Najważniejsze wiadomości
Niemcy zatwierdzają wniosek Polski o wysłanie samolotów MiG-29 na Ukrainę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą
Ukraina, która planuje w najbliższych miesiącach rozpocząć kontrofensywę, chce, aby myśliwce odpierały naloty.
Niemiecki rząd przychylił się do prośby Polski o wysłanie pięciu sowieckich myśliwców MiG-29 do pomocy Ukrainie w obronie przed rosyjską inwazją.
„Cieszę się, że razem w rządzie federalnym podjęliśmy tę decyzję” – powiedział minister obrony Boris Pistorius w czwartkowym oświadczeniu.
Polska potrzebuje zgody Niemiec na wysłanie pozostałych samolotów do kraju trzeciego.
Pistorius powiedział, że prośba z Polski dotarła w czwartek, dodając, że zgoda tego samego dnia pokazuje, że „na Niemcy można liczyć”.
Niemcy odziedziczyły 24 samoloty MiG-29 po Niemieckiej Republice Demokratycznej lub NRD, znanej również jako NRD, w 1990 roku podczas zjednoczenia. W tamtym czasie samoloty uchodziły za jedne z najnowocześniejszych samolotów bojowych na świecie.
W 2004 roku rząd federalny przekazał sąsiedniej Polsce 22 samoloty. Z pozostałych dwóch odrzutowców jeden został zniszczony w katastrofie, a jeden jest wystawiony w muzeum.
Kiedy tydzień temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Warszawę, jego polski odpowiednik Andrzej Duda powiedział, że jego kraj już udostępnił Ukrainie cztery myśliwce MiG-29, cztery kolejne są przekazywane, a kolejnych sześć jest w przygotowaniu. Słowacja dostarczyła również MiG-29 na Ukrainę.
Ukraina, która planuje rozpocząć kontrofensywę w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, chce zabezpieczyć myśliwce do odparcia rosyjskich nalotów.
Jak dotąd kraje zachodnie odmawiały dostarczenia Ukrainie zaawansowanych myśliwców, takich jak wyprodukowane w USA F-16, ale niektóre kraje wkroczyły, by wysłać stare myśliwce MiG-29, których Ukraina już używa.
Samoloty myśliwskie od początku wojny znajdowały się wysoko na liście pożądanego sprzętu Kijowa, ale wysiłki koncentrowały się na pozyskiwaniu zaawansowanych zachodnich czołgów.
Popyt na zachodnie samoloty wzrósł od czasu, gdy Niemcy i Stany Zjednoczone zgodziły się wysłać na Ukrainę odpowiednio czołgi Leopard 2 i Abrams.
Polska, która wysłała na Ukrainę 14 niemieckich czołgów Leopard 2, była jednym z pierwszych zwolenników wysłania myśliwców do rozdartego wojną kraju.
Chociaż MiG-29 mogłyby przynieść Ukrainie ulgę, raczej nie spełnią ich żądań.
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk wzywał wcześniej do stworzenia „potężnej koalicji myśliwców dla Ukrainy”, składającej się z wyprodukowanych w USA myśliwców F-16 i F-35, Eurofighter, Tornado, Rafale i Gripen.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.