Zabawa
Norweski alpinista chce pobić rekord czternastu szczytów
Wydany w: Zmieniono:
Katmandu (AFP) – Norweska alpinistka jest na dobrej drodze do pobicia rekordu czasowego wspinania się na 14 najwyższych szczytów świata, co jest częścią jej dążenia do zmiany sposobu, w jaki świat alpinistów postrzega zawodniczki.
Kristin Harila wspięła się na sześć gór na ponad 8000 metrów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w tym na Everest.
36-latek ma nadzieję dorównać lub przewyższyć nepalskiego poszukiwacza przygód Nirmala Purję i jego przełomowy rekord w 2019 roku, wynoszący sześć miesięcy i sześć dni, co pobiło poprzedni rekord i zostało przedstawione w popularnym filmie dokumentalnym Netflix.
„W całej historii i do tej pory to silni macho chodzili w góry” – powiedział Harila AFP w tym tygodniu.
„Kiedy rozmawiam z ludźmi, którzy nie uprawiają tego sportu, myślą, że mężczyźni są bardziej zdolni niż kobiety… Jeśli mamy się zmienić, musimy zwrócić uwagę i pokazać, że kobiety są równie zdolne”.
Wspinacze płci męskiej i przewodnicy górscy znacznie przewyższają liczebnie kobiety na elitarnym szczeblu tego sportu, a tylko garstka wspinaczek otrzymuje ekspozycję i sponsoruje swoje wyprawy.
Według nepalskiego rządu z prawie tysiąca wspinaczy, którzy w tym roku odwiedzili słynne himalajskie szczyty, tylko około jedna piąta to kobiety.
Pierwsze godne uwagi wejście Harili miało miejsce na Kilimandżaro w Tanzanii w 2015 roku, ale w zeszłym roku trafiła na pierwsze strony gazet, stając się najszybszą kobietą, która pokonała szczyty Everestu i Mount Lhotse w Nepalu.
Ukończyła ten wyczyn w 12 godzin, ale w tym roku pobiła swój własny rekord, skracając czas o cztery godziny.
Jednak obie płyty nie wystarczyły, by przekonać głównych sponsorów do wsparcia ich obecnego przedsięwzięcia.
„Jest wiele dziewcząt i kobiet, które chcą się wspinać, chcą być sponsorowane przez marki” – powiedziała.
„Markom łatwiej jest uwierzyć w to, co prezentują mężczyźni”.
Była narciarka biegowa była w stanie znaleźć wsparcie od Bremont Watches i kilku innych marek, ale nadal musiała sprzedać swoje mieszkanie, aby sfinansować projekt, powiedziała.
„Zainspiruj kobiety”
Tylko około 40 osób w historii wspięło się na wszystkie 14 ośmiotysięczników świata.
Nikt nie zbliżył się do wyprawy Nirmala Purji w 2019 roku. Pobił poprzedni rekord wyczynu z dodatkowym tlenem ustanowionym przez Jerzego Kukuczkę w latach 80., mając siedem lat, 11 miesięcy i 14 dni.
Harila powiedział, że nepalski wspinacz jest „inspiracją”.
„Ale dla mnie to nie jest konkurencja z nim, nie obchodzi mnie to” – dodała.
Niemniej jednak wspięła się na swoje pierwsze sześć szczytów w ciągu zaledwie 29 dni, w towarzystwie swoich nepalskich przewodników Pasdawy i Dawy Ongju Sherpa, bijąc wcześniejszy rekord ustanowiony przez Purję.
„Jest bardzo silną i zdeterminowaną wspinaczką. Pierwsza faza była rekordowa” – powiedział AFP Lakpa Sherpa z 8K Expeditions, organizator wyprawy Harili.
Zespół przygotowuje się teraz do wyjazdu do Pakistanu, aby wspiąć się na kolejne pięć gór, w tym K2 i 8126-metrowy (26 660 stóp) Nanga Parbat, jednocześnie kontynuując zbieranie funduszy na wyprawę.
Maya Sherpa, prezes Everest Summiteers Association, powiedziała, że projekt Harili jest mile widzianą próbą wprowadzenia większej liczby kobiet do zdominowanego przez mężczyzn świata wspinaczki.
„Wspinacze tacy jak ona są bardzo ważni, aby dawać przykład” – powiedział Sherpa.
© 2022 AFP
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.