Świat
Niemiecki okręt wojenny kieruje się na Morze Południowochińskie wśród napięć z Pekinem
BERLIN, 2 sierpnia (Reuters) – Niemcy wysłały w poniedziałek okręt wojenny na Morze Południowochińskie po raz pierwszy od prawie dwóch dekad.
Chiny zagarniają części Morza Południowochińskiego i założyły placówki wojskowe na sztucznych wyspach na wodach z polami gazowymi i obfitymi łowiskami.
Jako pokaz siły przeciwko chińskim roszczeniom terytorialnym, US Navy regularnie przeprowadza tak zwane operacje „wolności żeglugi”, podczas których jej statki przepływają w pobliżu niektórych spornych wysp. Chiny z kolei protestują przeciwko misjom USA, twierdząc, że nie pomagają one promować pokoju ani stabilności.
Waszyngton umieścił walkę z Chinami w centrum swojej polityki bezpieczeństwa narodowego i próbował zjednoczyć partnerów przeciwko temu, co postrzega jako coraz bardziej brutalną politykę gospodarczą i zagraniczną Pekinu.
Urzędnicy w Berlinie powiedzieli, że niemiecka marynarka wojenna będzie trzymać się wspólnych szlaków handlowych. Fregata prawdopodobnie nie przepłynie również przez cieśninę, co jest kolejną regularną działalnością USA potępioną przez Pekin.
Mimo to Berlin dał jasno do zrozumienia, że misja służy podkreśleniu, że Niemcy nie akceptują roszczeń terytorialnych Chin.
Niemcy balansują na granicy bezpieczeństwa i interesów gospodarczych, ponieważ Chiny stały się najważniejszym partnerem handlowym Berlina. Niemiecki eksport pomógł złagodzić skutki pandemii COVID-19 dla największej gospodarki Europy.
Federalna minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer udała się do portu Wilhelmshaven, aby towarzyszyć fregaty Bavaria w jej siedmiomiesięcznej podróży do Australii, Japonii, Korei Południowej i Wietnamu.
Okręt ma przepłynąć Morze Południowochińskie w połowie grudnia, co czyni go pierwszym niemieckim okrętem wojennym, który przepłynął ten region od 2002 roku.
„Chcemy, aby obowiązujące prawo było przestrzegane, szlaki morskie są swobodnie żeglowane, otwarte społeczeństwa są chronione, a handel odbywa się zgodnie z uczciwymi zasadami” – powiedział Kramp-Karrenbauer.
Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, Japonia, Australia i Nowa Zelandia również rozszerzyły swoją działalność na Pacyfiku, aby przeciwdziałać wpływom Chin.
Aranżacja Alison Williams
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”