technologia
Nigeria i Polska planują zacieśnienie więzi i zawarcie umowy rolnej
Prezydent dywizji Muhammadu Buhari (w stanie spoczynku) mówi, że Nigerii zależy na zwiększeniu handlu z Rzeczpospolitą Polską, ponieważ obecny poziom pozostaje niski pomimo sześciu dekad dwustronnych powiązań.
„Chcielibyśmy widzieć wzrost poziomu wymiany handlowej, ponieważ pozostaje on stosunkowo niski pomimo długich relacji między naszymi dwoma krajami” – powiedział Buhari po zamkniętym spotkaniu ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą. w Willi Prezydenckiej w Abudży we wtorek
Na spotkaniu szefowie państw i rządów podpisali deklarację intencji w sprawie rolnictwa.
Duda był w willi w ramach dwudniowej wizyty państwowej w Nigerii.
We wtorek ma też udzielić mu rachunku za wywiad z British Broadcasting Corporation.
Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z wizytującą głową państwa, Buhari powiedział, że Nigeria jest zadowolona z istniejącej owocnej współpracy z Polską w dziedzinie żeglugi, edukacji i obrony.
Odnosząc się do rolnictwa, które jest jednym z priorytetowych obszarów rządu Nigerii, prezydent określił współpracę w tym obszarze jako sytuację korzystną dla obu krajów, zwłaszcza w kontekście globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę.
W obliczu licznych globalnych wyzwań, Buhari powiedział, że Nigeria chciałaby opracować nowe mechanizmy współpracy, w tym regularne dialogi strategiczne i konsultacje polityczne, które obejmowałyby nie tylko stosunki dwustronne, ale także kwestie regionalne i międzynarodowe.
„Nasza współpraca w dziedzinie edukacji ma długą historię i chcielibyśmy zachęcić do rozszerzenia tej współpracy o wymianę wiedzy i doświadczeń między naszymi instytucjami edukacyjnymi w dziedzinach takich jak nauka i technologia oraz technologie informacyjno-komunikacyjne w celu wspierania innowacji w naszym krajów w tym konkurencyjnym globalnym, opartym na wiedzy Napędzaniu gospodarki do przodu” – powiedział Prezydent.
Pochwalił starania polskiego rządu o udzielenie pomocy dużej liczbie uchodźców uciekających przed konfliktem na Ukrainie, w tym znacznej liczbie Nigeryjczyków.
„Chciałbym również wyrazić naszą szczerą wdzięczność za życzliwe i hojne wsparcie udzielone przez nasz rząd podczas ewakuacji naszych uciekających obywateli.
„Bardzo doceniamy również możliwość pozostania w Polsce dla niektórych naszych obywateli w celu kontynuowania studiów.
„Jeśli chodzi o stosunki handlowe, chcielibyśmy zobaczyć wzrost poziomu handlu, ponieważ pozostaje on stosunkowo niski pomimo długich relacji między naszymi dwoma krajami” – powiedział.
Buhari z zadowoleniem przyjął zorganizowanie dialogu, który zgromadzi różnych przedstawicieli sektora biznesowego Nigerii i Polski podczas wizyty państwowej, opisując ją jako doskonałą inicjatywę na rzecz zwiększenia poziomu handlu między dwoma krajami.
Ze swojej strony Duda powiedział, że Nigeria jest jedynym krajem afrykańskim, z którym Polska podpisała umowę o dialogu strategicznym, zawierającą protokół ustaleń w sprawie współpracy rolnej.
„Centrum naszej dzisiejszej rozmowy, zarówno podczas naszego tete-a-tete, jak i na sesji plenarnej, dotyczyło tego, jak zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne.
„Ważne jest dla nas wzmocnienie więzi polsko-nigeryjskich, a podpisany przez nas protokół ustaleń jest bardzo ważny dla przyszłości obu narodów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział polski prezydent za pośrednictwem tłumacza.
Duda nazwał rosyjską agresję „nieuzasadnioną” i zauważył, że jego kraj pomaga poszkodowanym państwom i ich krajom partnerskim w zwiększaniu plonów rolnych.
„Całkowicie nieuzasadniona rosyjska agresja na Ukrainę wywołała bardzo poważny kryzys żywnościowy i bardzo poważny kryzys energetyczny.
„Jako kraj, który jest również członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, tak ważne jest wspieranie Ukrainy w eksporcie zboża i żywności z tego kraju. Ale dla nas jest również ciężarem wspieranie Afryki, a zwłaszcza naszego kraju partnerskiego Nigerii” – powiedział.
Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego, Duda pochwalił dostawy LNG do Polski z Nigerii oraz dostawy ropy naftowej mówiąc: „Chcemy promować tę współpracę i chcemy zwiększyć transporty z Nigerii do Polski i w ten sposób chcemy się przyczynić do rozwoju „współpracy gospodarczej między obydwoma krajami”.