Nauka
Nigeria, Polska Porozmawiaj o transporcie gazu do Europy podczas wizyty polskiego prezydenta w Aso Rock
Prezydent Polski Andrzej Duda złożył we wtorek wizytę oficjalną w Nigerii na zaproszenie prezydenta Muhammadu Buhariego.
Prezydent RP i jego delegacja zostali przyjęci przez gospodarza w Państwowym Domu w Abudży.
Przemawiając podczas wizyty, Duda powiedział, że to zaszczyt dla niego i całej polskiej delegacji, ponieważ była to pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Nigerii od 60 lat, a mianowicie od nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Powiedział, że rozmowy z jego gospodarzem skupiły się na pogłębieniu relacji między obydwoma krajami, zaznaczając, że Nigeria była jedynym krajem afrykańskim, z którym Polska podpisała porozumienie o dialogu strategicznym, w tym memorandum o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
„Kluczowe w naszej dzisiejszej rozmowie, zarówno podczas naszego tête-à-tête, jak i na sesji plenarnej, było to, jak zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne.
„Ważne jest dla nas wzmocnienie stosunków między Polską a Nigerią, a podpisany przez nas protokół ustaleń jest bardzo ważny dla przyszłości obu narodów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział polski prezydent za pośrednictwem tłumacza.
W kwestii bezpieczeństwa energetycznego pochwalił dostawy skroplonego gazu ziemnego przez Nigerię do Polski, a także dostawy ropy naftowej.
Powiedział: „Mówiąc o wymiarze bezpieczeństwa energetycznego, rozmowy, które dzisiaj odbyliśmy, są istotne z punktu widzenia dostaw zarówno gazu, jak i ropy LNG do Polski i Unii Europejskiej…. Chcemy tę współpracę pogłębiać i zwiększać dostawy z Nigerii do Polski iw ten sposób chcemy przyczynić się do rozwoju współpracy gospodarczej między obydwoma krajami” – powiedział.
Prezydent Duda zauważył, że przez ostatnie 60 lat Nigeria i Polska utrzymywały doskonałe stosunki dwustronne, wzmocnione na poziomie interpersonalnym dzięki obecności wielu Nigeryjczyków w polskich uczelniach oraz wkładowi polskich inżynierów i naukowców w infrastrukturę budowlaną w Nigerii .
Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z wizytującą głową państwa, prezydent Buhari powiedział, że Nigerię cieszy dotychczasowa owocna współpraca z Polską w obszarach morskich, edukacyjnych i obronnych.
W sprawie rolnictwa, które jest jednym z priorytetowych obszarów rządu Nigerii, prezydent powiedział, że współpraca w tej dziedzinie będzie korzystna dla obu krajów, zwłaszcza w kontekście globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego konfliktem na Ukrainie.
Zauważył, że w związku z licznymi globalnymi wyzwaniami Nigeria chciałaby opracować nowe mechanizmy współpracy, w tym regularne dialogi strategiczne i konsultacje polityczne obejmujące nie tylko stosunki dwustronne, ale także kwestie regionalne i międzynarodowe.
„Nasza współpraca w dziedzinie edukacji ma długą historię i pragniemy zachęcić do rozszerzenia tej współpracy o wymianę wiedzy i doświadczeń między naszymi instytucjami edukacyjnymi w dziedzinach takich jak nauka i technika, a także technologie informacyjne i komunikacyjne, w celu pomóc napędzać innowacje w naszych krajach w tej konkurencyjnej globalnej gospodarce opartej na wiedzy” – powiedział prezydent.
Prezydent Buhari, określając dwudniową wizytę prezydenta RP jako znaczącą, bo podkreślającą serdeczne stosunki między obydwoma krajami, pochwalił starania polskiego rządu o pomoc dla dużej liczby uchodźców uciekających przed konfliktem na Ukrainie. znaczna liczba Nigeryjczyków.
„Chcę również wyrazić naszą szczerą wdzięczność za życzliwe i hojne wsparcie udzielone przez nasz rząd podczas ewakuacji naszych zbiegłych obywateli.
„Jesteśmy również bardzo wdzięczni za możliwość pozostania w Polsce niektórych naszych obywateli i kontynuowania studiów.
„Jeśli chodzi o stosunki handlowe, to chcielibyśmy, aby poziom wymiany handlowej wzrósł, który mimo długiego okresu stosunków między naszymi krajami, pozostaje stosunkowo niski” – powiedział.
Buhari, który z zadowoleniem przyjął przeprowadzenie Dialogu, który zgromadzi podczas wizyty państwowej różnych przedstawicieli nigeryjskiego i polskiego sektora biznesowego, dodał, że jest to doskonała inicjatywa na rzecz zwiększenia poziomu wymiany handlowej między obydwoma krajami.
Zarówno Nigeria, jak i Polska podpisały protokół ustaleń (MOU) w sprawie rolnictwa, zobowiązując się jednocześnie do poszerzenia obszarów współpracy gospodarczej w sektorach energetycznym i produkcyjnym.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”