Sport
Nofar Energy wchodzi na polski rynek energii odnawialnej z dużą inicjatywą
Wiadomości DGAP: Nofar Energy Ltd.
22.11.2021 / 07:25
Za treść niniejszego ogłoszenia wyłączną odpowiedzialność ponosi emitent.
Zgodnie ze swoim planem strategicznym i po rozpoczęciu działalności w USA, Hiszpanii, Rumunii i Włoszech w ostatnich miesiącach, Nofar Energy rozszerzyła swoją globalną obecność, wchodząc na polski rynek energii odnawialnej. Dziś firma poinformowała, że Nofar Europe (90%) porozumiał się z Electrum SP Z OO, aby wspólnie zainwestować w spółkę realizującą projekty fotowoltaiczne i energetyki wiatrowej o mocy do 1250 megawatów.
Obie firmy będą wspólnie zarządzać wspólnym przedsięwzięciem, w tym identyfikować możliwości energii odnawialnej w Polsce, inicjować, rozwijać i nabywać projekty energii odnawialnej typu greenfield i RTB oraz utrzymywać projekty. Nofar Europe będzie właścicielem 80% joint venture, a Electrum pozostałe 20%.
Electrum to wiodąca na polskim rynku firma konsultingowa, inżynierska i technologiczna. Jako niezależny wytwórca energii (IPP) specjalizuje się w przygotowaniu, realizacji, wdrażaniu, eksploatacji i utrzymaniu projektów inwestycyjnych z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE), informacji i przemysłu. Zajmuje się również kompleksowym zarządzaniem systemami energetycznymi takimi jak parki wiatrowe i fotowoltaiczne, elektrociepłownie, systemy magazynowania energii, systemy wodorowe, SMR i WTE).
Dr. Mirosław Popławski, Prezes Electrum, powiedział: „Wspólne przedsięwzięcie z Nofar Energy doskonale wpisuje się w realizację naszej długoterminowej strategii, która opiera się na formule biznesu energetyczno-informacyjnego IPP i koncentruje się na wspólnym rozwoju alternatywnego systemu energetycznego. Jestem pod wrażeniem wizji Nofar, innowacyjnego myślenia i wyjątkowego sukcesu biznesowego. Partnerstwo z Nofar Energy z pewnością będzie miało bardzo silny pozytywny wpływ na rynek OZE w Polsce i przyniesie wyjątkowo atrakcyjne wyniki dla obu firm, w tym przyspieszenie rozwoju naszego biznesu i wysokie zyski. Ponadto umowa ta sprawia, że Electrum jest znacznie bardziej globalne i tworzy dodatkową wartość dla naszej marki. Nie ma wątpliwości, że istnieje między nami synergia. Gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego naszym partnerom w Nofar Energy!”
Nadav Tenne, dyrektor generalny Nofar Energy, powiedział: „W ramach realizacji naszego strategicznego planu rozwoju naszej globalnej trakcji ostatnie miesiące poświęciliśmy na wnikliwe badanie polskiego rynku oraz wnikliwe badanie różnych alternatyw dla rozpoczęcia działalności. Z tego powodu, bazując na bogatym doświadczeniu w branży energetyki odnawialnej, sprawdzonych umiejętnościach w zakresie opracowywania i tworzenia złożonych projektów infrastrukturalnych oraz wysokim poziomie kadry zarządzającej i pracowników, zdecydowaliśmy się założyć wspólne przedsięwzięcie z Electrum. Ponadto Electrum ma silne synergie z działalnością Nofar, które naszym zdaniem zaowocowałyby znaczącym wzrostem i pomyślnym wdrożeniem setek megawatów przy solidnym zwrocie z inwestycji. Cieszę się z nowego partnerstwa, gratuluję naszym nowym partnerom w Electrum i życzę powodzenia w nowym projekcie.
Rynek energii odnawialnej w Polsce
W lutym 2021 r. polski rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040). Wytyczne zakładają, że do 2030 r. energetyka węglowa zostanie zmniejszona z 66% do 56%, CO2 – Emisja zostaje zmniejszona o 30%, a udział energii odnawialnej w wytwarzaniu energii elektrycznej wzrasta z 13% do co najmniej 23%. Te kamienie milowe będą realizowane jednocześnie z budową okrętowych systemów energetyki i zwiększeniem produkcji energii elektrycznej z energetyki jądrowej. Ponadto polski rząd zobowiązał się do zamknięcia wszystkich kopalń węgla w kraju do 2049 roku.
Oczekuje się, że polski rynek energii odnawialnej znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat, m.in. w celu osiągnięcia celów politycznych. Niezależna firma konsultingowa oszacowała, że do 2025 r. powstanie 11,3 gigawatów nowych projektów wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych (słonecznych i wiatrowych). Do 2030 r. moc wzrosłaby o 25,7 gigawatów w porównaniu z obecną energią elektryczną. Z tego 10,3 gigawatów jest wytwarzanych z systemów słonecznych, 9,4 gigawatów z systemów energii wiatrowej na lądzie, a reszta z systemów energii wiatrowej na morzu. Oczekuje się, że energia elektryczna ze źródeł odnawialnych będzie stanowić 21 proc. do 2025 r. i 42 proc. do 2030 r., w porównaniu z 13 proc. w 2021 r.
Szczegóły kontaktu
Dikla Ivry Pardnoy
+972 52-380-4085
Strona internetowa firmy
Źródło wiadomości: wiadomości bezpośrednie
22.11.2021 Rozpowszechnianie Wiadomości Korporacyjnych, transmitowanych przez DGAP – serwis EQS Group AG.
Za treść niniejszego ogłoszenia wyłączną odpowiedzialność ponosi emitent.
Usługi sprzedażowe DGAP obejmują informacje prawne, wiadomości finansowe/korporacyjne oraz komunikaty prasowe.
Archiwum na www.dgap.de
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”