Connect with us

Świat

Nikaragua kończy stosunki z Tajwanem

Published

on

Nikaragua kończy stosunki z Tajwanem

Zapowiedź Nikaragui pozostawia teraz nieco ponad tuzin krajów na całym świecie, które utrzymują oficjalne stosunki dyplomatyczne z samorządnym Tajwanem, w tym z krajami Ameryki Środkowej, Hondurasem i Gwatemalą.

„Chińska Republika Ludowa jest jedynym legalnym rządem, który reprezentuje całe Chiny, a Tajwan jest niekwestionowaną częścią chińskiego terytorium” – powiedział minister spraw zagranicznych Nikaragui Denis Moncada w oświadczeniu telewizyjnym ze stolicy Managui w czwartek.

„Rząd Republiki Nikaragui na dzień dzisiejszy zrywa stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i zerwał wszelkie kontakty lub stosunki oficjalne” – powiedział.

Chiny kontynentalne i Tajwan były rządzone oddzielnie od zakończenia chińskiej wojny domowej ponad 70 lat temu. Tajwan jest teraz kwitnącą demokracją wielopartyjną, ale rządząca Chińska Partia Komunistyczna na kontynencie nadal postrzega wyspę jako nieodłączną część swojego terytorium – mimo że nigdy jej nie kontrolowali

Pekin odmawia utrzymywania stosunków dyplomatycznych z krajem, który uznaje Tajwan i spędził większość ostatnich 40 lat na izolowaniu wyspy, nękając swoich dyplomatycznych sojuszników ofertami pomocy gospodarczej.

Liczba krajów, które mają stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, a nie z Pekinem, gwałtownie spadła w ostatnich latach, ponieważ Chiny dążą do zwiększenia swoich globalnych wpływów i osiągnięcia pod rządami prezydenta Xi Jinping.

W 2018 r. Salwador, Burkina Faso i Republika Dominikany ogłosiły, że nie będą już uznawać Tajpej, a następnie w 2019 r. Wyspy Salomona i Kiribati.

A Nikaragua może nie być ostatnim krajem, który przeniósł się z Tajwanu do Chin w 2021 roku.

Wybrany prezydent Hondurasu Xiomara Castro ma rozpowszechniał pomysł publicznie porzucenie stosunków dyplomatycznych swojego kraju z Tajpej, co zaowocowało wspólnym wysiłkiem prezydenta Tsai Ing-wen i jej rządu w celu scementowania stosunków z narodem Ameryki Południowej.
Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun powiedział w piątek na Twitterze że „wysoce chwalił decyzję Nikaragui o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Tajwanem”, „zgodnie z panującą tendencją czasu i aspiracjami ludzi”.

„Jedyną chińską zasadą jest konsensus szeroko akceptowany przez społeczność międzynarodową, który nie pozwala na wyzwania” – powiedział.

Za Xi stosunki między Tajpej a Pekinem pogorszyły się do poziomu niespotykanego od dziesięcioleci. W październiku chińska armia wysłała w powietrze wokół wyspy rekordową liczbę myśliwców pod groźbą dalszych działań wojskowych. W międzyczasie Stany Zjednoczone starają się wzmocnić Tajwan na arenie światowej dzięki szeroko zakrojonej sprzedaży broni i głośnym wizytom amerykańskich urzędników.

Według czwartkowych zapowiedzi Tajwan ma tylko 14 sojuszników dyplomatycznych, głównie małe państwa na Karaibach i Pacyfiku, a także Watykan.

W oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu wyraziło „ból i żal” na tę wiadomość i zapowiedziało zerwanie stosunków dyplomatycznych z Nikaraguą, zakończenie współpracy dwustronnej i ewakuację personelu z kraju.

„Prezydencja Ortegi zlekceważyła wieloletnią przyjaźń między Tajwańczykami i Nikaraguańczykami, których łączyło dobro i nieszczęście.

„Tajwan jako część społeczności międzynarodowej ma prawo do stosunków dyplomatycznych z innymi krajami. Będziemy nadal promować” niezłomną dyplomację „w celu poszerzenia naszej międzynarodowej przestrzeni przetrwania, poświęcenia się utrzymaniu regionalnego pokoju i stabilności oraz walki o międzynarodowy status, który zasługujemy na i chronimy interesy tego narodu i dobro ludzi” – czytamy w oświadczeniu Tajwanu.

Według oficjalnej tajwańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej nie jest to pierwszy raz, kiedy Nikaragua zerwała stosunki z samorządną wyspą. Wcześniej, w 1985 roku przeniósł uznanie do Pekinu – również za prezydenta Ortegi, który bez konsekwencji odbywa obecnie swoją piątą kadencję.

Obydwa kraje wznowiły stosunki w 1990 r., podczas prezydentury Violety Barrios de Chamorro, donosi CNA.

Relację stworzyli Philip Wang z CNN w Atlancie, Caitlin Hu w Nowym Jorku, Matt Rivers w Meksyku oraz Ben Westcott, Wayne Chang i Eric Chueng z Hongkongu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *