pracodawca zażądał również od innego pracownika z krzyżem religijnym, aby to zrobił, aby został usunięty zgodnie z jej przepisy wewnętrzne zabraniające eksponowania symboli religijnych.

Pracodawca kasjera, sieć drogerii Müller, przeniósł ją na stanowisko mniej widoczne dla klientów po tym, jak odmówiła zdjęcia chusty, a następnie odesłał ją do domu i polecił, aby przyszła do pracy bez chusty. Sąd stwierdził, że pozew był niedyskryminujący, ponieważ firma starała się zapewnić swoim klientom neutralny wizerunek.

READ  W Dublinie doszło do gwałtownych starć po ataku nożem, w wyniku którego troje dzieci zostało poważnie rannych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *