Connect with us

Gospodarka

Niemcy są bliskie zawarcia umowy z Intelem na fabrykę chipów za 20 miliardów euro

Published

on

Niemcy są bliskie zawarcia umowy z Intelem na fabrykę chipów za 20 miliardów euro

Niemcy są bliskie porozumienia w sprawie przyznania Intelowi 10 miliardów euro dotacji na budowę przełomowej fabryki chipów, podczas gdy kraje europejskie walczą o zmniejszenie swojej zależności od azjatyckich dostawców półprzewodników.

Amerykańska firma produkująca półprzewodniki jest „bliska porozumienia” z rządem w Berlinie w sprawie budowy megafabryki lub zakładu produkcyjnego we wschodnim Magdeburgu – poinformowały dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

Niemiecki dziennik biznesowy Handelsblatt po raz pierwszy poinformował o przebiegu rozmów, Oznaczałoby to, że amerykański producent chipów otrzymałby dodatkowe 3 miliardy euro z Berlina oprócz wcześniej ogłoszonych 6,8 miliarda euro dotacji.

Intel argumentował, że inflacja i wyższe koszty energii sprawiły, że pierwotny pakiet wsparcia rządowego był niewystarczający. Osoba bliska kierownictwu powiedziała, że ​​koszt budowy fabryki wzrósł z 17 miliardów euro do około 20 miliardów euro. Projekt będzie jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Niemczech w historii.

Umowa byłaby triumfem niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka, który naciska na to, by jego kraj zastosował się do ogromnego wsparcia oferowanego przez administrację Joe Bidena w ramach ustawy Chips Act, która zapewnia finansowanie w wysokości 52 miliardów dolarów na zwiększenie krajowego popytu na produkcję półprzewodników w USA.

Ale ta wiadomość pojawia się kilka dni po tym, jak minister finansów Christian Lindner powiedział Financial Times, że sprzeciwi się zwiększeniu wsparcia dla firmy, nawet jeśli firma obiecała rozszerzyć zakres projektu.

Osoby zaznajomione z rozmowami powiedziały, że wciąż trwają dyskusje nad ostatecznymi szczegółami. Rzecznik kanclerza Niemiec Olafa Scholza potwierdził w piątek, że w poniedziałek spotka się w Berlinie z dyrektorem generalnym Intela, Patem Gelsingerem.

Wiadomość o zbliżającej się transakcji pojawiła się, gdy Intel ogłosił również plany budowy w Polsce zakładu montażu i testowania półprzewodników o wartości 4,6 miliarda dolarów, który według firmy miał pomóc „zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na sprzęt do montażu i testowania”.

READ  Polityka spójności UE: 9 mld EUR na spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną oraz transformację ekologiczną i cyfrową Chorwacji w latach 2021–2027 - Polityka regionalna

Firma spodziewa się, że fabryka we Wrocławiu będzie gotowa do 2027 roku, w tym samym roku, w którym ma rozpocząć działalność fabryka w Magdeburgu.

Wiele krajów europejskich próbuje zwiększyć krajową produkcję półprzewodników po tym, jak niedobór spowodowany pandemią koronawirusa spowodował spustoszenie w kilku kluczowych branżach. Byli również zaniepokojeni napięciami między USA a Chinami w związku z Tajwanem, który dominuje na światowym rynku produkcji wysokiej klasy chipów.

Jednak układy scalone, w których specjalizuje się Intel, nie są typami, na których opiera się na przykład duży europejski przemysł samochodowy. Doprowadziło to krytyków do pytania, czy promowanie Intela w Berlinie jest najlepszym sposobem wykorzystania pieniędzy podatników.

Intel, który również produkuje płytki w Irlandii, powiedział, że polski zakład ma stworzyć 2000 miejsc pracy.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest „podekscytowany rozszerzeniem roli Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników”. Największe centrum badawczo-rozwojowe firmy Intel w Europie znajduje się w Gdańsku i zatrudnia tam około 4000 osób.

Intel odmówił podania, ile otrzyma dotacji z Warszawy, ale powiedział, że „tak jak we wszystkich lokalizacjach, w których prowadzi działalność, Intel będzie stosował odpowiednie zachęty”. . aby zapewnić, że jej działalność jest konkurencyjna na całym świecie”.

Pytany o dotacje Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że „szczegółowe warunki” zostaną przedstawione później.

Intel powiedział, że wciąż prowadzi rozmowy na temat budowy drugiego gigantycznego zakładu testowo-montażowego we Włoszech, co rozważa od początku zeszłego roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *