Connect with us

Gospodarka

Niemiecka rafineria Schwedt nie potrzebuje już rosyjskiej ropy po podpisaniu umowy na dostawy do Polski – niemiecki urzędnik

Published

on

Niemiecka rafineria Schwedt nie potrzebuje już rosyjskiej ropy po podpisaniu umowy na dostawy do Polski – niemiecki urzędnik

BERLIN, 15 grudnia (Reuters) – Niemiecka rafineria w Schwedt nie będzie już potrzebowała rosyjskiej ropy po tym, jak Polska zobowiązała się do dostarczenia wystarczających dostaw, aby od stycznia mogła działać z 70% wydajnością, powiedział w czwartek w Berlinie urzędnik Ministerstwa Gospodarki.

Berlin dąży do wyeliminowania importu rosyjskiej ropy objętej sankcjami Unii Europejskiej do końca roku i od miesięcy współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw ze Schwedt, który dostarcza 90% paliwa do Berlina.

Obie strony chcą, aby polskie rafinerie w Gdańsku i Płocku oraz niemieckie rafinerie w Schwedt i Leuna pod Lipskiem były odpowiednio zaopatrzone w ropę naftową – poinformowali na początku miesiąca ministrowie obu krajów.

„Polska chce zrobić ten krok razem z nami” – powiedział Michael Kellner, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki. Niemcy próbowałyby zwiększyć dostawy z innych krajów, w tym z Kazachstanu. „Bezpieczeństwo dostaw może być zagwarantowane”, powiedział parlamentowi, dodając: „Gwarantujemy, że prace mogą być kontynuowane w Schwedt”.

Propozycja dostawy zakłada, że ​​od przyszłego roku od dwóch do trzech statków, każdy ze 100 tys.

Byłoby to około 3,5 miliona ton rocznie, reszta trafiałaby do Morza Bałtyckiego przez Rostock, powiedziała osoba.

Schwedt mógłby wtedy pokryć potrzeby regionu berlińskiego i zaopatrywać prawie 600 niemieckich stacji paliw polskiej firmy Orlen (PKN.WA) i dostarczać niektóre paliwa dla regionu zachodniej Polski, podało źródło.

We wrześniu Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią w Schwedt, której większościowym właścicielem jest rosyjski Rosnieft (ROSN.MM)w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia dostaw energii do kraju.

Umieściło Rosnieft w Niemczech pod zarządem niemieckiego organu regulacyjnego, ale Rosnieft nadal posiada 54,17% udziałów w rafinerii. Koncern naftowy Shell jest współudziałowcem Schwedt (RĘKAW) z udziałem 37,5% oraz włoski Eni (ENI.MI)który posiada 8,33%.

READ  Ostatnia szansa Westa w rosyjskiej Wielkiej Grze

Reportaż Christiana Kraemera i Marka Strzeleckiego, scenariusz: Kirsti Knolle, montaż: Rachel More, Matthias Williams i Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *