Najważniejsze wiadomości
Niemcy rozważają krótkoterminowe kontrole migracji na granicach z Polską i Czechami
BERLIN (AP) – Niemcy rozważają ustanowienie krótkoterminowych kontroli granicznych z Polską i Czechami, aby powstrzymać nielegalnych migrantów przed wjazdem do kraju, powiedział w piątek urzędnik rządowy.
Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powiedziała niemieckiej gazecie Welt am Sonntag, że utworzenie tymczasowych policyjnych punktów kontrolnych na przejściach granicznych pomogłoby Niemcom zapobiegać przemytowi ludzi i handlowi ludźmi.
Dodała, że wzmożone kontrole graniczne należy połączyć z trwającymi już wyrywkowymi kontrolami policyjnymi.
Niemcy, Polska i Czechy należą do strefy bezwizowej Unii Europejskiej, zwanej powszechnie strefą Schengen.
„Obecnie badane są odpowiednie dodatkowe środki policji granicznej” – powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej rzecznik Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Faeser rozmawia także z Czechami o możliwości rozmieszczenia niemieckich funkcjonariuszy policji na terytorium Czech, na wzór porozumienia osiągniętego przez Niemcy ze Szwajcarią.
„W ścisłej współpracy ze szwajcarską policją niemieccy funkcjonariusze policji mogą przeprowadzać kontrole na terytorium Szwajcarii i zapobiegać nieuprawnionemu wjazdowi (do Niemiec)” – powiedział minister.
Faeser wezwał także do bliższej współpracy w zakresie migracji między UE a Turcją i stwierdził, że obecne porozumienie UE-Turcja wymaga „aktualizacji”.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego Destatis liczba osób, które imigrowały do Niemiec w 2022 r., była większa niż w jakimkolwiek innym roku: w 2022 r. do kraju przybyło około 2,67 mln osób.
Liczba ta obejmuje 1,1 mln ukraińskich uchodźców, którzy szukali ochrony w Niemczech po zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.
___
Śledź relacje AP dotyczące kwestii migracji pod adresem https://apnews.com/hub/migration
Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał ten nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.